W jaki sposób siać trawę? Praktyczne porady

0

Trawnik to nie tylko efektowny element przydomowych ogrodów, ale również ta jego część, która silnie wpływa na mikroklimat. Jak poprawnie go zasiać i dbać o niego, aby jego walory estetyczne utrzymywały się przez długi czas?

Kiedy siać trawę?

Sianie trawnika najlepiej przeprowadzić w okresie wiosennym lub późnym latem, a więc na przełomie kwietnia i maja lub sierpnia i września. To właśnie wówczas temperatura jest optymalna, a ryzyko, że dojdzie do przymrozków lub suszy jest praktycznie zerowe. W praktyce wysiewanie trawy jest możliwe również w środku lata, ale tylko wtedy, kiedy prognozy nie przewidują zbyt silnych upałów. Ten wariant wymaga jednak intensywnego podlewania trawy, ponieważ nawet bardzo krótka przerwa w nawadnianiu może doprowadzić do obumarcia nasion. Warto dodać, że wysiewanie trawnika powinno przebiegać dopiero wtedy, kiedy reszta ogrodu jest już zaaranżowana, podobnie jak wszelkie systemy nawadniające.

Jak przygotować podłoże przed sianiem trawy?

Pierwszym krokiem jest przekopanie podłoża i oczyszczenie ziemi z wszelkich chwastów czy kamieni. Wymaga to często przekopania całego terenu na głębokość wahającą się od 5 do nawet 30 centymetrów. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie poziomu pH gleby, które w przypadku trawy powinno wynosić pomiędzy 5,5 i 6,5 jednostek. Jeśli jest niższe, konieczne będzie wapnowanie, a z kolei tydzień przed wysiewem powinno się skorzystać ze specjalnego nawozu do trawników. Dzięki niemu nasiona otrzymają wsparcie już na samym początku.

Jakie nasiona trawy wybrać?

Nasiona trawy powinny być wybrane w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli właściciel ogrodu zamierza stworzyć trawnik służący głównie do celów rekreacyjnych, to idealnym rozwiązaniem będzie mieszanka traw składająca się w większości z kostrzewy czerwonej i życicy trwałej z dodatkiem wiechliny łąkowej. Z kolei mieszanki uniwersalne zapewniają piękny wygląd i sprawdzają się w większości przypadków. Trawnik, który ma stanowić bujną ozdobę ogrodu, powinien składać się w co najmniej siedemdziesięciu procentach z kostrzewy czerwonej.

Sianie siewnikiem oraz ręcznie

Kiedy podłoże jest gotowe do wysiewu, warto zaczekać z nim na dzień, kiedy nie jest zbyt gorąco i kiedy nie są zapowiadane opady deszczu. Siewnik sprawdzi się w przypadku ogrodów o dużej powierzchni, z kolei ręczne wysiewanie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli nie jest ona zbyt duża. Ilość nasion jest określona na opakowaniu, a za najlepszą metodę wysiewu uważa się tak zwaną metodę krzyżową, a więc sianie nasion w linii prostej i po chwili prostopadle. Dzięki temu trawa w przyszłości będzie cieszyła oko estetycznym wyglądem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz