Kiedy przycinać drzewka owocowe?

0

Przycinanie drzewek jest zabiegiem pielęgnacyjnym stosowanym wobec wszystkich gatunków, ale nieoznaczającym jednego ustalonego terminu cięć. Drzewka owocowe różnych gatunków mają zróżnicowane terminy cięć, także w odniesieniu do pór roku. Terminów tych należy przestrzegać.

Cięcie drzewek owocowych

Terminy cięć drzewek owocowych są o tyle istotne, że ich nieprzestrzeganie nie tylko obniży plonowanie takiego drzewka, ale również może doprowadzić do jego zaburzeń wzrostu, do podatności na choroby i zmniejszenie odporności przed szkodnikami lub wręcz do zniszczenia. Właściwy termin cięcia drzewek owocowych to szybka regeneracja i zdrowy rozrost.

Niezależnie od terminu cięcie drzewek owocowych należy przeprowadzać w dni suche i pogodne.

Wiosenne cięcie drzewek owocowych

Mrozoodporne drzewka owocowe można przycinać już po koniec zimy, czyli na przełomie lutego i marca, z zastrzeżeniem minięcia największych mrozów. Jeżeli na takowe się zanosi, warto z cięciem poczekać. Do takich drzewek owocowych zaliczyć można:

  • jabłonie;
  • grusze;
  • niektóre śliwy;
  • leszczyna (grube nieowocujące pędy).

Jednocześnie chodzi o podstawowe cięcie prześwietlające i formujące koronę drzewka, ponieważ u jabłoni występuje jeszcze cięcie letnie, kiedy należy odcinać delikatne młode pędy, nazywane wilkami. W mniejszym stopniu, ale takie pędy występują również i także należy je odcinać u grusz i śliw.

W wypadku śliw trzeba jeszcze rozgraniczyć odmiany i gdy późno owocujące można przycinać podobnie do jabłoni i grusz albo ok. miesiąca później, tak odmiany owocujące wcześnie lepiej przycinać po zbiorze owoców, a więc późnym latem lub wczesną jesienią. 

Również przed zbiorami owoców wykonuje się cięcie nektaryny, brzoskwini i moreli, a ściślej w kwietniu oraz orzecha włoskiego. Tutaj według szkoły tradycyjnej podobnie do już omówionych, a według alternatywnych wskazań nieco później, na przełomie maja i czerwca. Przy orzechu włoskim chodzi o wypływające z niego soki po przycięciu, co może osłabiać drzewo. Jeżeli więc ktoś decyduje się na cięcie orzecha włoskiego we wczesnym terminie powinien wykonać cięcie kontrolne i przystąpić do pracy tylko wówczas, gdy soki nie wyciekają

Letnie cięcie drzewek owocowych

Cięcie niektórych gatunków zalecane jest do wykonania po zbiorach owoców i są to drzewka owocowe:

  • czereśni;
  • wiśni;
  • niektórych odmian śliw.

Późniejszy termin dla tych drzewek owocowych wynika z tego, że są one podatne na raka bakteryjnego, który atakuje szczególnie właśnie wiśnie i czereśnie oraz morele i brzoskwinie. Rak bakteryjny atakuje drzewka osłabione, a często jedynym wyjściem dla uniknięcia zakażenia całego sadu jest usuniecie rośliny.

Dodaj komentarz