Poddasze to idealna przestrzeń do tworzenia ciekawych aranżacji. Coraz częściej te niewykorzystane dotąd pomieszczenia wykorzystujemy na sypialnie, łazienki, pokoje dziecięce, a nawet całe mieszkania. To rozwiązanie ma również wiele zalet. Jak zagospodarować poddasze?

Pokój dziecięcy na poddaszu – sprawdzone sposoby na aranżację

Przekształcenie poddasza w pokój dziecięcy to rozwiązanie, które może sprawić najmłodszym dzieciom wiele radości. Własny pokój zabaw na poddaszu to marzenie wielu dzieci. Poddasza dają wiele możliwości urządzenia pokoju dziecięcego. Zbocza i niezliczone zakamarki zapraszają na tipi lub wbudowane łóżko ze zjeżdżalniami. Jednak najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni między tymi wszystkimi zakamarkami do nauki, zabawy i relaksu.Ciekawym pomysłem jest połączenie okien z wnękami, w których dzieci mogą się chować, rozwiązywać zagadki lub czytać przy naturalnym świetle. Na ziemi, z zaledwie kilkoma poduszkami, miękkim dywanikiem lub dywanikiem, mamy świetną przestrzeń. Zasadą powinno być tutaj jak najwięcej miejsca na podłodze, dlatego wszystkie szafki i komody powinny być ustawione pod kątem.

Sypialnia na poddaszu – o czym musisz pamiętać?

Ograniczona przestrzeń wymaga kreatywnego podejścia. Tak samo jest, jeśli chcesz urządzić małą sypialnię na poddaszu. Niestety w takich miejscach trzeba zapomnieć o łóżku typu king-size lub queen-size. Zamiast tego postaw na łóżko 140 cm. Aby optycznie powiększyć wnętrze, wybierz jasne kolory: biel, beż lub jasny róż. Użyj ciemniejszych odcieni w akcesoriach. Poddasza z balkonami nie są szczególnie popularne w polskich domach. Jeśli jednak wybierzesz ten mniej standardowy projekt domu, będziesz mieć bardzo jasne wnętrze. Ustawienie łóżka pod kątem jest opłacalne, jeśli układ pomieszczenia na to pozwala. Dzięki temu otwieranie drzwi balkonowych nie jest utrudnione. Pamiętaj również o zamontowaniu rolet na oknach balkonowych. W ten sposób zapobiegniesz przegrzaniu wnętrza. Okna dachowe, podobnie jak cały dach, mogą się bardzo nagrzewać. Dlatego bardzo ważny jest montaż odpowiednich rolet. Na rynku pojawia się coraz więcej rolet lub żaluzji, które można umieścić na oknach dachowych. Dobrym pomysłem będą rolety z dodatkową ochroną przeciwsłoneczną, czyli rolety ze specjalną warstwą odbijającą zewnętrzne promienie UV. Dobrze sprawdzają się również rolety zewnętrzne. Urządzając sypialnię ze spadkiem, trzeba pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej. Nie przesadzaj więc z niepotrzebnymi meblami. Dobrym rozwiązaniem jest np. zamówienie szafy na wymiar, dopasowanej do pochyłej ściany. Jak zawsze w przypadku małych pomieszczeń pomocne może być duże lustro lub fototapeta 3D.

 

Dodaj komentarz