Jak urządzić łazienkę w bloku?

0

Kupiłeś mieszkanie w apartamentowcu, ale Twoja łazienka jest malutka? Nie bój się – nawet tak małą przestrzeń da się umeblować. Dziś pokażemy Wam kilka sprawdzonych rozwiązań, które nie tylko poprawiają funkcjonalność, ale także optycznie powiększają wnętrze.

Podział na strefy funkcjonalne w małej łazience

Pierwszym krokiem w urządzaniu małej łazienki w apartamentowcu jest optymalne rozplanowanie przestrzeni na poszczególne strefy. Projekt małego wnętrza powinien wynikać z jego funkcji. W tym przypadku nie musimy przestrzegać utartych zasad dotyczących aranżacji łazienki, takich jak umiejscowienie umywalki przed wejściem. Trzymanie się takich zasad przy mniejszej przestrzeni wnętrza ogranicza kreatywność i utrudnia realizację najlepszych, choć czasem nietypowych pomysłów. Jedno jest pewne – idealny projekt małej łazienki musi zawierać część toaletową, składającą się z toalety i umywalki oraz strefę kąpielową – wannę lub prysznic. Opcjonalnie – miejsce do mycia. Jednak coraz częściej przenosi się to np. do kuchni, dzięki czemu zyskujemy wolną przestrzeń w małych łazienkach. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie strefy toalety blisko wejścia. Część kąpielową można oddzielić od pozostałej części wnętrza szklaną lub ceglaną ścianą.

Triki optyczne w małej łazience

Zacznijmy od typowego problemu estetycznego. Wielkości łazienki oczywiście nie da się powiększyć, ale aby wyglądała na bardziej przestronną, można spróbować kilku trików optycznych. Jeśli Twoim marzeniem jest kafelkowanie, kup jasne płytki wielkoformatowe i dopasuj do nich fugę w tym samym kolorze. Brak wyraźnych spoin między płytkami może sprawiać wrażenie jednolitej płaszczyzny i optycznie powiększać przestrzeń. Bardziej zdecydowane kolory można przemycić na płytkach podłogowych lub listwach. Chcesz, aby Twoja łazienka wyglądała na nieco wyższą? Pomaluj ściany łazienki farbą lateksową w jasne pionowe paski. Do małych łazienek najlepiej sprawdzą się płytki wielkoformatowe w jasnych kolorach. Unikaj mocnych wzorów, zwłaszcza małych, oraz materiałów o wyraźnej fakturze.

Jaką ceramikę wybrać do małej łazienki?

Ceramika dedykowana do małych łazienek charakteryzuje się niewielką objętością, nie rezygnując przy tym z funkcjonalności. Do wyboru mamy umywalki wbudowane w blat, podwieszane lub stawiane na blacie. Często korzystaj z umywalki. Półblatowa, zapewniająca optymalne wykorzystanie przestrzeni, umywalka jest sporych rozmiarów. Urządzając małą łazienkę najczęściej wybieramy wiszącą toaletę, która jest praktyczna i łatwa do utrzymania w czystości. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na całkowity rozmiar misek, na rynku dostępne są krótkie, o długości około 42-48 centymetrow , a większe miski mają nawet 60 centymetrow długości. 

Dodaj komentarz