Na jakie drzewka do ogrodu powinniśmy się zdecydować?

0

Sadzenie drzew w ogrodzie stanowią jednakowo jego dekorację oraz tło dla kwiatów, a także pełnią funkcję niezwykle praktyczną. Każdy gatunek drzewa wymaga od nas innego podejścia i pielęgnacji. Jeżeli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, ten krótki artykuł pomoże w podjęciu decyzji o zakupie gatunków drzew, które będą idealne dla Ciebie. 

 

Co powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy sadzić drzewa w naszym ogrodzie?

Podczas planowania sadzenia drzew w naszym ogrodzie musimy trzymać się kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest poprawne rozmieszczenie drzew w ogrodzie. Jeżeli planujemy zakup drzew, które po pewnym czasie osiągną duże rozmiary, to nie należy sadzić ich w pobliżu okien, ponieważ zabiorą nam sporo dziennego światła w naszym domu. Powinniśmy precyzyjnie określić odległość pomiędzy drzewami. Kolejnym aspektem jest rozrost korzeniowy, ponieważ mogą one zniszczyć twardą nawierzchnię jak kostkę brukową, podłogę na naszym tarasie. 

Czy powinniśmy postawić na duże drzewka do naszego ogrodu?

Sadzenie dużych rozmiarów drzew ma swoje plusy jak ochrona przed deszczem lub dając nam upragniony podczas upalnych dni cień. Dużym plusem większych drzew jest zdecydowana poprawa w jakości powietrza w okolicy. Dzięki temu, że zatrzymują zanieczyszczenia oraz potrafią pochłonąć dwutlenek węgla i wytworzyć drogocenny do życia tlen. Jednym z najbardziej popularnych drzew o dużych rozmiarach jest buk pospolity. Tego typu drzewo potrafi wyprodukować dziennie ponad 7000 litrów czystego tlenu. Buk pospolity potrzebuje wysokiej jakości gleby. 

Czy lepszym rozwiązaniem są mniejsze drzewka w ogrodzie?

Jeżeli nie dysponujemy dużym ogrodem, musimy postawić na mniejsze drzewa. Na rynku dostępnych jest ogromna ilość różnego rodzaju małych drzewek, które potrafią zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających klientów. Na jakie drzewa do ogrodu powinniśmy postawić w takim przypadku? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zasadzenie jarzębiny lub cis pospolity. Jarzębina na wiosnę obsypana jest białymi kwiatami, z kolei na jesień na jej gałązkach można zauważyć czerwone kuleczki. Jest to drzewo odporne na niskie temperatury i nie musimy się specjalnie o nią martwić podczas zimowych mrozów.  

Drzewka ozdobne

Drzewka ozdobne stanowią ciekawą alternatywę dla większych drzew. Dzięki nim możemy oddzielić się od wścibskich sąsiadów. Mała korona drzewek ozdobnych pozwala na sadzenie drzewek w bliskiej od siebie odległości. Niewielkich rozmiarów drzewka kolumnowe nie wymagają od nas specjalnej pielęgnacji. Nie trzeba ich przecinać oraz pamiętać o zapewnieniu jej odpowiedniego nawodnienia. Drzewka ozdobne można posadzić w centralnym miejscu naszego ogrodu. 

Dodaj komentarz