Jak dobrze zaaranżować ogród? Sprawdź te porady!

0

Własny ogród to idealny sposób na zbliżenie się do natury i cieszenie się świeżym powietrzem. Nie trzeba być profesjonalnym ogrodnikiem, aby jak najlepiej wykorzystać swoją przestrzeń i urządzić piękny, uporządkowany ogród. 

Planowanie

Pierwszym krokiem w tworzeniu wymarzonego ogrodu jest odpowiednie zaplanowanie. Pomyśl o wielkości i kształcie swojego ogrodu, a następnie dostosuj go zgodnie z tym, co przemawia do Ciebie pod względem roślin, drzew, elementów krajobrazu, miejsc do siedzenia, ścieżek i konstrukcji itd. Dobrym sposobem na rozpoczęcie planowania jest sporządzenie listy wszystkich elementów, które chcesz uwzględnić. Zwróć też szczególną uwagę na potrzeby konserwacyjne — nie chcesz mieć ogrodu pełnego roślin, których utrzymanie wymaga zbyt wiele czasu i energii.

Wybierz swoje rośliny

Kiedy już wiesz, jaki typ ogrodu chcesz założyć, możesz przejść do wyboru roślin pasujących do stylu, do którego dążysz. Przemyśl różne rodzaje roślin — ich wielkość, kwitnienie, kolor i łatwość pielęgnacji — weź pod uwagę ilość słońca i cienia, jakie dostaje Twój ogród, a także inne czynniki środowiskowe, takie jak rodzaj gleby i drenaż. Rozważ dodanie różnych rodzimych gatunków z dużą ilością kwiatów, aby zapewnić pożywienie i schronienie ptakom i innym pożytecznym owadom.

Podziel swój ogród

Zamiast przypadkowego sadzenia lub rozrzucania różnych elementów po całym ogrodzie, najlepiej podzielić ogród na sekcje, które zawierają podobne elementy. Stworzy to atrakcyjne tło dla zaplanowanych klombów i własną, niepowtarzalną przestrzeń. Może to również pomóc w oddzieleniu różnych stref w ogrodzie według wysokości lub lokalizacji, dzięki czemu każda pojedyncza funkcja otrzyma odpowiednią uwagę, której potrzebuje.

Funkcjonalność

Po wybraniu roślin i podziale ogrodu na sekcje, zastanów się nad dodatkowymi funkcjami, które chciałbyś mieć w swojej przestrzeni. Może ognisko na spotkania w letnie wieczory lub pergole zapewniające względy estetyczne. Możesz również rozważyć dodanie stawu, aby dodać ochłody, a nawet karmników dla ptaków lub budek, które pomogą przyciągnąć dziką przyrodę. Dodatkowo zastanów się, czy można zastosować pewne kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju, takie jak systemy zbierania wody deszczowej lub stosy kompostu.

Podsumowanie

Stworzenie zachęcającej przestrzeni na zewnątrz nie musi być trudne — wymaga jedynie dobrego planowania i rozważnego uwzględnienia roślin oraz dodatkowych elementów, które odpowiadają Twojemu stylowi i wymaganiom. Zacznij od zaplanowania projektów na papierze, a następnie przejdź do wyboru roślin w oparciu o czynniki środowiskowe. Na koniec dopełnij swoją przystań na świeżym powietrzu dodatkowymi funkcjami, takimi jak paleniska, stawy lub budki dla ptaków, aby uzyskać dodatkowy wymiar ogrodu.

Dodaj komentarz