Mrówki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

0

Mrówki w ogrodzie to bardzo powszechny problem. Są nie tylko uciążliwe dla ludzi, którzy w nim odpoczywają, ale również szkodliwe dla wielu upraw. Jak walczyć z nimi skutecznie? Poniżej znajduje się kilka pomysłów.

Jakie rodzaje mrówek można spotkać w ogrodzie?

Do najpowszechniej występujących zdecydowanie należą mrówki czarne, czyli hurtnice czarne. Jedna kolonia może liczyć nawet dwadzieścia tysięcy osobników, a ich obecność można rozpoznać nie tylko po samych owadach, ale również ziarenkach piasku wyrzucanych na powierzchnię ziemi. Podziemnice zwyczajne wyróżniają się żółtym kolorem. Ten gatunek jest uciążliwy, ponieważ lubi wchodzić do domów w poszukiwaniu pożywienia. Wścieklice zwyczajne cechują się czerwonym kolorem i są najbardziej nielubiane, ponieważ gryzą ludzi, a ich ukąszenia są dość nieprzyjemne. Z kolei do najbardziej uciążliwych owadów z tej grupy należą tak zwane skrzydlate mrówki, które są też najtrudniejsze do wytępienia.

Dlaczego mrówki są szkodliwe?

Mrówki są niemile widziane w ogrodach przede wszystkim dlatego, że niszczą rośliny, drążąc pod nimi tunele, a także żywiąc się ich młodymi pędami. Kolejnym powodem, dla którego ogrodnicy ich nie lubią, jest fakt, że przesuszają ziemię poprzez budowanie w niej gwiazd. Dodatkowo owady te niszczą drewniane elementy w ogrodach, tworzą dogodne warunki życiowe równie niechcianym mszycom, a przy okazji wchodzą do domów i zanieczyszczają w nich żywność.

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Jeśli kolonia mrówek nie jest zbyt liczna, domowe sposoby mogą okazać się skuteczne, a właściciel uniknie kosztów związanych ze stosowaniem specjalnych preparatów. Jednym z domowych sposobów na mrówki jest na przykład stosowanie boraksu zmieszanego z wodą i cukrem. Roztwór tego rodzaju należy rozlać w pobliżu mrowiska, aby działał skutecznie. Równie mocno działają ocet wymieszany z wodą lub walerianą, którym należy spryskać ulubione przez mrówki miejsca. Jeśli ktoś chce chronić przed inwazją mrówek poszczególne miejsca, warto otoczyć je paskiem wysypanym z proszku do pieczenia, cynamonu lub kawy, ponieważ wszystkie te produkty mają zapach nieznośny dla mrówek. Wiele osób używa do tego również sody oczyszczonej, a z kolei gniazda warto zalewać wrzątkiem.

Specjalne preparaty na mrówki

Jeśli domowe sposoby zawiodą, konieczne będzie skorzystanie ze specjalnych preparatów zwalczających mrówki. Są one dostępne w postaci proszku lub płynu i wyróżniają się bardzo silnym działaniem. Warto postępować ściśle według zaleceń z instrukcji obsługi, ponieważ każdy preparat działa nieco inaczej, a niektóre z nich wymagają rozcieńczenia. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz