Kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

0

Sad to wyjątkowe miejsce, które wygląda szczególnie malowniczo. Drzewa owocowe ładnie się prezentują, a dodatkowo dają dużo plonów. Wiele osób marzy o pięknym sadzie, w którym można uprawiać ulubione owoce. Aby zakładanie ogrodu przebiegło zgodnie z planem, konieczne jest dokładne zapoznanie się z tematem. Kiedy jest najlepsza pora na sadzenie drzewek owocowych? Jak robić to poprawnie?

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Jeśli chodzi o sadzenie drzew owocowych, warto robić to wiosną lub jesienią. Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Zdecydowanie więcej zwolenników ma jesienne sadzenie drzew owocowych. W tym czasie rośliny przechodzą w stan spoczynku i mogą się zadomowić w nowym miejscu. W takiej sytuacji na wiosnę są gotowe do intensywnego wzrostu. Dzięki temu można spodziewać się większej ilości owoców.

Najlepszymi miesiącami do sadzenia drzew owocowych są październik i listopad. W tych miesiącach jest jeszcze w miarę ciepło i rośliny nie są narażone na mróz.

Sadzenie drzew wiosną powinno odbywać się na przestrzeni kwietnia i maja. Zaletą tej pory jest fakt, że nie naraża się drzew na niskie temperatury. Mają zdecydowanie więcej czasu, aby się ukorzenić i odpowiednio przygotować do zimy. Wiosna to dobry czas na sadzenie delikatnych drzew, które są wrażliwe na zmiany temperatur. 

Jak prawidłowo sadzić drzewa owocowe?

Sadzenie drzew to zadanie dla cierpliwych. Na początku należy wykopać dołek o głębokości około 50 cm. Nie należy sadzić drzew zbyt płytko, ponieważ może to źle wpłynąć na ich przystosowanie. W takim przypadku korzeń ma mniejszą możliwość pobierania wody, a dodatkowo jest bardziej narażony na mróz.

Jeśli roślina ma goły korzeń, należy umieścić ją w dołku. Nie powinno się łamać ani wyginać korzenia. W przypadku, kiedy jest on uszkodzony, warto go delikatnie przyciąć. Jeśli drzewo ma bryłę korzeniową, powinno się ją zakopać do takiej głębokości, w jakiej roślina rosła wcześniej. 

Warto pamiętać o nawożeniu. Już w trakcie sadzenia drzew można do dołka nasypać trochę kompostu. Pozwoli to skutecznie użyźnić glebę.

Miejsce sadzenia drzew owocowych 

Drzewa owocowe uwielbiają słońce, dlatego nie trzeba się obawiać zbyt dużej intensywności promieni słonecznych. Takie miejsce sprawi, że rośliny będą czuły się bardzo dobrze. 

Należy pamiętać, że drzewa potrzebują swojej przestrzeni. Powinno się je sadzić w odpowiednich odstępach. Wysokie drzewa mają bardziej rozległe korzenie i warto zachować między nimi większe odstępy około 5-metrowe. Z kolei mniejsze drzewa, które mają słabiej rozwinięty system korzeniowy, mogą być sadzone w odległości około 1-2 metrów od siebie. 

Sadzenie drzew nie jest trudne, jednak wymaga wiedzy i cierpliwości. Efekty pracy będą z pewnością satysfakcjonujące. 

Dodaj komentarz