Nadaj nowe życie starym meblom

0
Za co kochamy drewniane meble?

Meble, podobnie jak inne przedmioty, które używane są na co dzień, czasem ulegają zniszczeniu. Niektóre rozpadają się ze względów mechanicznych, inne dopada nieubłaganie biegnący czas, a jeszcze inne niszczą się na skutek nieszczęśliwych wypadków. Zniszczone komody, pokiereszowane szafy, połamane stoły, podarte krzesła – wszystkie mają szansę na nowe życie! Wystarczy poddać je specjalnym zabiegom renowacyjnym.

Etap pierwszy – zdjęcie lakieru

Zabierając się za zabiegi renowacyjne, zawsze należy zacząć od zdjęcia starego lakieru (niezależnie od tego, jakich będziemy później dokonywać napraw). Są na to dwa sprawne sposoby: używając papieru ściernego lub używając skrobaków. W wypadku, gdy lakier dzielnie się trzyma, dostarczając nam niemałych trudności podczas wytężonej pracy, warto skorzystać z pomocy środków chemicznych, np. Tirolaku (na daną powierzchnię nakłada się niewielką jego ilość, czeka 10 minut i można znów przystąpić do pracy).

Etap drugi – uzupełnienie braków

Jeśli dany mebel jest mocno pokiereszowany, a jego powierzchnia jest pełna nierówności, nie można zostawiać tej sprawy bez odzewu. Najlepszym sposobem na uzupełnienie wszelkich dziur i niedociągnięć jest wypełnienie ich klejem. Klej nakładamy na odpowiednio dobraną szpachlę, a następnie wypełniamy potrzebujący tego obszar mebla. Istnieje też możliwość wklejenia w „chore” miejsce niewielkiego fragmentu okleiny, ale znacznie sprawniej idzie praca, kiedy uzupełniamy braki przy pomocy kleju.

Etap trzeci – wygładzenie powierzchni

Kolejnym zadaniem jest wyszlifowanie powierzchni przy pomocy papieru ściernego – na początku o gradacji 40-60, na koniec o gradacji 100-130. Taki zabieg pozwoli wygładzić powierzchnię mebla, co pomoże zlikwidować wszelkie rysy i zadrapania. UWAGA! Szlifuje się zawsze wzdłuż słojów, inaczej zamiast usuwać dawne rysy, narobimy nowych.

Etap czwarty – malowanie

Tak przygotowany mebel np. mebel salonowy możemy spokojnie pomalować, jednak przed malowaniem należy go najpierw wybejcować, tzn. nałożyć na jego powierzchnię specjalny środek służący do trwałego barwienia drewna. Kolejnym etapem pracy jest nałożenie na wybejcowaną powierzchnię politury – zabieg ten wymaga dużej precyzji, dlatego lepiej nałożyć ją najpierw na bardziej skomplikowane powierzchnie. Politurę należy dokładnie rozciągnąć – najlepiej nałożyć ją kilka razy (używając małej ilości lakieru). Kiedy politura przeschnie można jeszcze wygładzić powierzchnię mebla przy pomocy wełny stalowej. Na koniec na mebel można nałożyć ostatnia warstwę.

Etap piąty – polerowanie

Jest to ostatni etap renowacji zniszczonego mebla. Do wypolerowania powierzchni najlepiej użyć wełny stalowej lub wosku.

Nowe życie

Przywracanie życia zniszczonym meblom to prawdziwa sztuka! Mimo, iż renowacja wymaga wiele pracy i cierpliwości, to jednocześnie ogromnie satysfakcjonuje – szczególnie, kiedy na co dzień możemy spoglądać na gotowe dzieło. Odnowione meble są pięknym uzupełnieniem salonu, ciekawie wyglądają również w połączeniu z meblami nowoczesnymi.

Dodaj komentarz