Plusy i minusy posiadania ogródu zimowego?
Posiadanie ogrodu zimowego staje się coraz bardziej powszechne. Inwestorom budującym dom częściej zależy na tym, by ich dom był nie tylko użyteczny, ale też nowoczesny, wyjątkowy i komfortowy, zaś ogród zimowy jest niewątpliwie ciekawym sposobem na podniesienie standardów w budownictwie jednorodzinnym. Jednak podejmując decyzję o jego budowie, jak w każdym innym przypadku przeprowadzamy bilans zysków i strat związanych z inwestycją. Jak układa się on w przypadku ogrodu zimowego? Czy warto go mieć, a może to tylko dodatkowy, zbędny wydatek, który nie zmienia faktycznego komfortu użytkowników budynku? O tym w dzisiejszym artykule.
Ogród zimowy – minusy
Większość osób tworzących bilansy, zaczyna je od negatywnych stron i tej konwencji i my będziemy się trzymać. W przypadku ogrodów zimowych, do “minusów” można z pewnością zaliczyć konieczność ich czyszczenia i konserwacji. Niewątpliwie wymaga to znacznie większych nakładów pracy, niż pozostałe pomieszczenia w budynku – co najmniej dwa razy w roku zaleca się jego gruntowne czyszczenie, a raz na rok konserwowanie elementów konstrukcyjnych odpowiednimi preparatami (szczególnie w przypadku konstrukcji drewnianych). Przy odrobinie wprawy i odpowiednich narzędziach, takich jak myjka ciśnieniowa, sprzątanie można sobie znacznie ułatwić, jednak wciąż nie jest to przyjemna czynność.
Kolejną z wad ogrodu zimowego jest jego cena. Materiały wykorzystywane do jego budowy nie należą do najtańszych, a koszty związane ze skomplikowanym kształtem powierzchni mogą okazać się naprawdę duże. Do tego należy doliczyć koszt systemów, jakie zostaną zastosowane w ogrodzie (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja itd.).
Największym problemem podczas decyzji o budowie ogrodu, jest jakość i rzetelność ekipy, która ma go dla nas wykonać. Źle wykonany ogród może w najlepszym przypadku okazać się nieszczelny lub ulegać zawilgoceniu. W najgorszym, na skutek źle wykonanej konstrukcji, profile mogą powyginać się, co może skutkować nawet pękaniem szyb.
Ogród zimowy – plusy
Nadszedł czas na przeanalizowanie zalet wynikających z posiadania ogrodu zimowego. Na szczęście, jest ich znacznie więcej niż wad. Przede wszystkim, takie pomieszczenie zapewnia bardzo duży komfort użytkowników. Nie tylko powiększa użytkową przestrzeń w domu, ale też jest niezwykle ciekawym pomieszczeniem, które z pewnością zrobi duże wrażenie na gościach.
Ponadto, jest świetnym wyborem dla osób lubiących bliski kontakt z naturą, ponieważ korzystać z niego można także przy niesprzyjającej pogodzie. Umożliwia też hodowanie roślin, które w odkrytym ogrodzie nie mogły by rosnąć, a w zimie stanowi świetne lokum dla bardziej wrażliwych roślin z naszego ogrodu.
Kolejną zaletą jest ekonomia – dobrze wykonany ogród zimowy gromadzi ciepło słoneczne, by następnie oddać je reszcie domu, obniżając koszty ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym. Ma też pozytywny wpływ na zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu oraz utrzymanie właściwej wilgotności w całym domu.
“Plusem” widocznym na pierwszy rzut oka jest niewątpliwie modernistyczny, nowoczesny wygląd, jaki ogrody zimowe nadają całej budowli. Oranżeria sprawia, że podnosi się poziom ekskluzywności i estetyki budowli. Jest to bardzo istotne, szczególnie, że wybudowanie ogrodu i powiększenie w ten sposób przestrzeni mieszkalnej nie wiąże się ze zbyt dużą ilością formalności i długotrwałymi pracami budowlanymi.
Podsumowując, naszym zdaniem warto mieć ogród zimowy. Zalety jego posiadania są nie do pominięcia, zaś większość jego wad można wyeliminować poprzez odpowiednie działania podczas projektowania i budowy konstrukcji. Jesteśmy przekonani, że potwierdzi to każdy właściciel ogrodu zimowego.