Kupujemy zmywarkę

Zmywarka jest dzisiaj jednym z najczęściej nabywanych sprzętów AGD. O licznych zaletach tego sprzętu nie trzeba nikogo przekonywać. Docenią ją szczególnie rodziny wielodzietne oraz osoby, które dużo gotują i często przyjmują gości. Zmywarka daje nam bardzo dużą oszczędność czasu oraz wody. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli. Klienci, zwłaszcza ci, którzy nabywają zmywarkę po raz pierwszy mogą więc czuć się nieco zagubieni. Poniżej przedstawiamy przewodnik po najważniejszych cechach zmywarek.

Jak się przygotować do zakupu zmywarki?

Zanim kupimy zmywarkę powinniśmy zastanowić się przede wszystkim czy mamy dla niej miejsce i możliwość podłączenia do instalacji. Sprawa jest w miarę prosta, gdy urządzamy nową kuchnię, bo wtedy wybierzemy zmywarkę do zabudowy. Jeśli jednak nie planujemy większego remontu zawsze możemy kupić zmywarkę wolnostojącą ze zdejmowanym blatem. Oprócz tego powinniśmy się zastanowić jakim budżetem dysponujemy oraz czy chcemy kupić zmywarkę o szerokości 45 cm czy 60 cm.

Najważniejsze parametry zmywarek

Zdecydowana większość klientów wybiera dzisiaj sprzęt do zabudowy i takie właśnie zmywarki mają więcej nowoczesnych funkcji. Mogą one występować w wersji z programatorem zintegrowanym i wtedy jest on niewidoczny albo z panelem widocznym. Ta druga wersja coraz rzadziej jest dostępna na rynku. Kupić można także urządzenia miniaturowe z jednym koszem, jednak jest to mało wygodne i drogie wyjście. Jednym ważniejszych parametrów jakie trzeba brać pod uwagę przy zakupie będzie klasa energetyczna oraz zużycie wody. Zaleca się nabywanie urządzeń o najwyższej klasie A+++, które wiążą się oczywiście z wyższą ceną. Zużycie prądu zmywarek mieści się zwykle w przedziale 260-295 kWh. Jeśli chodzi o zużycie wody to zmywarki potrzebują zazwyczaj od 6,5 litra do 11 litrów wody na jeden cykl.
Przy zakupie z całą pewnością warto zwrócić uwagę na generowany hałas. Tutaj należy spodziewać się wartości od 40 do 52 dB. Warto brać pod uwagę ten parametr, bo bardzo wpływa on na komfort użytkowania. Zwracajmy też uwagę na klasę efektywności suszenia. Za najwyższą uważa się klasę A.

Co jeszcze warto sprawdzić kupując zmywarkę?

Kolejnym parametrem, który zainteresuje nabywców zmywarek jest ilość kompletów naczyń jakie można załadować w czasie jednego cyklu. W zmywarkach wąskich należy spodziewać się, że będzie to około 10 kompletów natomiast zmywarki o szerokości 60 cm są w stanie pomieścić nawet 16 kompletów naczyń. Ważny jest także układ koszy i szuflad, które pozwalają na lepsze domycie sztućców.
Użytkowników z pewnością zainteresują także dostępne programy zmywania. Zazwyczaj występuje program Eco, który trwa długo ale dobrze domywa naczynia. Godny uwagi jest także program Auto, który jest rozwiązaniem inteligentnym bo sam wybiera parametry stosowne do ilości naczyń i zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz