5 głównych błędów przy zakupie artykułów gospodarstwa domowego

0
5 głównych błędów przy zakupie artykułów gospodarstwa domowego

Trudno oprzeć się różnym promocjom i wyprzedażom w centrach handlowych. Przychodząc do sklepu po obrusy, nierzadko wracamy do domu z nowymi kieliszkami do wina, talerzami i foremkami do ciastek. A robiąc to, często kupujemy rzeczy, których wcale nie potrzebujemy. Jak nie wydać fortuny na bezużyteczne rzeczy do domu i jakie są główne błędy wszystkich zakupoholików — przeanalizujmy razem.

Wycieczka do sklepu bez listy

Prawie każdy zna sytuację, w której idziemy do centrum handlowego na spacer i obejrzeć asortyment, ale ostatecznie wychodzimy z pełną torbą drobiazgów, rzekomo ułatwiających codzienne życie.

Zanim wybierzesz się na zakupy, zastanów się dobrze, jakie konkretnie produkty potrzebujesz w danej chwili kupić i zapisz je. Odwiedzaj tylko te działy, w których zamierzasz coś kupić. Nie warto “tylko patrzeć” na nic, żeby nie ulec pokusie wzięcia jakiegoś drobiazgu.

Korzystanie z karty kredytowej

Według psychologów to właśnie obecność karty kredytowej w portfelu najbardziej sprzyja spontanicznym zakupom. Wiedząc, że nawet jak nie ma pieniędzy, to i tak będzie czym zapłacić, człowiek nawet nie próbuje oszczędzać.

Jeśli nie chcesz wydać za dużo, oblicz wcześniej ile możesz przeznaczyć na planowane zakupy i zabierz ze sobą dokładnie taką kwotę. Zostaw swoje karty kredytowe w domu.

Zakupy bez patrzenia na ceny

Robiąc zakupy w hipermarkecie z artykułami gospodarstwa domowego, możesz kupić nietypowy kubek, nową deskę do krojenia i zestaw rękawic do piekarnika, a następnie dowiedzieć się, że te same przedmioty można było kupić za znacznie niższą cenę w innym sklepie.

Aby nie wydać zbyt dużo pieniędzy, należy śledzić ceny interesujących nas przedmiotów na różnych stronach sklepów internetowych. Jeśli to możliwe, odwiedź kilka specjalistycznych działów. Nie jest konieczne kupowanie wszystkiego w jednym miejscu.

Brak znajomości właściwego rozmiaru

Bez względu na to, jak bardzo spodoba Ci się stylowa i dobrej jakości komoda w sklepie meblowym, na nic się ona zda, jeśli okaże się za duża. Aby uniknąć konieczności powrotu do sklepu w celu wymiany produktu, dokładnie zmierz mieszkanie i zapisz liczby.

Wycieczka do sklepu z dzieckiem lub kolegami

Zakupy z dzieckiem to zawsze niepotrzebny i nieplanowany wydatek. Natomiast w towarzystwie przyjaciół działa instynkt stadny — to, co kupi twoja koleżanka, natychmiast staje się niezbędną rzeczą także w twoim domu.

Jeśli wybierasz się do hipermarketu po konkretne rzeczy, lepiej zostawić dzieci w domu — dzięki temu proces ten będzie przebiegał znacznie szybciej i bez zbędnych strat finansowych. Dziecko na pewno będzie chciało kupić coś dla siebie, a odmówić jest czasem bardzo trudno. Co więcej, marketerzy doskonale znają psychologię kupującego i zazwyczaj w najbardziej widocznych miejscach umieszczają standy z jaskrawymi drobiazgami (np. przy kasie). Przejście przez działy potencjalnie niebezpieczne dla portfela będzie łatwiejsze, jeśli zrobisz zakupy samodzielnie lub z jedną bliską osobą.

Dodaj komentarz