Każdy, kto kiedykolwiek chciał posadzić w swoim ogrodzie lub warzywniku rośliny, musiał zadać sobie dość proste, ale czasem trudne do odpowiedzi pytanie: Czy mam ziemię kwaśną, czy mam ziemię zasadową i czy mogę zakwasić glebę? Obie skrajności nie są na ogół dobre dla naszych roślin, gdyż mogą prowadzić do poważnych problemów. Z drugiej strony są gatunki, które lepiej nadają się do gleby kwaśnej, a inne do zasadowej. Niektóre z gatunków, które potrzebują kwaśnych gleb to: hortensja, brzoza, kasztanowiec, dąb, Pojawia się więc pytanie, jak zakwasić glebę?

 

Główną cechą gleby kwaśnej jest brak niektórych z następujących minerałów

  • Fosfor
  • Wapń
  • Magnez
  • Molibden
  • Bor

Pierwiastki zakwaszające glebę

Aby zakwasić glebę, na rynku dostępne są różne pierwiastki zakwaszające, które mogą pomóc w tym zadaniu:

Siarka

W kontakcie z glebą powoli utlenia się tworząc dobrze znany kwas siarkowy. Ilości od 0,5 do 1 kg siarki na metr kwadratowy mogą obniżyć poziom pH, który można mierzyć za pomocą pH-metrów aż do uzyskania pożądanej wartości. Jej powolne działanie oznacza, że co pół roku należy sprawdzać poziom kwasowości gleby, aby wiedzieć, czy ponownie dodać siarkę. Jest to łatwa w użyciu i ekonomiczna opcja

Siarczan żelaza

Jest to związek, który zakwasza glebę szybciej niż siarka. Stosuje się go w wodzie do podlewania i w ilości 2-4 gramów siarczanu żelaza na litr wody. Dawka właściwa do obniżenia pH o 1 stopień to 4 gramy na litr wody, choć warto stosować ją w mniejszych ilościach, aby stopniowo obniżać pH gleby.

Torf

Jego zastosowanie poprawia zdolność gleby do zatrzymywania wody i umożliwia uprawę roślin kwasolubnych. Może być stosowany samodzielnie lub mieszany z innymi podłożami, takimi jak perlit, wermikulit, piasek itp.

Amoniak

W wielu przypadkach, aby zakwasić glebę wystarczy zastosować nawóz wyprodukowany z amoniaku. Wiele nawozów stosowanych do roślin kwasolubnych zawiera siarczan amoniaku lub mocznik powlekany siarką.

Kompost

Czyli tak zwana materia organiczna. Kompost jest bogaty w składniki zakwaszające glebę. Jest on wybierany w przypadku konieczności zakwaszenia dużych obszarów ziemi, ze względu na łatwość aplikacji i nieco niższą cenę.

Inne materiały zakwaszając glebę

Niektóre materiały, takie jak granit, również pomagają zakwaszać glebę ze względu na zawartą w nich dużą ilość wolnego kwarcu, który w kontakcie z wodą wytwarza kwas krzemowy. Z kolei węgiel, czy łupki są bogate w siarczyny, które po kontakcie z wodą i utlenieniu stają się kwasem siarkowym, który jest znacznie silniejszy od kwasu krzemowego. Glinki morskie są również w niektórych przypadkach bogate w siarczyny, a po procesie utleniania mogą stać się bardzo kwaśne.

 

 

Dodaj komentarz