Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego?

0

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że właściwie dobrane rośliny do oczka wodnego mogą przyczynić się do podniesienia jego walorów estetycznych. Ponadto doprowadzą do sytuacji, że wspomniane miejsce będzie pełne wdzięku i uroku. Rekomendowane jest przed podjęciem ostatecznej decyzji o ich wyborze zweryfikować, czy na pewno poradzą sobie z warunkami środowiskowymi, które panują wokół sadzawki ogrodowej. 

Rośliny wokół oczka wodnego

Istotne znaczenie będzie miało uwzględnienie przy wyborze ważnych kwestii, które będą związane z wymaganiami siedliskowymi. W najprostszym możliwym ujęciu powinno się wziąć pod uwagę wilgotność podłoża, a także powietrza. Godny uwagi jest fakt, że wokół sadzawki ogrodowej wykonanej z materiałów nieprzepuszczających wodę, egzaminu nie zdadzą rośliny, które rosną naturalnie nad brzegiem jezior czy stawów. Zdecydowanie najlepszą możliwą opcją będzie postawienie na gatunki preferujące wysoką wilgotność powietrza i glebę umiarkowanie wilgotną.

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się: brunnera wielkolistna, bergenia sercowata, języczka pomarańczowa, tarczownica tarczowata, hosty, rodgersja kasztanowcolistna, liliowiec rdzawy, funkie, trzykrotka Andersona. Jeżeli wokół oczka będą panowały warunki, które są typowe dla strefy nadbrzeżnej, rekomendowane jest postawienie na wysokie rośliny posiadające długie i sztywne liście. Można mieć całkowitą pewność, że egzamin zdadzą: trzcina pospolita, tatarak trawiasty. 

Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że rośliny wykazujące się właściwościami oczyszczającymi wodę są przeważnie wybierane przez prawdziwych miłośników ogrodowych zbiorników wodnych. W ten prosty sposób utrzymanie czystej wody w oczku będzie nie tylko naturalne, ale również tanie i proste. Należy zaznaczyć, że popularne rośliny oczyszczające w zdecydowanej większości przypadków mają charakter roślin pływających. Warto wiedzieć, że nie trzeba poświęcać czasu na ich sadzenie, wystarczy bowiem włożyć je do wody, w której wytworzą się niezwykle mocno rozbudowane systemy korzeniowe. 

Są one odpowiedzialne za zdolności czyszczące wspomnianych roślin. Godny uwagi jest fakt, że bezpośrednio zwody będą one pobierały istotne składniki pokarmowe. Oznacza to tym samym, że będą konkurowały z glonami, które przyczyniają się do zanieczyszczenia wody. W ten prosty sposób ograniczony zostanie ich rozrost. Nie można zapomnieć, że pływające rośliny wodne mogą dodać oczku wodnemu niesamowitego uroku. Mogą one również stanowić doskonałe schronienie dla drobnych zwierząt wodnych czy narybku. 

Dodaj komentarz