Edra – meblarski ponadczasowy design

0
Edra – meblarski ponadczasowy design

Już od przeszło 20 lat istnieje niewielka toskańska fabryka mebli, która zyskała międzynarodową sławę, nadal pozostając rodzinną firmą. W niczym nie przypomina innych światowych molochów, prześcigając je jednak kunsztem i uznaniem. Edra od lat święci triumfy na światowej scenie designu, po mistrzowsku łącząc funkcję i fromę. I to zarówno dzięki wizjonerskiemu podejściu do projektowania, jak i wyjątkowemu rodzinnemu klimatowi, który od lat nie wymyka się twórcom, daje się wyczuć i pozwala tworzyć niebanalne dzieła w niebanalnej atmosferze.

Massimo Morozzi dyrektor artystyczny Edry, właściwie od samego początku, przeciera drogi i prezentuje nowe podejścia do designu, jest wzorem i przykładem tego w jaki sposób tworzy się komfort. To postać znana wszystkim miłośnikom designerskiej awangardy. To on ukierunkował Edrę i to dzięki niemu każda pojawiająca się kolekcja jest rozpoznawalna i wyróżnia się wśród tak wielu innych rynkowych propozycji. Połączenie kultur i talentów stało się wyznacznikiem stylu meblowych dzieł sztuki spod znaku Edry. Firma od lat współpracuje z największymi twórcami na świecie. Wśród jej najsłynniejszych projektów jest między innymi spiralna sofa autorstwa Mario Canazani i Roberto Semproni, fotel – kwiat zaprojektowany przez współpracującego z Edrą japońskiego twórcę Masanori Umede oraz słynna kanapa, dzieło dwójki Brazylijczyków – Fernando i Humberto Campana.
Z okazji swojego dwudziestolecia Edra wydała wyjątkową książkę. Zupełnie inną niż publikowane dotychczas historie przedsiębiorstw. To małe księgarskie arcydzieło, przypominającą limitowane wydania biblii, oprawione zostało w piękną czerwoną skórę, a brzegi stron obrębiono złotem. Projektanci którzy stanowili cześć historii firmy poproszono o osobisty wpis do książki. Każdy z nich zostawił krótką dedykację i za sprawą tych emocjonalnych wpisów ludzi tworzących historię designu marki Edra., książka stanowi rodzaj niespotykanego pamiętnika, zapisu zmian nie tylko trendów, ale i nastrojów. To kolejny dowód na to, że firma może mieć duszę. W przypadku Edry – jeden z wielu. Publikacja prezentuje wydarzenia będące kamieniami milowymi w historii marki. Opowiada krótkie historie inspirowane pasją tworzenia, rzadką fascynacją ludzkim potencjałem twórczym, ufnością w talenty i odwagą podążania za instynktami.
Impreza urodzinowa Edry odbyła się Toskańskim Perigano, gdzie spotkali się prawie wszyscy designerzy współpracujący z marką w ciągu tych dwudziestu lat. Wśród gości znaleźli się m.in. Masanori Umeda z Tokio, AB Rogers i Peter Traag z Londynu, Inga Sempé z Paryża, Steven Blaess z Sydney, Ezri Tarazi z Jerozolimy oraz Fernando i  Humberto Campana z San Paolo.

Podczas przyjęcia uroczyście otwarto nowym salon wystawowy Edry gdzie zaprezentowane zarówno najnowsze jak i najważniejsze dzieła projektantów. Absolutna wiara Edry w design jest widoczna daje się odczuć w każdym projekcie który wydostaje się z rąk włoskich twórców. Dając tym samym niezaprzeczalny dowód na to, że „włoski cud” nadal żyje i ma się dobrze. Oby tak dalej.

Dodaj komentarz