Ogrzewanie Wrocław – na jaki system grzewczy warto postawić w 2022 roku?

0
ogrzewanie Wrocław

Rosnące ceny artykułów domowego użytku, czynszu, paliwa samochodowego czy jedzenia sprawiają, że wiele osób z dużą obawą myśli o nadchodzącym sezonie grzewczym, który generuje jeszcze większe koszty. Warto nadmienić, że zimą nawet 2/3 wydatków na utrzymanie budynków mieszkalnych stanowi ogrzewanie. Czas zatem poznać optymalne sposoby na ogrzewanie. Wrocław i jego mieszkańcy mogą skorzystać z nowoczesnych pomp ciepła, kotłów czy kolektorów słonecznych.

Czy można oszczędzić na ogrzewaniu? Wrocław troszczy się o domowy budżet

Jedną z podstawowych decyzji, jaką musimy podjąć budując bądź remontując dom, jest ta o źródle ogrzewania. Wrocław może korzystać z wielu nowoczesnych rozwiązań. Inwestycja powinna być podyktowana możliwościami lokalowymi oraz budżetem.

Domostwa, które mają przyłącze gazu ziemnego, najbardziej skorzystają na niskotemperaturowej kotłowni gazowej. Jeżeli nie ma możliwości skorzystania z sieci gazowej, dostępne rozwiązania to m.in.: kotłownie na olej opałowy, gaz płynny, paliwa stałe lub pompy ciepła.

Warto podkreślić, że kotłownie na olej opałowy i LPG będą tanie w początkowej inwestycji, ale drogie w eksploatowaniu. Według szacunków specjalistów z InstalTechnik – firmy zajmującej się wdrażaniem nowoczesnych systemów grzewczych: – Koszt ogrzewania budynku olejem lub LPG jest 3,5 – 4 razy wyższy od ogrzewania pompą ciepła i 2,5 krotnie wyższy niż kotłem stałopalnym.

Przyjrzyjmy się zatem działaniu dwóch wyżej wymienionych sposobów na ogrzewanie. Wrocław stawia na solidne rozwiązania.

Kocioł gazowy kondensacyjny

Kocioł gazowy kondensacyjny, wykorzystuje kondensację zawartej w spalinach pary wodnej (powstającej w wyniku spalania gazu), a dodatkowa, odzyskana w ten sposób energia trafia do instalacji c.o. Jest to rozwiązanie droższe od tradycyjnych kotłów, ale jak zaznaczają eksperci InstalTechnik: – Nakłady związane z inwestycją w droższy kocioł kondensacyjny zwrócą się po około 4 latach. Szacując żywotność urządzenia na 8-10 lat okazuje się, że ta inwestycja ma sens.

Pompy ciepła

Pompy ciepła to elektryczne, bezobsługowe urządzenie grzewcze, które do działania wykorzystują energię ze swojego otoczenia – wodę, powietrze oraz ciepło geotermalne. Jak zauważają fachowcy z InstalTechnik: – Realny koszt pracy pompy ciepłą typu solanka / woda powinien wynosić 15-18 zł /m2 budynku rocznie.

Optymalny system ogrzewania? Wrocław wybiera urządzenia od InstalTechnik

Kolejnym wyborem, jakiego muszą dokonać właściciele domu, jest inwestycja w układ ogrzewania podłogowego lub zamontowanie tradycyjnych grzejników. Pierwszy system okazuje się najbardziej efektywny i oszczędny – pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zamontowany. Podłogówka powinna bowiem zapewniać temperaturę posadzki w granicach 26-28 °C – taka temperatura nie zaburza bowiem fizjologii człowieka.

Szukasz zaufanego instalatora systemów ogrzewania z Wrocławia? Sprawdź ofertę InstalTechnik (instaltechnik.pl) i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie. Niech dom stanie się oazą bezpieczeństwa i spokoju, a nie polem walki o ciepło.

Dodaj komentarz