Czy da się obniżyć domowe rachunki za prąd?

0
Czy da się obniżyć domowe rachunki za prąd?

Skoro czytasz ten tekst to zapewne chcesz się dowiedzieć czy można zaoszczędzić na rachunkach za prąd. A jeżeli można, to jak to zrobić? Gdzie znaleźć najtańszy prąd? Nie bój się, w tym wpisie nie będziemy prawić morałów nt. gaszenia światła i żarówek energooszczędnych, bo mamy nadzieję, że to już wiesz! Damy Ci garść praktycznych porad nt. tego czym jest tani prąd i gdzie go szukać. Zacznijmy od tego, że na wydatki zwane ogólnie „rachunkami za prąd” składają się trzy elementy. Są nimi: dostawca prądu, użytkownik oraz urządzenia, które, aby działać – potrzebują zasilenia elektrycznego.  Jeżeli więc chcemy mieć tańszy prąd musimy poznać możliwości oszczędzania osobno, na każdej z trzech powyższych składowych.

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, ale po zmianach, które zaszły ponad dekadę temu, mamy możliwość wyboru dostawcy prądu. To pierwszy punkt, gdzie można szukać oszczędności w rachunkach za prąd. Trwające kilka czy kilkanaście lat związanie z jedną firmą dostarczającą prąd może sprawić, że korzystamy z przestarzałej oferty cenowej. Ponieważ dostawców jest wielu, muszą oni dbać o atrakcyjne dla klientów ceny, by utrzymać się na rynku. Dlatego warto zorientować się w ofertach kilku firm dostarczających taniej energii eklektycznej i wybrać tą najkorzystniejszą cenowo. W prosty sposób, poprzez jedną zmianę operatora możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Spokojnie, taka zmiana nie ponosi za sobą żadnych niedogodności czy trudności typu zmiany liczników, stosu papierów do wypełnienia i przerwy w dostawie prądu podczas zmiany operatora. Prąd będzie płynął ten sam, jedynie tańszy, a chyba na tym zależy każdemu. Sam proces zmiany operatora jest prosty i nieskomplikowany, a bardzo często wszelkimi formalnościami zajmuje się nowo wybrana przez nas firma. Tani prąd oraz bezpłatną usługę zmiany operatora oferuje m.in. firma Po Prostu Energia, która swoją ofertę kieruje zarówno do odbiorców indywidualnych, jak i do przedsiębiorstw. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy, a odpowiedni konsultanci odezwą się w ciągu 24h. Jesteście ciekawi szczegółów? Sprawdźcie ofertę taniego prądu dla domu. 

Przejdźmy teraz do nas, czyli do konsumentów energii elektrycznej. Choć tak naprawdę to nasze urządzenia konsumują prąd, a my jesteśmy za nie odpowiedzialni. Co my, jako użytkownicy urządzeń możemy zrobić w celu obniżenia rachunków za prąd? Przede wszystkim zrobić pierwszy krok w stronę oszczędności oraz zmienić przyzwyczajenia. Pierwszym krokiem niech będzie zmiana operatora na nowego, sprzedającego tańszy prąd. Ale o tym już mówiliśmy, więc co dalej? Oprócz tego warto wiedzieć, że funkcjonuje na rynku kilka taryf dla odbiorców indywidualnych, nazwanych G11 i G12 z kilkoma swoimi rozwinięciami.

Taryfy G11 i G12

Taryfa G11 to najprostsza z możliwych, choć nie zawsze prostota idzie w parze z oszczędnościami. Charakteryzuje się stałą stawką za zużytą kWh energii elektrycznej niezależnie od pory dnia, w której zostanie wykorzystana.

Taryfa G12 wprowadzona została, aby ujednolicić dobowe zapotrzebowanie na moc elektryczną w krajowej sieci energetycznej. Aby nie wchodzić w szczegóły, powiedziemy jedynie, że największe zużycie w kraju podczas doby jest w godzinach od około 6 do 13 i od około 15 do 22. W pozostałych godzinach zapotrzebowanie spada i takie zachowanie się mocy nie jest korzystne dla wytwórców energii elektrycznej. A wiadomo, że wszelkie niekorzyści prowadzą do zwiększenia ceny.

Dwustrefowa taryfa G12 podzielona jest na dwie stawki. Droższa, która naliczana jest w godzinach szczytu tj. 6-13 i 15-22 oraz druga znacznie tańsza, obowiązująca w godzinach 13-15 i 22-6. Logicznym jest więc używanie sprzętu elektrycznego w okresach większej opłacalności. Wszystko jednak zależy od naszego typowego planu dnia i ile czasu spędzamy w domu. Jeżeli jesteśmy przez większość czasu ma miejscu, to warto tak zaplanować np. odkurzanie, pranie i gotowanie na kuchence elektrycznej, aby zrobić to wszystko od 13-15. Natomiast wieczorny seans filmowy oszczędnie będzie rozpocząć o godzinie 22 i połączyć go z prasowaniem koszul – przyjemne z pożytecznym ;-).

Istnieje jeszcze kilka modyfikacji taryf G12, więc te osoby, dla których podstawowa taryfa dwustrefowa odpowiada bardziej niż zwykła G11, będą mogli dopasować odpowiedni wariant do swoich upodobań.

Dla tych, którzy nie są obecni w domu w godzinach tańszego prądu istnieje możliwość takiego zaprogramowania np. pralki, zmywarki czy podgrzewacza wody, aby włączyły się bardziej opłacalnych godzinach. Dla osób, które nie mają możliwości ustawienia urządzeń, pozostaje taryfa G11, nie wymagająca od nas zmiany przyzwyczajeń, jednak nie będzie skutkowała zwiększonymi oszczędnościami.

To, jakich urządzeń używamy ma chyba największy wpływ na kwotę do zapłaty, widoczną na rachunku. Zaleca się używanie jak najwyżej klasy urządzeń pod względem ich poboru prądu. Pierwszą informacją z jakim urządzeniem mamy do czynienia jest określenie jego klasy efektywności energetycznej. Literka E oznacza urządzenie niskiej klasy, a podążając do przodu alfabetu dostajemy coraz to wyższe klasy, aż do litery A. Za A jest jeszcze A+, A++ i najlepsza klasa efektywności A+++. Oznaczenia te znajdziemy na wszystkich urządzeniach AGD, które są dostępne w sklepach. Jeżeli chcemy sprawdzić sprzęty, które mamy już w domu najłatwiej będzie zajrzeć do instrukcji obsługi. Powinna być tam wyszczególniona moc danego urządzenia.

Porównując te dane z poborem nowoczesnych i oszczędnych urządzeń, znając swoją stawkę za kWh oraz częstotliwość użytkowania danego urządzenia w prosty sposób możemy obliczyć, ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić, gdy wymienimy swoje sprzęty i jaki długi będzie okres zwrotu włożonych pieniędzy. Czasem warto wydać nieco więcej na sprzęt wyższej klasy energetycznej, po to by móc zaoszczędzić pieniądze już w trakcie jego użytkowania. Taka inwestycja z cała pewnością wszystkim się zwróci.

I co? Udało nam się przekonać Was do oszczędności prądu (a właściwie Waszych pieniędzy)? Jeśli jeszcze jesteście sceptycznie nastawieni to przypominamy: przede wszystkim zmiana dostawcy na takiego, który oferuje tani prąd. Po drugie: dobór odpowiedniej do naszego trybu życia taryfy. No i wisienka na torcie: urządzenia elektryczne o wysokiej klasie efektywności, najlepiej A+++. Powodzenia w oszczędzaniu!

Dodaj komentarz