Drewniane donice – ozdoba ogrodu

0
Drewniane donice – ozdoba ogrodu

Drewno to wspaniały, naturalny budulec. Jest piękne w pokroju, przyjemnie cieszy oko w promieniach słońca. Pochodzi również z natury, przypomina o potrzebie bliskości z nią. Dlatego człowiek lubi się nim otaczać. Nie inaczej jest w ogrodzie, Bardzo popularne są donice drewniane, eleganckie miejsce na posadzenie kwiatów. Są jedna wykonane z drewna, a to wymagający materiał. Jak o nie dbać, by długo cieszyły oko i nie rozpadły się po kilku sezonach?

Impregnacja to podstawa

Ogród rządzi się prawami przyrody. Może być własnością i wymysłem człowieka, nigdy jednak nie przekroczy zasad warunków atmosferycznych, wilgoci powietrza oraz żarłoczności szkodników. Donice drewniane są na to wszystko szczególnie narażone, ze względu na materiał z którego zostały wykonane i ich położenie. Zazwyczaj bowiem będą stać na ziemi, nie zawsze mając pod sobą jakiś podkład. To powoduje, że bardzo łatwo przeciągają wilgocią. Od tego już krótka droga do zagrzybienia, a już na pewno spuchnięcia konstrukcji. Donice drewniane należy więc pielęgnować. Podstawą jest profilaktyka, a jej podstawą impregnacja. Odpowiednie zabezpieczenie drewna wystawionego na działanie czynników atmosferycznych przebiega w kilku etapach. Po pierwsze ważne jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Nie chodzi tu tylko o pozbycie się ewentualnych porostów, musimy użyć papieru ściernego i zetrzeć również stary lakier (o ile wcześniej to nim zabezpieczaliśmy drewno). Donice drewniane mają to do siebie, że są często w ciekawych kształtach, tak więc dotarcie do wszystkich zakamarków może nieco zająć. Jest to jednak niezbędne. Źle oczyszczone powierzchnie będą mniej podatne na impregnacje, a kolejne warstwy lakieru szybko się złuszczą. Istotne jest również osuszenie drewna. Łatwo osiągnąć zabierając donicę na kilka dni do pomieszczenia domowego. Następnie można już przystąpić do samego zabezpieczania. W tym celu dobra będzie bejca do użytku na zewnątrz. Preparat może też zawierać środki przeciwko zagrożeniom biologicznym, na przykład grzybom. Bejca będzie idealna do tego celu, wniknie bowiem głęboko w drewno i donice drewniane zostaną trwale zaimpregnowane. Warto również pokryć je pewną warstwą lakieru, zapewnia on powłokę chroniącą drewno przed czynnikami zewnętrznymi.

Należyta dbałość gwarancją ochrony

Drewno to piękny materiał. Wbrew pozorom potrafi również przetrwać bardzo wiele, jeżeli tylko jest odpowiednio traktowane. Donice drewniane mogą być tego najlepszym przykładem. Przed każdym sezonem wystarczy jedynie poświęcić im nieco uwagi, a będą cieszyć oko jeszcze długie lata.

Dodaj komentarz