Drzewka owocowe w doniczkach – sposób na domowy sad

0
Drzewka owocowe w doniczkach – sposób na domowy sad

Ogrodnictwo to dla wielu ludzi pasja. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na realizowanie własnych zainteresowań w przestrzeni ogrodowej. Czy jednak da się je spełniać nie posiadając własnego sadu czy działki? Oczywiście, że tak. Wiele roślin można uprawiać w doniczkach, a do poprawnego ich pielęgnowania wystarczą odpowiednie umiejętności, wiedza oraz narzędzia. Rośliny mogą być hodowane zarówno w nasłonecznionej części domu, jak i na tarasie czy balkonie. Opcja ta nie zamyka się również dla miłośników przyrody, którzy chcą posiadać swoje drzewka owocowe. Czy możliwe jest ich sadzenia w donicach? Jakie gatunki nadają się do takiego rodzaju hodowli? Jak o nie dbać?

Drzewka owocowe w donicach – cechy i rodzaje

Sadzenie drzewek owocowych w donicy nieco różni się od hodowli pełnowymiarowych roślin. Tego rodzaju uprawy są znacznie mniejsze, a wręcz miniaturowe. Jednak ich owoce zdatne są do spożywania i każdy pęd przynosi właścicielowi wiele dumy i zadowolenia. Warto mieć również na uwadze fakt, że ich systemy korzeniowa są nieco inne – mniejsze i bardziej ubogo rozrośnięte. Jednakże pomimo tego roślinie należy zapewnić odpowiednio dużo miejsca do rozwoju. Górna część drzewka wytwarza jedynie krótkopędy, które niekiedy obfitują w dojrzałe owoce.

Wśród najbardziej popularnych roślin owocowych, których uprawa możliwa jest zarówno w domu, jak i na balkonie wyróżnia się:

  • jabłonki,
  • grusze,
  • mini nektaryny,
  • brzoskwinie,
  • doniczkowe czereśnie,
  • mini śliwy, itp.

Jak sadzić i pielęgnować domowe rośliny owocowe?

Uprawa tego rodzaju roślin wbrew pozorom nie należy to do trudnych. Większość roślin owocowych nie jest wymagających, a w przeciwieństwie do ich dużych, ogrodowych odnośników, sama pielęgnacji i przycinanie nie zabiera tyle czasu i wysiłku. Jak zatem je sadzić? Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem hodowli pewnych gatunków roślin?

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest dobranie odpowiedniej donicy. Musi być ona odpowiednich rozmiarów do późniejszej wielkości drzewka. Nie może być ani za duża, ani zbyt mała. Ważna cechą tego rodzaju pojemnika jest także odpowiedni system odwodnienia. W innym przypadku warto uzupełnić dno kamykami lub keramzytem.

Podczas sadzenia drzewka, już na samym początku należy dostarczyć roślince odpowiednią, najlepszą i bogatą w składniki mineralne ziemię. Glebę tę należy również regularnie i rzetelnie odżywiać. Tego rodzaju drzewka należy również odpowiednio nawadniać. Spore rośliny będą pobierały większą ilość wody. Nie należy doprowadzić do wysuszenia korzeni i górnej części drzewka. Zimą uprawy znajdujące się na balkonie lub tarasie należy zabezpieczyć przed mrozem i szkodnikami – owijając jej górną część folią lub przenosząc do domu, w cieplejsze miejsce.

Dodaj komentarz