Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Skuteczne sposoby na gołębie

0
Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Skuteczne sposoby na gołębie

Przychodzi pewna pora roku, gdy wszystkie ptaki poszukują miejsca na stworzenie sobie własnego domku. Problemem mogą być nie tylko np. wróble, czy wrony, które przesiadują w naszej altance czy na naszym parapecie przy wejściu do naszego domu, ale także gołębie, które potrafią się zagnieździć na naszym balkonie. Czy istnieje sprawdzony sposób na ich pozbycie się? To pytanie zadaje sobie najczęściej wiele właścicieli mieszkań znajdujących się w blokach, którzy mają dość spotkań z tymi nieproszonymi gośćmi. Niestety skala problemu jest naprawdę duża i nie dotyczy tylko miast położnych w Polsce. Nie oznacza to jednak, że musimy się pogodzić z gołębiami przesiadującymi na naszym balkonie.

Co przyciąga gołębie na nasz balkon?

Spotkać gołębia w mieście nie jest trudne, gdyż przylatują one w celu poszukiwania jedzenia oraz dlatego, że należą one do ptaków, które są udomowione. Bardzo często zdarza się, że chęć przebywania z człowiekiem jest tak duża, że potrafią one zadomowić się na naszym balkonie. Zdarza się, że sami przyciągniemy ptaki na nasz balkon dokarmiając je w sezonie zimowym. Trudno więc się dziwić, że traktują go one jako stołówkę.

Czy gołębie mogą przenosić groźne dla nas choroby?

Problem z gołębiami może być denerwujący dlatego, że uważane są one za rodzaj ptaków, które w łatwy sposób przenoszą wszelkiego rodzaju choroby. Jest to zgodne z prawdą, ale warto zaznaczyć, że przy utrzymaniu odpowiedniej higieny trudno jest się zarazić. Warto więc pamiętać, że w momencie gdy czyścimy balkon, albo mieliśmy jakiś kontakt z ptakami warto umyć oraz zdezynfekować po nich nasze ręce. Taka sama zasada tyczy się wszytkich innych zwierząt z, którymi mamy kontakt również tych domowych typu psów, czy kotów.

Jak w bezpieczny i humanitarny sposób odstraszać gołębie z naszego balkonu?

Choć w momencie, gdy po raz kolejny na naszym tarasie pojawi się gołąb możemy być pod emocjami to nie podejmujmy pochopnych decyzji, gdyż są to żywe istoty, które tak samo jak my odczuwają ból dlatego nie wolno stosować żadnych metod, które zagrażają ich życiu.

Zabrania się więc:

Stosowania armatek hukowych oraz trutek, które mogą okaleczyć lub przyczynić się do utraty życia gołębia.
Strzelania do gołębi z wiatrówek, gdyż nie zagraża to tylko życiu gołębi, ale tak, że ludzi
Stosowanie źle zamontowanych kolców, które nie posiadają nakładek silnikowych

Siatka na balkonie, a gołębie

Siatka na gołębie to szybki, a zarazem skuteczny sposób na pozbycie się tych niemiłych gości. Może być ona wykonana z żyletek lub być dodatkowo wzmacniana cienkim drutem co daje nam dodatkową ochronę przed heh przegryzieniem. Warto na koniec wspomnieć, że nie ważna, jaka jest gęstość żyletek lub drutów w przypadku siatki to jest to estetyczne rozwiązanie, gdyż nie widać jej z daleka dlatego nasz balkon nie będzie przyciągał uwagi innych.

Figurka kruka, a gołębie na balkonie

Kolejnym doskonałym rozwiązaniem jest zamocowanie na balkonie figurki kruka lub innego ptaka, który będzie odstraszał gołębie. Jednak skuteczność tej metody zależy od użytego ptaka oraz tego, w jaki sposób i gdzie zostanie on przez nas zamontowany. Gołębie należą do grupy dość inteligentnych ptaków i potrafią wywęszyć, że mają do czynienia z atrapą, dlatego najlepiej zamontować ptaka na stropie za pomocą żyłki, ponieważ w ten sposób podmuch wiatru wprawia kruka w delikatny ruch.

Sposób na gołębia: klaskanie oraz krzyk

Powinniśmy zwrócić uwagę na kolejny aspekt gołębia, jakim jest pamięć oraz szybka nauka. Dlatego, gdy zauważymy, że siadają one na naszym parapecie lub balkonie to powinniśmy od razu je płoszyć za pomocą głośnego klaska w dłonie, lub krzyku, jenak żeby zauważyć efekty stosowania tej metody trzeba robić to regularnie, gdyż gołębie mogą powracać na nasz teren.

Wiatraki ozdoby balkonowe na odstraszanie gołębi

Jednym z ciekawych pomysłów na gołębie jest również dekoracja naszego balkonu do tego celu możemy wykorzystać dziecięce kolorowe wiatraczki, które będą kojarzyć się z niebezpieczeństwem. Możemy także zakupić kilka ozdób dzwonków wietrznych wykonanych z metalu, które odbijają światło. Pamiętajmy także, że ptaki na osiedlach ma ją do wyboru sporo miejsc i najczęściej wybierają te spokojne i ciche, więc gdy nasz balkon będzie się wyróżniał licznymi gadżetami to najprawdopodobniej zostanie on bez gołębie ominęły.

Dodaj komentarz