Oczko wodne w ogrodzie – Krok po Kroku.

0
Oczko wodne w ogrodzie

Woda wpływa uspokajająco na wielu z nas. Oczko wodne w ogrodzie jest ciekawym elementem aranżacji, a wypoczynek obok niego to prawdziwa przyjemność. Największą satysfakcję poczujesz, gdy samodzielnie wykonasz swój prywatny akwen. Sprawdź, jak zrobić oczko wodne w ogrodzie i zachwyć gości swoim dziełem!

Pierwszy dzień pracy – przygotowanie miejsca dla oczka wodnego.

Początek prac nad oczkiem wodnym w ogrodzie ogranicza się do wybrania odpowiedniego miejsca. Powinno być ono częściowo zacienione, tak by słońce docierało do niego maksymalnie przez 4-6 godzin w ciągu dnia. Pamiętaj, aby w miejscu budowy oczka nie przebiegały żadne instalacje czy korzenie drzew. Kiedy już wybierzesz miejsce, w którym chcesz stworzyć oczko wodne czas przystąpić do pracy.

Czego potrzebujemy do budowy oczka wodnego w ogrodzie?

Do budowy niewielkiego oczka wodnego w ogrodzie możesz użyć gotowej formy, specjalnej folii albo betonu. W ostatnim przypadku możesz jednak potrzebować pomocy fachowca. Jeśli zdecydujesz się na użycie formy kształt oczka wodnego jest z góry narzucony. Wybierając folię możesz wykopać dół dowolnego kształtu i wielkości. Na dnie dołu rozkłada się 10-centymetrową podsypkę piaskową, a następnie wykłada specjalną włókninę. To zabezpiecza folię przed uszkodzeniem od spodu. Jeśli natomiast zdecydujesz się na gotową formę, wystarczy sama podsypka z piasku.

Co zrobić, by uzyskać ładny efekt?

By oczko wodne w ogrodzie wyglądało naturalnie należy wykończyć jego linię brzegową. Ani folia, ani krawędzie formy nie mogą być widoczne. Najprościej zamaskować je kamieniami i roślinami. Do tego celu możesz użyć specjalnej maty z kieszeniami z włókna kokosowego. Matę mocuje się szpilkami na brzegu poza folią, a w kieszeniach sadzi rośliny. Do dekoracji warto użyć także kamieni, np. kamienia łupanego – najlepiej jak najbardziej płaskie, ponieważ łatwiej się je układa. Możesz też użyć otoczaków różnej wielkości. Maskując brzeg, staraj się stworzyć kompozycję o nieregularnych liniach i kształtach, by wyglądała naturalnie. Dobierając rośliny mające znaleźć się wokół oczka wodnego w ogrodzie pamiętaj, aby były to okazy lubiące wilgotną glebę. Roślinność wodną dobieraj według stref. Inne rośliny powinny znajdować się w strefie płytkiej 30-50 cm, a inne w głębokiej 50-150 cm. Rośliny wodne sadzi się w specjalnych koszykach.

Jak zadbać o czystą wodę i brak glonów?

Oczko wodne w ogrodzie musi być regularnie czyszczone, aby pięknie się prezentowało. Najlepiej stale obserwować ilość glonów w wodzie, żeby zapobiegać ich nadmiernemu rozrostowi. Warto zamontować filtr wody, najlepiej w zestawie z filtrem UV, który skutecznie hamuje wzrost alg. Do zwalczania glonów w oczkach wodnych dedykowane są specjalne preparaty, np. Bros Akwa. Pomagają one utrzymać klarowną wodę.

Teraz, kiedy już wiesz, jak zrobić oczko wodne w ogrodzie ogranicza cię tylko i wyłącznie wyobraźnia. To od ciebie zależy jaki nadasz mu kształt i w jaki sposób zaaranżujesz jego otoczenie. Do dzieła!

Dodaj komentarz