Drzewka owocowe – jak chronić je przed srogą zimą?

0
drzewka owocowe

Zima to piękna i zarazem trudna pora roku, ponieważ to właśnie ona potrafi przynieść w ogrodzie wiele zniszczeń. Jeśli jednak zadbasz o wszystkie wrażliwe rośliny we właściwy sposób, wówczas możesz do woli cieszyć się pięknem tej pory roku. Wbrew pozorom na ewentualne uszkodzenia lub zniszczenia narażone są nie tylko kwiaty, ale również nieco większe rośliny. Należą do nich m.in. pestkowe drzewka owocowe, które dobrze jest zawczasu odpowiednio zabezpieczyć. Kiedy należy to zrobić? I w jaki sposób? Odpowiadamy!

Przygotowania do nadchodzącej zimy – kiedy należy je rozpocząć?

Wbrew pozorom zima nie oznacza konieczności pochowania całego sprzętu ogrodniczego i jego ewentualnej konserwacji na nadchodzącą wiosnę. Część narzędzi może się jeszcze przydać – zwłaszcza wtedy, gdy nadmiar mokrego śniegu połamie niektóre gałęzie drzew lub krzewów. Aby jednak nie dopuścić do takich zniszczeń, warto zawczasu pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach roślin jeszcze przed pierwszymi mrozami.

Jeśli więc nie chcesz dać się zaskoczyć zimie i jej pierwszym przymrozkom obowiązkowo powinieneś śledzić prognozę pogody. Odpowiednim momentem na przygotowanie roślin na nadchodzące opady śniegu oraz mróz będzie okres, w którym temperatura na zewnątrz zacznie zbliżać się do 0 stopni Celsjusza. Wcześniejsze zabezpieczanie roślin przed zmieniającą się pogodą nie ma sensu, ponieważ uniemożliwia im adaptację do zmieniających się warunków. Daj zatem się im nieco zahartować – zwłaszcza posiadanym w ogrodzie drzewkom owocowym.

Jak skutecznie ochronić drzewka owocowe przed nadchodzącymi mrozami?

Aby przygotować drzewka na nadchodzące mrozy i opady śniegu należy wykonać trzy podstawowe kroki. Pierwszym z nich jest usypanie kopczyka, który ma na celu zabezpieczenie korzeni drzewa przed przymrozkami. Taki kopczyk powinien mieć wysokość około 30 cm – można wykonać go z kamieni, słomy lub trocin. Warto przy tym umieścić w nim pułapkę na myszy, która ochroni roślinę przed gryzoniami.

Oprócz korzeni warto również zabezpieczyć pień drzewek – szczególnie tych, których sadzonki zostały posadzone dopiero jesienią. W tym celu możesz wykorzystać słomę, worki jutowe, niepotrzebne koce, pościel, matę trzcinową, specjalną wiklinę, agrowłókninę lub papier falisty. Nie należy jednak zbyt szczelnie okrywać roślin, ponieważ tym sposobem ograniczysz im swobodną cyrkulację powietrza. A bez niej drzewko może zostać zaatakowane przez grzyby. Opcjonalnie można również zabezpieczyć pień specjalną, białą farbą.

Jeżeli chodzi korony drzew to młode drzewka, dobrze jest zabezpieczyć specjalnym okryciem – tzw. kapturem. Warto przy tym pamiętać o regularnym usuwaniu z korony nadmiaru mokrego śniegu. Jeśli tego nie zrobisz, gałęzie mogą zostać złamane. Gdy do tego dojdzie, konieczne będzie ich przycięcie oraz zabezpieczenie miejsca zranienia specjalną maścią.

Dodaj komentarz