Czyszczenie mebli ogrodowych

0
Czyszczenie mebli ogrodowych

Wiosna zachęca nas do przebywania na dworze, dlatego czas wynieść na zewnątrz meble ogrodowe i przygotować je do nadchodzącego sezonu. Piękne i czyste są stylowym dopełnieniem aranżacji ogrodu lub tarasu. Pamiętaj, że innej pielęgnacji wymagają te drewniane, a innej np. z technorattanu. Zobacz, jak powinno wyglądać czyszczenie mebli ogrodowych.

Najlepszym sposobem na zachowanie mebli w dobrym stanie jest ich regularne czyszczenie. Są one bowiem stale narażone na działanie czynników atmosferycznych i zabrudzenia. Jeżeli jednak zapomniałeś wyczyścić meble ogrodowe przed schowaniem ich na zimę, powyższe sposoby powinny pomóc ci doprowadzić je do porządku.

Czyszczenie mebli ogrodowych z plastiku

Meble ogrodowe z plastiku przetrzyj wilgotną szmatką nasączoną uniwersalnym płynem do czyszczenia. Usuniesz brud, resztki spożywcze, ślady po liściach i ptasie odchody. Jeśli meble są zniszczone możesz również wypróbować specjalistyczny preparat, np. płyn do renowacji tworzyw sztucznych Starwax. Przywraca on meblom połysk i estetyczny wygląd.

Czyszczenie mebli ogrodowych z drewna

Najpierw dokładnie odkurz meble, a następnie przetrzyj szmatką nasączoną odpowiednim detergentem. Do drewna możesz użyć np. Pronto 5 w 1 Wood. Warto także zaimpregnować wyczyszczone meble ogrodowe. Najlepiej użyć do tego celu specjalnego oleju bogatego w żywice, ponieważ odżywi on meble i zagwarantuje ochronę przed promieniowaniem UV i deszczem. Kupując preparat do impregnacji zwróć uwagę nie tylko na jego właściwości ochronne, ale i dekoracyjne. Zainwestuj też w dobry pędzel, który na pewno ułatwi ci nakładanie preparatu. Powinien być on płaski, ponieważ precyzyjnie pomalujesz z jego pomocą trudno dostępne miejsca, jak kąty, rogi czy narożniki.

Czyszczenie mebli ogrodowych z technorattanu

Meble z technorattanu przetrzyj gąbką nasączoną ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń lub użyj płynu do czyszczenia rattanu syntetycznego. Trudno dostępne miejsca, w których gromadzi się brud wyczyść szczoteczką do zębów. Meble z technorattanu są dość trudne w utrzymaniu czystości, dlatego warto nakładać na nie pokrowce ochronne, kiedy ich nie używasz. Unikniesz w ten sposób, np. wpadania drobnych liści i śmieci w szczeliny.

Czyszczenie mebli ogrodowych z wikliny

Meble ogrodowe z wikliny najpierw należy dokładnie odkurzyć. Potem umyj wodą z łagodnym detergentem lub wodą z dodatkiem sody oczyszczonej (2 łyżki sody na 1 litr wody). Pod wpływem słońca i deszczu wiklina szarzeje i deformuje się. Nie zostawiaj więc mebli na dworze, kiedy pada.

Jak widać czyszczenie mebli ogrodowych nie jest takie łatwe, ale jeśli chcemy mieć odpowiedni efekt, to warto o nie zadbać.

Dodaj komentarz