Jesienne prace w ogrodzie – czyli jak przygotować ogród do zimy

0
Jak przygotować ogród do zimy

Za nami już prawie połowa września, a co za tym idzie, niedługo powitamy piękną Polską jesień. Jest to czas, w którym przygotowujemy swoje ogrody do zimy i staramy się jak najlepiej je zabezpieczyć i przygotować na ten chłodny okres. Jeśli chcesz, aby Twój ogród podczas następnej wiosny prezentował się równie pięknie, jak ostatnio powinieneś się do tego odpowiednio przygotować. Oto kilka rad jak przygotować ogród do zimy.

Jak przygotować ogród do zimy? Sprawdzone rady 

Połowa września i początek października to świetny moment na to, aby zacząć przygotowywać swój ogród na zimę. W tym okresie powinieneś zadbać w odpowiedni sposób o kondycję wszystkich roślin, które znajdują się na terenie Twojej działki. Przede wszystkim dostarcz im odpowiednią ilość wody, dzięki której lepiej zniosą jej chwilowy niedostatek podczas zimowych miesięcy. Podlewaj obficie ogród szczególnie wtedy, gdy widzisz, że ziemia jest przesuszona lub od długiego czasu nie było opadów deszczu.

Przed pierwszymi falami mrozów należy osłonić rośliny. Zrób to dopiero wtedy, gdy temperatura ma spaść poniżej zera. Rośliny, które wrażliwe są na mróz oraz te, które posadziłeś jesienią, osłoń za pomocą gałązek iglastych, kory lub trocin. Cienka ok. 10 cm warstwa powinna wystarczyć. Jeśli jednak temperatury spadną jeszcze bardziej, należy obłożyć rośliny dodatkową warstwą. Wszelkie trawy ozdobne należy chronić przed silnym, mroźnym wiatrem, który może być dla nich zabójczy. Staraj się je dokładnie zakryć przy ziemi słomą, liśćmi lub włókniną. Zwiąż też ich suche liście i kwiatostany.

Przed zimą należy także zadbać o drzewa owocowe i ozdobne. Ich kora, narażona jest podczas ostrych mrozów na pękanie co może spowodować chorobę drewna i obumarcie drzewa. Aby do tego nie dopuścić, wystarczy, że wybielisz ich pnie i konary roztworem wapna ogrodniczego. Możesz także owinąć pnie matą, tkaniną jutową lub włókniną. Będą wyglądać dzięki temu bardzo ładnie i przetrwają zimę w nienaruszonym stanie.

Przed zimą należy pamiętać także o trawniku. Regularnie grab z niego liście, aby nie dopuścić do ich gnicia, a także koś go do momentu, w którym przestanie rosnąć. Jeśli jest taka potrzeba i poprzednie miesiące były ciepłe, to możesz to zrobić nawet w listopadzie.

Jesień to także idealna pora, aby zająć się narzędziami ogrodowymi. Po całym sezonie intensywnej pracy należy o nie odpowiednio zadbać i przygotować na wiosnę. Oczyść wszystkie narzędzia, których używałeś podczas wiosny i lata, naostrz lub napraw te, które tego wymagają, wyczyść kosiarkę i schowaj ją w bezpiecznym miejscu.

Jeśli odpowiednio zadbasz o ogród podczas jesieni, to unikniesz dużych strat, które spowodować by mogły mrozy. Wystarczy, że zaczniesz pracę we wrześniu a spokojnie przygotujesz swój ogród na grudzień i pozostałe zimne miesiące.

Dodaj komentarz