Jak przygotować ogród do wiosny? O tych pracach nie możesz zapomnieć

0
ogród

Nadejście wiosny to wyjątkowy okres w każdym ogrodzie. To właśnie wtedy, gdy pierwsze promienie słońca ogrzewają rośliny, a ostatni śnieg topnieje, wszystko zaczyna budzić się dożycia i ozdabia nasze przydomowe przestrzenie. Okres wiosenny wielkimi krokami zbliża się do naszych ogrodów, dlatego warto je do tego odpowiednio przygotować. Wykonanie niektórych prac w okresie wczesnowiosennym może mieć bowiem duży wpływ na to, jak nasz ogród będzie prezentował się w późniejszym czasie.

Zdejmij zimowe zabezpieczenia

Mniej więcej w marcu warto zdjąć z roślin osłony, które chroniły je przez całą zimą przed niskimi temperaturami. Agrowłókniny i słoma nie będą już potrzebne, gdy na zewnątrz zrobi się cieplej. Ciężko jest wskazać jedną datę na wykonanie tej czynności – wszystko zależy od warunków pogodowych. Śledź więc prognozy i w momencie, gdy ryzyko przymrozków całkowicie już minie po prostu pozbądź się osłon. W razie, jednak gdyby po zdjęciu osłon znów miały pojawić się przymrozki, należy ponownie zakryć rośliny. Z tego względu warto mieć jeszcze przez jakiś czas pod ręką zdjęte z roślin materiały.

Przycinanie roślin

Na przełomie lutego i marca warto zadbać o przydomowe drzewa owocowe i krzewy. Podstawową czynnością, którą powinieneś wykonać przed ostatecznym nadejściem wiosny, jest przycięcie gałęzi. Przycinanie ma kluczowy wpływ na późniejszy rozwój rośliny, dlatego nie należy go bagatelizować. Należy usunąć pędy, które nie będą owocowały oraz nieco przerzedzić koronę. Dzięki takiemu zabiegowi więcej światła przedostanie się do wnętrza, a owoce będą o wiele smaczniejsze. Jeśli chodzi o przycinanie krzewów, to należy usunąć stare i chore pędy.

Sadzenie nowych roślin

Jeśli okres przedwiośnia jest wystarczająco ciepły, to można zdecydować się na posadzenie pierwszych roślin. Jeśli chcesz zmienić coś w swoim ogrodzie, to już w zimę warto pomyśleć o tym, co może się tam znaleźć. Jeśli nie masz żadnej koncepcji, to warto poprosić o pomoc profesjonalną firmę http://e-zielonaoaza.pl/, która zajmuje się urządzaniem ogrodów. Podczas chłodniejszych miesięcy można sporządzić plan działania na wiosnę.

W momencie, gdy na zewnątrz zacznie robić się coraz cieplej, będzie można przystąpić do metamorfozy ogrodu. Jeśli więc w nadchodzącym sezonie chcesz spędzić miłe chwile w swoim odmienionym ogrodzie, to już teraz pomyśl o zleceniu zaprojektowania tej przestrzeni. Zaoszczędzisz sporo czasu na samodzielnym szukaniu i sadzeniu roślin, a także będziesz mieć pewność, że wygląd ogrodu Cię zachwyci.

Dodaj komentarz