dom i ogród

O domku na wsi marzy większość z nas. Jeździmy po okolicznych wioskach, przyglądamy się działkom, oczkom wodnym, pasom zieleni i drzew. Wyobrażamy sobie nasz dom, jego wygląd, podjazd, widok z okna. Niektórym z nas udaje się spełnić to marzenie i stajemy się nagle dumnym posiadaczem działki na wsi, a potem ogromnym nakładem sił, energii i pieniędzy właścicielem domu.

Dom i ogród integralnie lub rozdzielnie

Budowę domu na wsi zaczyna się od planowania podziałów działki i bryły budynku. To długi i żmudny proces, uwzględniający warunki miejsca i życzenia przyszłych użytkowników. Jednym z najważniejszych aspektów projektowania domu na wsi jest zintegrowanie domu i ogrodu, życia domowników wewnątrz i na zewnątrz obiektu.

Takie połączenie wszystkich funkcji, żeby domownicy ani na chwilę nie zapomnieli, że mieszkają na wsi i mogą cieszyć się ze wszystkich uroków jakie ona oferuje. Znamienne jest to, że to łączenie funkcji ważne jest przede wszystkich dla osób, które wcześniej mieszkały w mieście, a teraz poszukują zupełnie nowego życia na łonie natury.

Dom i ogród na wyciągnięcie ręki

Jak zatem powinien zostać zaprojektowany dom, by osiągnąć cel integralności obu światów, zewnętrznego i wewnętrznego? Przede wszystkim warto zacząć od okien i wyjścia do ogrodu. Gdzie można umieścić najdłuższe powierzchnie styku fasady i roślinności, by było to bezpieczne, estetyczne i wygodne w użytkowaniu? I tutaj warto zacząć od kuchni i salonu, odrębnych kierunków styku, nawet wtedy, gdy wewnątrz tworzą jedną rozległą przestrzeń.

Wyjście z kuchni do jednej z części ogrodu na kamienny ganek, bez dodatkowych barier, płotków, innych przeszkód to ogromna wartość dodana. Szklana ściana okien, z wygodnymi drzwiami, prowadząca na płaski ganek poszerza przestrzeń części kuchennej i umożliwia wygodne przygotowania do posiłku w ogrodzie, takim codziennym, szybkim i sprawnie serwowanym. Krótka droga do kranu, kuchenki i zmywarki ułatwia to codzienne przemieszczanie od śniadania po kolację.

Salon w ogrodzie

Druga szklana tafla okien i drzwi powinna wykorzystywać tę najbardziej efektowną stronę ogrodu. Tu można pokusić się o zbudowanie prawdziwego tarasu czy chociaż ganku. Taras wprowadza nas od razu do wnętrza ogrodu, a wielkogabarytowe okna umożliwiają podziwianie przestrzeni przez cały rok.

Dobrze oświetlony i zadaszony taras umożliwia spędzanie na nim czasu do późnej nocy latem, a w pozostałych porach roku sprawia, że wyjście na zewnątrz również jest przyjemnością. Dom i ogród na wsi to jedność, a rolą projektanta jest maksymalne wykorzystanie ich funkcji.

Dodaj komentarz