Wanna czy prysznic – odwieczny dylemat w urządzaniu łazienki

0
Wanna czy prysznic – odwieczny dylemat w urządzaniu łazienki

Łazienka w wersji minimalistycznej to: sedes, prysznic lub wanna z prysznicem, umywalka, szafka, lustro i dobre punktowe oświetlenie. Do tego kafelki na ścianach lub wodoodporna farba. Ale jeśli budżet nie jest bardzo napięty, to warto zastanowić się nad poszerzeniem wyposażenia łazienki. Świetnym rozwiązaniem okażą się dwie umywalki lub jedna, podwójna z dużym lustrem, wolno stojąca wanna i prysznic z niskim, płaskim brodzikiem.

Te propozycje wyglądają bardzo efektownie i są wygodne w użytkowaniu. Jeśli wymurujemy wnękę prysznicową, kabina okaże się niepotrzebna. Z powodzeniem może ją zastąpić zasłonka lub szklane drzwi. Duża kubatura łazienki prowokuje do tego, by urządzić ją przestronniej i ciekawiej. W dużej przestrzeni z powodzeniem zmieści się duża okrągła wanna z podłokietnikami i zagłówkiem, sprzyjająca relaksowi. Przy jej zakupie należy kierować się nie tylko walorami estetycznymi i wielkością, ale również tym, kto z niej będzie korzystał. Projektowanie i zakup wyposażenia łazienki powinny być dostosowane do wzrostu i liczby domowników. Dodatkowo można pokusić się o zakup bidetu lub miski myjącej. Obydwa urządzenia montuje się podobnie jak sedes czy umywalkę.

Wanna czy prysznic?

Niemal każdy marzy o tym, by wyciągnąć się w wannie pełnej przyjemnie ciepłej wody i piany. Obecnie na rynku można znaleźć wiele propozycji, które różnią się między sobą kształtem, wielkością, pojemnością, funkcjami oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Czasem warto zastanowić się, czy wanny nie wmontować w podłogę. W dużych łazienkach z powodzeniem zmieszczą się monumentalne białe wanny o owalnym kształcie. Można również pomyśleć o hydromasażu i w tym celu zakupić urządzenie z systemem odpowiednich dysz, masujących całe ciało. Kąpiele w wannach mają jednak tylu zwolenników, co i przeciwników. Połączenie wanny z kabiną prysznicową to alternatywne rozwiązanie, zadowalające jednych i drugich. Na rynku są oferowane wanny o asymetrycznych kształtach, w których można zarówno wziąć kąpiel, jak i stanąć pod prysznicem. Innym rozwiązaniem jest podtynkowa bateria natryskowa. Na wannie można również zamontować parawan (np. wahadłowy lub składany).

Kabiny prysznicowe

Żyjąc w pośpiechu, o wiele częściej decydujemy się na szybki poranny prysznic niż na relaksującą kąpiel w wannie. Minimalne wymiary kabiny prysznicowej z punktu widzenia wygody to 90 x 90 cm. Brodzik z zasłoną da nam większą swobodę ruchów niż sztywna, zamykana kabina. Wolna przestrzeń przed brodzikiem powinna wynosić około 80 x 90 cm; tak, by swobodnie wyjść i wytrzeć się.
Najczęściej kupowanymi kabinami są te posiadające ścianki z tworzywa sztucznego. Są lekkie, delikatne, tańsze. Są bardzo trwałe i odporne na zarysowania czy uderzenia. Ich droższą wersją są kabiny ze ścianami szklanymi. W kabinach budowanych na rzucie koła, owalu lub ćwiartki koła bardzo często do drzwi zamykających stosuje się gięte szkło. To bardzo efektowne, ale na ogół drogie rozwiązanie, bowiem sposób otwierania drzwi również ma wpływ na cenę kabiny.

Drzwi przesuwne, montowane na specjalnych prowadnicach z suwakami lub rolkami, najczęściej występują w najtańszych modelach. Bywa, że są to pojedyncze plastikowe rolki, które niestety nie są trwałe, w efekcie czego drzwi często zacinają się, mocowania wypadają z prowadnic i czasem spiesząc się do pracy jedno mocniejsze, nieuważne szarpnięcie powoduje, że drzwi zostają użytkownikowi w dłoni. Warto to wziąć pod uwagę i poszukać kabiny z podwójnymi, łożyskowanymi, metalowymi rolkami. Dobrze, jeśli będą miały regulację pozwalającą na wypoziomowanie kabiny. Na rynku są również dostępne kabiny z drzwiami skrzydłowymi zamontowanymi na zawiasach. Wymagają więcej miejsca przed kabiną, ale są wygodniejsze w użytkowaniu.

Dodaj komentarz