Samodzielny remont łazienki – czy to możliwe?

0
Samodzielny remont łazienki – czy to możliwe?

Jeśli ktoś potrafi samodzielnie zamontować panele w pokoju lub kuchni czy też płytki w łazience, to remont tych pomieszczeń będzie na pewno dużo tańszy. Natomiast zanim w ogóle zdecydujemy się na zmianę aranżacji, warto zastanowić się nad tym, czy przypadkiem nie wystarczy ich odświeżenie.

W przypadku łazienki można zacząć od kupienia specjalnych preparatów do odnawiana płytek. Do kafli porowatych używa się odpowiednich impregnatów, do terakoty i gresu środków olejowych, ale sprawdzą się tu również mocne detergenty. Natomiast, żeby zmienić nieco wygląd starych płytek można ponaklejać na nie różne wzory oraz zrobić inne fugi. W przypadku, gdy płytki są zniszczone, a nie mamy aż tyle czasu i pieniędzy, żeby je usunąć i położyć nowe, można powymieniać tylko uszkodzone sztuki. Inne rozwiązanie polega na położeniu nowych płytek bezpośrednio na stare. Wtedy ważne jest zadbanie o porządne wyczyszczenie i odtłuszczenie ich powierzchni oraz użycie naprawdę dobrego kleju. Jednak jeśli pukając w dotychczasowe płytki słyszymy głuchy odgłos, to znaczy, że nie trzymają się zbyt dobrze i nie ma sensu kłaść na nich kolejnej warstwy. W przypadku, gdy płytki łazienkowe nie są uszkodzone, lecz chodzi nam przede wszystkim o zmianę wystroju łazienki, można po prostu pomalować sufit i ściany nad płytkami.

Następnie trzeba podjąć decyzję dotyczące ewentualnej wymiany umywalki, wanny, prysznica i wc. Warto jednak brać pod uwagę, że kupienie nowych to spory wydatek. Jeśli więc nie są uszkodzone, to najlepiej skupić się na ich odnowieniu. Jeśli chodzi tylko o porządne doczyszczenie, wystarczy użyć środków takich jak Cif czy Domestos, zostawić je na jakiś czas, a potem dobrze spłukać. Istnieją również sposoby, dzięki którym można odnowić nawet całą wannę. W przypadku powierzchni emaliowanych najpierw używając masy szpachlowej wypełnia się ubytki, a potem szlifuje wnętrze wanny. Następnie stosuje się farbę podkładową oraz po kilku godzinach zasadniczą. Należy używać specjalnej farby poliuretanowej. Po kilkunastu godzinach powtarza się malowanie. Powierzchnie akrylowe szlifuje się papierem ściernym. Warto użyć też pasty polerskiej. Następnie stosuje się preparaty do pielęgnacji akrylu albo płynny akryl w połączeniu z utwardzaczem. Potem można jeszcze wymienić szafki łazienkowe. Warto użyć w tym celu samodzielnie odnowionych mebli.

Dodaj komentarz