Pelargonie: wszechstronne kwiaty, które sprawdzą się zarówno w domu, jak i w ogrodzie

0
Pelargonie: wszechstronne kwiaty, które sprawdzą się zarówno w domu, jak i w ogrodzie

Kwiatów, które uznać można za uniwersalne nie ma wcale tak dużo. Do tych, które sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i w domu zalicza się pelargonie. To kwiaty, które kochały jeszcze nasze babcie. Potem zostały wyparte bardziej nowoczesnymi surfiniami i petuniami. Dzisiaj znowu powracają do łask, zdobiąc nasze tarasy, balkony, a także parapety we wnętrzu domu. Poznajmy pelargonie bliżej.

Podstawowe informacje o pelargoniach

Pelargonie to kwiaty, które wywodzą się z Afryki. Mało kto jest tego świadom. To właśnie z tego powodu doskonale czują się na stanowiskach słonecznych z południową ekspozycją. Obecnie znanych jest blisko dwieście pięćdziesiąt gatunków pelargonii, co sprawia, że każdy znajdą tą idealną dla siebie. Pelargonie to kwiaty, które doskonale komponują się zarówno z nowoczesnym otoczeniem, jak i tym w typowo rustykalnym stylu.

Najpopularniejsze gatunki pelargonii

Jak wspomnieliśmy we wstępie, znanych jest wiele gatunków tych pięknych kwiatów. Do tych najbardziej popularnych zalicza się pelargonie:

  • wielkokwiatowe;

  • rabatowe;

  • bluszczolistne.

Pelargonie wielkokwiatowe najczęściej wybierane są jako te, które mają znaleźć się w naszych domach. Doskonale odnajdują się w jasnych pomieszczeniach, w których nie brakuje słońca. Zwracają one uwagę dużymi kwiatami, które utrzymują się na roślinie naprawdę bardzo długo. Są doskonałą dekoracją mieszkania.

Pelargonie rabatowe określane są również mianem ogrodowych. Charakteryzują się zwartym, wzniesionym pokrojem. Kwiatostany mogą być pełne bądź półpełne. Liście są sztywne, lekko omszone, a pędy zachwycają intensywnością zieleni. Plusem jest szeroka paleta barw. Wybierać można spośród pelargonii rabatowych kwitnących w różnych odcieniach czerwieni, pomarańczu, różu. Dostępne są też odmiany kwitnące na biało.

Pelargonie bluszczolistne zwracają uwagę zwisającymi pędami. Ich liście nieco przypominają bluszcz pospolity. To właśnie te pelargonie są najczęściej wybierane jako rośliny do skrzynek balkonowych.

O co zadbać, aby bujnie kwitły?

Aby cieszyć się bujnym kwitnieniem naszych pelargonii, należy zatroszczyć się o to, aby rośliny miały odpowiednie warunki. Podstawą jest odpowiednia ilość światła. Wprawdzie pelargonie dość dobrze znoszą półcień, ale nie będą w nim obficie kwitły. Jeśli chcemy cieszyć nasze oczy pięknymi kwiatami, musimy pamiętać, że w przypadku pelargonii im więcej słońca, tym lepiej. Do tego źle czują się w ciasnych doniczkach, a także posadzone zbyt gęsto. Lepiej wsadzić w skrzynkę jedną pelargonię za mało niż za dużo. Bujne kwitnienie zapewni również zasilanie roślin nawozem. Należy robić to – w zależności od wybranego środka – jeden bądź dwa razy w tygodniu.

Krótkie okresy suszy nie są dla pelargonii problemem. Warto jednak pamiętać, aby nie przesuszać gleby. Rośliny – zwłaszcza w szczególnie gorące dni – należy podlewać nawet dwa razy w ciągu dnia. Zaleca się, aby robić to zarówno rano, jak i wieczorem. Pielęgnując pelargonie, nie można zapomnieć o usuwaniu zwiędłych kwiatów i liści, a także tych pędów, które obeschły. To prosty zabieg, który nie zajmuje wiele czasu, a sprawia, że roślina zdecydowanie lepiej wygląda i szybciej zawiązuje nowe kwiaty.

Czy pelargonie to rośliny wieloletnie?

Zdecydowanie tak. Oznacza to, że nawet te egzemplarze, które spędziły lato na balkonie czy tarasie możemy przechować do kolejnego lata. UWAGA: pelargonie chowamy jeszcze zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Należy umieścić je w widnym pomieszczeniu, w którym temperatura powinna wahać się od 6 do 8 stopni. Rośliny należy mocno przyciąć – robimy to na wysokości około dziesięciu centymetrów. Nawadnianie w okresie zimowym należy ograniczyć, ale nie oznacza to, że można roślinę przesuszyć.

Najbardziej powszechne choroby pelargonii

Niestety, zdarza się, że pelargonie zostają zaatakowane przez choroby. Umiejętne ich rozpoznanie pozwoli szybko wdrożyć odpowiednie metody, dzięki którym rośliny wrócą do zdrowia. Do najczęściej atakujących pelargonie chorób zalicza się:

  • rdzę pelargonii;

  • zarazę bakteryjną;

  • szarą pleśń;

  • mączniaka.

Rdza pelargonii objawia się żółtymi plamami na liściach. Mają one charakterystyczne brązowe brodawki. Zaatakowane części roślin najpierw żółkną, z czasem przybierają kolor brązowy, po czym po prostu odpadają. Zaraza bakteryjna to w pierwszym etapie rozwoju choroby zapadnięte plamy na liściach. Jeśli nie zastosujemy odpowiednich środków, szybko rozprzestrzeni się na całą roślinę. Zacznie ona gubić liście, w konsekwencji cała obumrze. Szarą pleść trudno pomylić z jakąkolwiek inną chorobę. Na zaatakowanej nią roślinie pojawia się szary nalot. W przypadku mączniaka prawdziwego nalot jest biały i znajduje się na obu stronach liści. Zaatakowane przez choroby pelargonie można uratować. W dobrych sklepach ogrodniczych znaleźć można obecnie szeroki wybór środków chemicznych, które doskonale sprawdzają się w walce z różnymi chorobami. Decydując się na ich stosowanie, należy jednak pamiętać, aby przestrzegać zaleceń producenta. Szczególnie ważne jest wykonywanie oprysków w odpowiednich porach, aby nie odbiły się one negatywnie na pszczołach. Znaczenie ma też dawka – zbyt duże stężenie środka może poparzyć roślinę.

Pelargonie to piękne kwiaty, które sprawdzają się w wielu aranżacjach. Można mieć je w domu, są niezastąpione na balkonie czy tarasie. Doskonale komponują się z wieloma innymi roślinami, między innymi ziołami. Wielość gatunków i kolorów sprawia, że znalezienie pelargonii idealnie wpisującej się w indywidualny gust i aranżację, która ma powstać nie stanowi dzisiaj żadnego problemu.

Dodaj komentarz