Lodówka – niezbędnik każdego domu

0
Lodówka – niezbędnik każdego domu

Lodówka to podstawowy sprzęt AGD, bez którego żadna kuchnia nie będzie w stanie normalnie funkcjonować. Pozwala przechowywać żywność, przygotowane posiłki, a dodatkowo posiada funkcję mrożenia.

Większość lodówek na rynku ma coraz więcej funkcji – oszczędzanie energii, cicha praca, system równomiernego chłodzenia, dźwiękowe powiadomienie o niedomknięciu drzwi, powłoka antybakteryjna, system No Frost czy tryb wakacyjny.

To wszystkie funkcje mają głównie na celu obniżenie rachunki za prąd oraz zaoszczędzenie naszego czas, który kiedyś przeznaczany był na rozmrażanie lodówki i jej czyszczenie.

W przyszłości mają powstać lodówki z wbudowanym panelem dotykowym, który nie tylko na bieżąco będzie podawał zawartość oraz daty ważności produktów znajdujących się w środku. Taka lodówka ma również ułatwić zrobienie zakupów on-line. Jak na razie to tylko pomysły, ale nigdy nie wiadomo, czy za kilka lat nie znajdą się w standardzie.

Lodówka to jeden z ważniejszych sprzętów AGD, a w razie jej uszkodzenia lub wymiany życie codzienne zaczyna się mocno komplikować. Warto zwrócić więc uwagę na sygnały wskazujące na pojawienie się usterki.

Jeśli zostaną one wykryte wystarczająco wcześnie można wezwać serwis naprawy AGD, który na pewno pozbędzie się przyczyny problemu, a dodatkowo będzie dużo tańszym rozwiązaniem niż zakup nowego sprzętu.

Co więc powinno nas zaniepokoić?
Lodówka przestaje chłodzić

Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka, ale najpierw wyklucz te wynikające ze złego umiejscowienia lodówki lub nieprawidłowego przechowywania żywności.

Pamiętaj! Do lodówki nigdy nie wstawiamy gorących produktów. Nigdy też nie układaj produktów, w taki sposób, aby dotykały tylnej ścianki w lodówce.

Poza tym upewnij się, że lodówka nie stoi przy piekarniku czy płycie gazowej, które mogą wydzielać duże ilości ciepła. Lodówka nie powinna być też dosunięta do ściany, a gdy jest obudowana musi mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza.

Może się to wydawać najprostszym rozwiązaniem, ale zobacz, czy termostat jest prawidłowo ustawiony.

W kieszeni na owoce i warzywa pojawia się woda

Powodem tej usterki jest najczęściej zapchany otwór spustowy. Wystarczy za pomocą specjalnej przetyczki oczyścić otwór. Najczęściej powodem zapchania się tego otworu są resztki produktów spożywczych, np. liście warzyw.

Otwór spustowy umożliwia odpływ skroplin, jeśli zostanie zablokowany w lodówce może pojawić się woda.

Lodówka bardzo głośno chodzi

Większość obecnych lodówek pracuje w trybie cichym. Jedyne co możemy usłyszeć to praca termostatu czy układu chłodniczego. Jeśli dźwięki stają się coraz głośniejsze lub wydawane są w trybie ciągłym to powodem może być złe ustawienie lub stykanie się lodówki z innym przedmiotem wyposażenia kuchni.

Jeśli po wyeliminowaniu tych przyczyn lodówka nadal głośno pracuje wezwij fachowca.

Brzydki zapach i szybkie psucie się żywności

Zanim zaczniesz szukać źródła problemu przepatrz dokładnie zawartość lodówki, następnie dokładnie ją wyczyść. Gdy nadal pojawia się brzydki zapach sprawdź, czy termostat jest prawidłowo ustawiony, żywność nie dotyka do tylnych ścianek lodówki, a otwór spustowy nie jest zapchany.

Pomóc może pomocny będzie również reset urządzenia lub sprawdzenie szczelności drzwiczek.

Nadmierna ilość lodu

Pojawia się on najczęściej, gdy drzwiczki są za często otwierane. Może to być również wina uszczelki, która nie zapewnia prawidłowej szczelności. Sprawdź również wszystkie regulatory, być może przez przypadek został nastawiony na zwiększenie chłodzenia.

Pamiętaj, że każda nawet drobna usterka może wskazywać na problemy z urządzeniem, dlatego warto wcześniej wezwać eksperta, który go wyeliminuje, oszczędzając nam wydatków w przyszłości.

Dodaj komentarz