Kolory pomieszczeń i ich wpływ na samopoczucie

0
Kolory pomieszczeń i ich wpływ na samopoczucie

Każdy z nas z pewnością odczuł na własnej skórze, jak wystrój wnętrza może wpłynąć na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Wiele razy słyszeliśmy, że zielony uspokaja, czerwony pobudza, a żółty i pomarańczowy wzmagają odczucie ciepła. To jednak ogólniki, jedynie mała porcja tego, jak niepozorna farba może zmieniać humor, a nawet i nawyki. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć tę tematykę, by każdy następny wybór farby do ścian stał się bardziej świadomą i przemyślaną decyzją.

Kolor żółty

To chyba najbardziej popularny kolor, spotykany w różnych odcieniach w bardzo wielu zastosowaniach. Nic w tym dziwnego – to kolor słońca, dlatego sprawia, że czujemy się ciepło i pozytywnie. Ten kolor potrafi poprawić pewność siebie oraz zmusić nasz mózg do bardziej intensywnej pracy, dlatego jest wskazany w pokojach dziecięcych, salach lekcyjnych i aulach wykładowych. Bardzo dobrze sprawdzi się też w pokoju dziennym czy jadalni, optycznie zwiększając pomieszczenie.

Kolor czerwony

Większość osób jest mocno sceptyczna, jeśli chodzi o malowanie ścian czerwienią. Jest to kolor bardzo intensywny, który pobudza organizm i zachęca do pozytywnego myślenia, jednak po dłuższym czasie przebywania w pomieszczeniu może powodować zmęczenie. Najczęściej spotykany jest w miejscach, w których nie spędza się jednokrotnie długiego czasu, takich jak jadalnia (może powodować zwiększenie apetytu). Kojarzony jest też z miłością i erotyką, dlatego w łagodniejszych odcieniach dobrze sprawdza się w sypialni. Unikajmy tam jednak intensywnych odcieni czerwieni, ponieważ może utrudniać zasypianie.

Kolor brązowy

Kolor ziemi, kojarzony z naturą i poczuciem bezpieczeństwa. Psycholodzy są jednak zdania, że może skłaniać do ukrywania uczuć i emocji przed innymi. Najczęściej spotykany jest w sypialniach oraz ciemniejszych pomieszczeniach, takich jak korytarze i wiatrołapy.

Kolor zielony

kolejna z barw bezpośrednio związanych z naturą i środowiskiem. Ten kolor uspokaja i wycisza, a zmniejszając napięcie mięśni i obniżając ciśnienie krwi relaksuje osoby przebywające w pomieszczeniu. Świetnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, a także w kuchni, łazience czy salonie oraz wszystkich tych miejscach, których głównym zadaniem jest odprężenie użytkowników.

Kolor fioletowy

Uznawany za barwę silnie oddziałującą na psychikę, często kojarzony z pracowniami artystów. Według psychologów, fioletowy może wyciszać i inspirować, a także aktywizować wyobraźnię. Jednak w nadmiernej ilości przyciemnia i optycznie zmniejsza wnętrze, szczególnie w ciemniejszych odcieniach. Najczęściej wykorzystywany jako element uzupełniający, a nie bazowy kolor wszystkich ścian.

Kolor niebieski

Jest uznawany za barwę chłodną, dlatego niebieskie pomieszczenia wydają się zimniejsze. Działa kojąco i uspokajająco, obniżając ciśnienie krwi i łagodząc stres. Może jednak optycznie zmniejszać pomieszczenia. Kojarzy się z czystością i higieną, dlatego często bywa wykorzystywany w łazience lub kuchni, ale trzeba przy tym pamiętać, że może hamować apetyt. Na niebiesko maluje się tkże pokoje związane z odpoczynkiem i relaksem.

Dodaj komentarz