Feng shui w łazience

W nowy wiek wkroczyliśmy z nową energią i nadziejami, ale ze starymi pytaniami. Jak zachować zdrowie i osiągnąć powodzenie, nie gubiąc przy tym harmonii między wszystkimi ważnymi w życiu sprawami? Koniec XX wieku udowodnił, że w poszukiwaniu szczęścia coraz częściej zwracamy się do dawnych tradycji, starych mądrości, zasad opartych na znajomości subtelnych praw natury. Jednym z „odkryć” w dziele poszukiwania szczęścia na ziemi jest stara chińska sztuka feng shui, którą można zastosować do urządzania wnętrza domu.

Ideologiczne podstawy feng shui

Feng shui dla jednych jest kwintesencją wszelkich nauk o zachowaniu harmonii w życiu, dla innych – białą magią w dalekowschodnim wydaniu. Zgodnie z rozwijającą się nieprzerwanie od tysięcy lat chińską tradycją, świat stanowi wielką harmonijną całość rządzącą się stałymi prawami. Zasady te są jednakowe i znajdują zastosowanie w działaniu każdej, nawet najmniejszej części świata. Owa ogólna harmonia może ulegać zachwianiu. Wtedy, mówiąc najkrócej, sprawy zaczynają iść źle, zakłóceniu ulega przepływ „chi” – siły życia zapewniającej zarówno zdrowie, jak i powodzenie życiowe. Przywrócenie ładu jest pierwszym krokiem do odwrócenia złego losu i powrotu do właściwego biegu rzeczy.

Feng shui jest sztuką kształtowania otoczenia zgodnie z przepływami życiodajnej „chi” w zgodzie z równowagą Pięciu Elementów – zasad budowy świata. Według feng shui każda część domu reprezentuje pewien aspekt życia i zdrowia mieszkańców. Łazienka jest reprezentacją obiegu powodzenia (bogactwa) domu, związana zaś jest z nerkami i pęcherzem moczowym. Traktuje się ją jako najbardziej zewnętrzny obszar domu, miejsce, z którego może uciec „chi” lub w którym może ulec zanieczyszczeniu i zastojowi. Z tego powodu eksperci feng shui odradzają sytuowanie łazienki w środku domu, a także naprzeciw drzwi wejściowych – by „chi” nie uległa natychmiastowemu wyssaniu. Nie poleca się także sąsiedztwa łazienki i kuchni ani łączenia łazienki z innymi pomieszczeniami, np. przez oddzielne wejście z sypialni. Jeśli z uwagi na łączenie instalacji łazienka znajduje się w sąsiedztwie kuchni, zaleca się wyłożenie wspólnej ściany glazurą.

Zasady aranżowania łazienki w zgodzie z feng shui

Wszyscy eksperci feng shui uważają, że usytuowanie drzwi łazienkowych naprzeciw innych wpływa szkodliwie na pracę nerek. Przeciągi powodują utratę „yang” nerek, czyli ich wychłodzenie. Podobnie bałagan w łazience, szczególnie zaś traktowanie tego wnętrza jako przechowalni – dla nart, starych ubrań, tworzy warunki sprzyjające rozwojowi kamicy nerkowej. Z finansowego zaś punktu widzenia utrudnia właściwe obracanie pieniędzmi. Urządzenie i wygląd łazienki pełnią zgodnie z feng shui ważną rolę w życiu. Za najbardziej kłopotliwy układ uznaje się sedes ustawiony naprzeciwko wejścia – prawdziwy wysysacz domowego powodzenia.

Bardzo pożądane w łazience jest okno. Dzienne światło i naturalna wentylacja są podstawą dobrego krążenia „chi”, utożsamianego często z oddechem oraz wznoszącymi się ku niebu oparami. W feng shui widok z okna pełni ważną rolę – jeśli go nie ma, to najlepiej uzupełnić wnętrze zdjęciami bądź malowidłami pejzaży. W łazience – związanej z elementem Wody – najbardziej odpowiednie są płynne, faliste kształty oraz owale i obłości. Najmniej odpowiednie są kształty trójkątne związane z przeciwstawnym elementem Ognia. W twórczym cyklu Pięciu Przemian Woda pozostaje w harmonijnym związku z żywiołami Metalu i Drzewa.

Żywioł Metalu obecny jest w łazience w wielu postaciach, dla uzupełnienia twórczego cyklu potrzeba nam tylko Drzewa. Żywe rośliny to skarb każdej łazienki. Są nie tylko najlepszym dodatkiem do wody, ale też pełnią rolę higieniczną – geranium np. ma właściwości bakteriobójcze lepsze niż Domestos. Nie zaleca się umieszczania w łazience roślin zwieszających się, bluszczowatych. Tam, gdzie nie da się hodować żywych roślin dobrze jest postarać się chociaż o sztuczne kwiaty.

Kolorystyka łazienki i lustra

Według feng shui najbardziej odpowiednimi kolorami dla łazienki są odcienie błękitu, seledynu, szarości lub pastelowy róż albo też kolory ciemnej wody: granatowy bądź ciemnozielony. W feng shui nie ma kolorów dobrych lub złych – są tylko ich harmonijne i nieharmonijne zestawienia. Lustra są w feng shui bardzo ważnym elementem poprawiającym krążenie „chi”. W miarę możliwości powinny być duże. Nie należy jednak popadać w przesadę. Lustro w łazience nie musi odbijać całej postaci, ważne jest, by nie przecinało twarzy patrzącego i pozostawiało nieco przestrzeni nad głową. Lustra powinny być dobrze utrzymane, brudne lub pęknięte mogą przynieść dużo szkody. Eksperci feng shui są przeciwni ścianom z lustrzanych kafli tnących odbicie na kawałki. Upatrują w tym warunków sprzyjających powstawaniu nerwic. Oddzielne małe tafle zwielokrotniające grę odbić i świateł są jak najbardziej polecane. Najlepsze są lustra niebarwione, dające odbicia w naturalnych barwach.

Feng shui nie jest zbiorem reguł, raczej metodą patrzenia na świat. Działanie feng shui polega na stosowaniu drobnych detali poprawiających harmonię wnętrza. Glazura czy kamień reprezentujące ziemię redukują nadmierną „ognistość” łazienki, rośliny współgrają z Wodą, zbyt „metalową” łazienkę można wspomóc czerwonymi dodatkami. Niekorzystne usytuowanie łazienki w domu koryguje się dodatkowymi parawanami. Wyraźne strefowanie wnętrza, oddzielanie sanitariatów od części przeznaczonej do mycia osiągane przez murki, rysunek posadzki czy zmiany oświetlenia, pozwala korzystnie wpłynąć nie tylko na estetykę, ale i na feng shui łazienki.

Dodaj komentarz