Kamienie do ogrodu – jakie wybrać i do czego użyć?

0
Kamienie do ogrodu – jakie wybrać i do czego użyć?

Marzeniem chyba każdego jest piękny, zielony ogród. Jego planowanie jest równie pracochłonne, co urządzanie domu, bo żeby uzyskać pożądany efekt końcowy trzeba się naprawdę dobrze postarać i zadbać o odpowiednie zestawienie dodatków. Od pewnego czasu, kamień ozdobny jest bardzo popularny. Jest on ciekawym sposobem na oryginalne i nowoczesne przyozdobienie ogrodu. Poszczególne rodzaje kamienia, różnią się między sobą właściwościami, wielkością oraz ogólnym wyglądem. Każdy kamień nada podwórku odmiennego charakteru, dlatego przed zakupem, warto zapoznać się z dostępnymi ‘modelami’. W ogrodzie każdy element powinien się nawzajem uzupełniać, dlatego nie warto podejmować pochopnych decyzji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamieni ozdobnych do ogrodu?

Podczas wybierania kamieni ozdobnych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego kolorystykę oraz powierzchnię. Te dwa ‘parametry’ przydadzą się przede wszystkim w przypadku budowania schodów oraz ścieżek z kamieni. Ważna jest również odporność kamieni – na ścieranie, obciążenie oraz czynniki atmosferyczne. Jeżeli chodzi o formę kamieni, to są one dostępne w formie naturalnej oraz rozdrobnionej. Występują również jako płyty i kostki. To, jakie kamienie ozdobne znajdą się w ogrodzie powinno być uzależnione od stylu w którym utrzymany jest ogród, od ogrodzenia, domu i budynków gospodarczych – wszystko powinno tworzyć oryginalną całość i do siebie pasować.

Kamienie ozdobne w ogrodzie – rodzaje

Piaskowiec należy do dość kruchych oraz łupliwych kamieni ozdobnych. Największą zaletą tego kamienia są przede wszystkim jego walory estetyczne oraz stosunkowo niska cena. Piaskowy kolor, który występuje w wielu odcieniach bardzo łatwo można wkomponować w każdy ogród. Niestety, piaskowiec jest mało odporny na ścieranie oraz nasiąkanie.

Granit jest twardym kamieniem, który występuje w różnych barwach. Jest to bardzo wytrzymały budulec – odporny na ścieranie czy nasiąkanie. Bardzo łatwo się go obrabia – nie sprawia większych trudności podczas szlifowania i polerowania. Granit ma wszechstronne zastosowanie – można je wykorzystać na schodach, nawierzchniach, ogrodzeniach czy tarasach.

Serpentynit jest to skała, która ma niezwykle efektowny i przykuwający uwagę wygląd. Kamień ten, posiada chropowatą, nieregularną powierzchnię i bardzo często ma ciemne zabarwienie. Serpentynit jest bardzo wytrzymały – jest odporny na nasiąkanie oraz promieniowanie UV. Można go stosować do dekoracji skarp, oczek wodnych a także budowy nawierzchni.

Wapień jest to kamień ozdobny o jasnym zabarwieniu – najczęściej są to odcienie bieli i szarości. Jest stosunkowo mało odporny na ścieranie i nasiąkanie. Kamień ten zazwyczaj wymaga impregnacji.

Kwarcyt jest skałą, która jest bardzo trwała i wytrzymała – szczególnie na obciążenia. Może mieć różną barwę, a w ogrodzie często wykorzystywana jest do budowy ogrodzeń oraz ewentualnych dekoracji.

Bazalt jest to skała, która charakteryzuje się ciemnoszarą, niemalże czarną barwą. Jest wytrzymała – odporna na ścieranie i czynniki atmosferyczna. Jednocześnie jest trudna w obróbce. Bazalt jest idealny do budowania nawierzchni.

Dodaj komentarz