Jak wybrać owocowe krzewy i drzewka do naszego ogrodu?

0
Jak wybrać owocowe krzewy i drzewka do naszego ogrodu?

W ogrodzie warto jest posadzić odpowiednie drzewa i krzewy owocowe. Warto je mieć w swoim ogrodzie, by cieszyć się smakiem owoców i robić konfitury. Tu znajdziesz kilka porad jak je odpowiednio dobrać.

Warto podkreślić, że takie rośliny nie tylko dostarczają owoce, ale również ładnie wyglądają. Pomyśl sobie o wyglądzie i zapachu np. kwitnącej wiśni. Prawda, że kuszące? Krzewami owocowymi można również wydzielić poszczególne części działki.

Pamiętaj o tym, że nie wszystkie drzewa i krzewy będą dobrze rozwijać się w ogrodach przydomowych. Do tego pamiętaj, że drzewo owocowe powinno być systematycznie pielęgnowane i opryskiwane by dawało ładne, zdrowe i dorodne owoce. Ale jeżeli chcesz uniknąć faszerowania owoców chemikaliami to zainwestuj w odmiany, które są odporne na choroby.

Do małych ogrodu wybieraj jedynie niskie rośliny, gdyż nie zajmą one wtedy więcej miejsca. A dodatkowo będziesz mógł posadzić kilka drzewek. Rośliny małe zaczną też o wiele prędzej dawać owoce i łatwiej będzie je zbierać. Takie drzewa mają jednak swoje minusy. Żyją one krócej i czasami nie wytrzymują złych warunków w ogrodzie. Rośliny wysokopienne nie są już tak wymagające, są odporne i długoletnie.

W małych ogrodach postaw na rośliny samopylne, bo nie wymagają one innych zapylaczy. Są to brzoskwinie, wiśnie i niektóre śliwy. Rośliny obcopylne, to takie, które muszą być zapylone pyłkiem innej rośliny. Na te drugie drzewo możesz już nie znaleźć miejsca w swoim małym ogrodzie. Do roślin obcopylnych należą: czereśnie, jabłonie i większość grusz.

W Internecie na wielu stronach odnajdziesz odmiany drzew owocowych, które można zasadzić w ogródku przydomowym. Fachowe porady otrzymasz również w sklepach ogrodniczych.

Pamiętaj, że drzewa owocowe należy regularnie przycinać, co roku. Tak wyeliminujesz niepożądanie gałęzie i pobudzisz roślinę do wzrostu. Cięcie takie najlepiej przeprowadzać zimą w okresie ich spoczynku lub latem w okresie wegetacji. Cięcie zimowe zaczynamy po ustąpieniu silnych mrozów. Zaczynaj od cięcia gatunków najbardziej odpornych na uszkodzenia spowodowane przez mróz. Zimowy okres cięcia jest polecany dla młodych drzew pestkowych. Dla starszych drzew wybieraj okres letni, gdyż wtedy są one bardziej odporne na mróz. Zimowe cięcie drzew może spowodować bardzo mocne przyspieszenie wzrostu drzew, dlatego wykonuj je w umiarkowanym stopniu. Za bardzo drastyczne cięcie może doprowadzić do groźnych infekcji drzew.

Pamiętaj o tym wszystkim, kiedy decydujesz się na drzewa owocowe w swoim ogrodzie.

Dodaj komentarz