Podstawowe cechy grilli ogrodowych
Grille ogrodowe mają ogromne rzesze wielbicieli, zwłaszcza w okresie majówki. Co jednak z osobami, które nie przepadają za standardowymi daniami z grilla i chciałyby zjeść coś bardziej oryginalnego i nietuzinkowego? Warto wówczas zdecydować się na danie z kociołka węgierskiego.
Zarówno na grillu jak i kociołku można przygotować pyszne danie w zaciszu domowego ogrodu lub też na majówce, gdzieś z dala miejsca zamieszkania. W obu przypadkach potrzebny będzie ogień i odrobina cierpliwości, żeby dania się przygotowały. O ile standardowy grill nie waży za dużo, o tyle w przypadku kociołków węgierskich może być trochę trudniej, ponieważ standardowy model żeliwny waży trochę więcej (średnio powyżej 5 kg w przypadku kociołków o pojemności 5 litrów). Jeżeli więc nie posiadamy samochodu, możemy mieć problem z jego przewiezieniem. Standardowe bogracze, czyli kociołki węgierskie, wykonane z blachy nierdzewnej ważyć mogą jednak znacznie mniej. Wyposażone są ponadto w dodatkowy trójnóg, który pozwala na zawieszenie na haku kociołka nad rozpalonym ogniem (ogniskiem lub paleniskiem ogrodowym).
W porównaniu do grilla wydawać się może, że kociołek wymaga odrobiny więcej przygotowań, ponieważ trzeba najpierw rozpalić ognisko i rozstawić trójnóg, do tego umieścić kociołek na odpowiedniej wysokości. Jednakże w kociołku można przygotować wiele smacznych potraw, takich jak zupy rybne (węgierskie halászlé), gulasze czy leczo. Regulacja wysokości zawieszenia bogracza na trójnogu to również dodatkowa zaleta, ponieważ przekłada się to na lepszą kontrolę temperatury, czego niestety nie można powiedzieć o standardowych grillach, w których nie ma możliwości elastycznej regulacji wysokości rusztu. W dodatku kupując bogracz zabezpieczony emalią lub wykonany ze stali nierdzewnej (inox) gwarantujemy mu praktycznie nieśmiertelność.
Warto więc zastanowić się nad kupnem kociołka węgierskiego. Pozwoli on na przygotowanie wielu pysznych płynnych potraw, co może być miłą odmianą w porównaniu do grillowanego jedzenia.