Mieszkanie kawalerka-jak połączyć wszystkie funkcje w jednym pokoju?

0
Mieszkanie kawalerka-jak połączyć wszystkie funkcje w jednym pokoju?

Mieszkania typu kawalerka to zwykle niewielkie lokale, w których jest tylko jeden pokój. Musi więc on pełnić zarówno funkcje salonu, miejsca do pracy jak i sypialni. Okazuje się, że jest kilka dobrych sposobów na to aby sprytnie połączyć te funkcje w jednym pokoju i uzyskać estetyczny wygląd.

Urządzamy pokój w kawalerce

Urządzanie mieszkania typu kawalerka jest nie lada wyzwaniem. Choć z reguły kawalerki zamieszkiwane są przez jedną osobę to i tak nie jest łatwo znaleźć miejsce dla wszystkich funkcji i jednocześnie sprytnie pochować przedmioty. Urządzając kawalerkę trzeba starać się robić wszystko aby nie przytłoczyć tego i tak małego lokalu. Zanim więc zabierzemy się do remontu powinniśmy się zastanowić jakie meble i sprzęty koniecznie muszą znaleźć się w jedynym pokoju. Zazwyczaj będzie to kanapa, stolik kawowy, stół lub biurko, meble pod RTV. W małych kawalerkach rezygnujemy z ustawiania dużych szaf oraz foteli. Kanapa koniecznie powinna mieć jednocześnie funkcję spania. W związku z tym w jej pobliżu ustawiamy mały stolik kawowy, który musi być lekki albo powinien posiadać kółka. Zmiana funkcji tego mebla z kanapy na łóżko powoduje potrzebę odsuwania stolika. Gdy pokój nie jest połączony z aneksem kuchennym, gdzie jest barek, z reguły zachodzi konieczność ustawienia stołu z krzesłami. Warto wiec wybrać stół o niewielkich rozmiarach albo postawić na stół rozkładany. U osób, które korzystają jedynie z laptopa taki stół będzie pełnił jednocześnie funkcję biurka. Jeśli zaś właściciel kawalerki wykonuje dużo prac biurowych, powinien postarać się o wygodne biurko z ergonomicznym fotelem. Warto taką strefę pracy choćby częściowo oddzielić od reszty. Można postawić lekką ścianę albo przymocować do sufitu żaluzję.

Jakich zasad należy się trzymać urządzając pokój w kawalerce?

Taki pokój warto pomalować na jasny i zimny kolor, bo to optycznie powiększy przestrzeń. Lepiej jest też zrezygnować z zasłon na rzecz rolet czy żaluzji. Jest oczywiste, że w kawalerce to właśnie pokój będzie w dużej mierze pełnił funkcję miejsca do przechowywania. Najważniejsza zasada mówi, że przedmioty powinny być ukryte w zamykanych szafkach. Warto więc postawić na meble modułowe, które bardzo łatwo będzie można dopasować do tak małej powierzchni. Jeśli potrzeba wyjątkowo dużo miejsca do przechowywania, można na jednej ścianie zrobić nowoczesną zabudowę na wymiar. Warto też pamiętać, by w takich pokojach nie przesadzać z ilością ozdób. Można powiesić kilka ramek ze zdjęciami albo plakat, trzeba natomiast unikać nadmiaru kwiatów doniczkowych i niepotrzebnych ozdób.

Dodaj komentarz