Jak dbać o ogród przy wynajętym domu?
Jeśli szukasz nowej nieruchomości do wynajęcia i masz serce ustawione na znalezienie jednego z ogrodem, możesz myśleć “im większy tym lepszy”, jeśli chodzi o przestrzeń na zewnątrz. Ale dbanie o ogród może być o wiele bardziej pracochłonne, niż myślisz; i prawdopodobnie w warunkach umowy najmu będzie zapisane, że musisz o niego dbać i utrzymywać go w czystości i porządku.
Przed wynajęciem domu z ogrodem – przestrzeń
Jeśli masz wystarczająco dużo szczęścia, aby znaleźć wielki, niedrogi nieruchomości z dużym ogrodem, nie winilibyśmy cię, gdybyś zatrzasnął go tak szybko, jak to możliwe! Ale musisz dokładnie przemyśleć, czy masz czas i ochotę, aby utrzymać duży ogród w dobrym stanie i utrzymaniu – czego może oczekiwać od Ciebie Twój nowy właściciel. Jeśli pomysł ciężkiej pracy jeszcze Cię nie zniechęcił, przewiń w dół, aby poznać kilka przydatnych wskazówek dotyczących utrzymania ogrodu dla początkujących.
Jeśli nie masz smykałki do zieleni, mniejszy ogród może być o wiele łatwiejszy w zarządzaniu, a jednocześnie zapewni Ci miejsce na meble ogrodowe i tego ważnego grilla. Podobnie, nie zniechęcaj się żwirowym lub betonowym podwórkiem – mogą one wyglądać wspaniale, jeśli dodasz do nich kilka miejsc do siedzenia, kolorowe rośliny w doniczkach i bajkowe światła; są też całkiem bezobsługowe.
Bezpieczeństwo
Podczas oglądania nieruchomości upewnij się, że ogród jest bezpieczny. Zwróć uwagę na takie rzeczy jak zamykane bramy, ogrodzenia bez szczelin i światła bezpieczeństwa. Jeśli masz małe dzieci, zwróć uwagę na wysokość zamka w bramie i czy ogród nie wychodzi na drogę. Podobnie w przypadku zwierząt domowych (jeśli wolno Ci je trzymać w nowym domu), poszukaj z wyprzedzeniem wszelkich potencjalnych dróg ucieczki. Jeśli którejś z tych rzeczy brakuje, nie martw się, możesz zapytać właściciela, czy byłby skłonny zainstalować je dla Ciebie, dla Twojego spokoju ducha.
Konserwacja
Postrzegaj swój ogród jako przedłużenie domu, w tym sensie, że prawdopodobnie Twój wynajmujący będzie wymagał, aby był on utrzymywany w porządku i zadbany. Jako ogólną zasadę należy przyjąć, że za każdym razem, gdy jesteś w ogrodzie, należy trochę pozrywać, zajmie to tylko kilka minut, a zaoszczędzi Ci wielu godzin kłopotów. W miesiącach letnich należy kosić trawnik co dwa tygodnie i regularnie usuwać obumarłe główki kwiatów – pomoże to kwiatom odrosnąć i zachować piękny wygląd na dłużej. Na koniec upewnij się, że żywopłoty, pnącza i krzewy nie zarastają i nie wkraczają do ogrodu sąsiada.
Narzędzia
Czy masz kosiarkę, szpadel, kielnię, nożyce do cięcia trawy itp. Jeśli nie, zapytaj właściciela mieszkania, czy udostępni Ci je do użytku, czy też będziesz musiał kupić własne. Podstawowe plastikowe narzędzia ogrodnicze można kupić w sklepie z artykułami ogrodniczymi, natomiast tanią kosiarkę można kupić na eBayu. Sprawdź też, jak wygląda kwestia przechowywania – będziesz potrzebował miejsca, w którym będziesz mógł je trzymać, np. szopy lub garażu. Upewnij się, że wszelkie budynki gospodarcze są bezpieczne, z dobrymi zamkami, i sprawdzić swoje ubezpieczenie zawartości pokryje cię w przypadku cokolwiek jest skradzione.
Odpady ogrodowe
To zadziwiające, jak wiele odpadów ogrodowych powstaje w wyniku tak prostych czynności, jak pielenie, przycinanie żywopłotu czy koszenie trawy. Wiele samorządów oferuje usługę wywozu odpadów ogrodowych, w ramach której możesz zapłacić za specjalny pojemnik na kółkach. Jeśli nie ma go jeszcze w mieszkaniu (ponownie zapytaj właściciela, czy za to zapłaci). W przeciwnym razie możesz kupić duże, specjalnie wykonane worki na odpady ogrodowe i zabrać wszystko na wysypisko.
Cokolwiek zdecydujesz się zrobić, jeśli chodzi o wybór domu z ogrodem, ciesz się swoją przestrzenią na zewnątrz i wykorzystaj ją jak najlepiej. Kto wie, może nawet znajdziesz ukryty talent do ogrodnictwa, że nigdy nie wiedziałeś, że masz!
Ogrodnictwo dla początkujących – sadzenie w pojemnikach
Rośliny w donicach podniosą rangę każdego ogrodu, niezależnie od tego, czy masz skrawek ziemi na wsi, małą działkę w mieście, czy nawet wąski balkon. Łącząc odpowiednie rośliny z odpowiednimi pojemnikami, możesz stworzyć mnóstwo rewelacyjnych ekspozycji, niezależnie od tego, czy szukasz centralnego punktu, czy czegoś, co rozjaśni nudne patio.
Wybór donic
Odpowiednia donica może w znacznym stopniu odmienić Twoje ekspozycje. Terakota sprawdzi się w tradycyjnej przestrzeni, natomiast eleganckie metalowe donice są idealne do współczesnego ogrodu. Kamień wapienny, lastryko i inne rodzaje kamienia naturalnego i syntetycznego pasują do wielu rodzajów ogrodów, natomiast plastikowe lub szkliwione donice są idealne na nowoczesnym tarasie lub patio.
Dobre centra ogrodnicze mają w ofercie mnóstwo pojemników wykonanych ze wszystkich wymienionych wyżej materiałów, w oszałamiającej gamie stylów, rozmiarów i kolorów. Podejmując decyzję, kieruj się osobistym gustem, budżetem i tym, co pasuje do Twojego ogrodu, a także tym, co najlepiej uzupełni wybrany przez Ciebie zestaw roślin.
Jaki kompost?
Kompost uniwersalny jest odpowiedni dla roślin rabatowych i innych tymczasowych obiektów w pojemnikach. Drzewa i krzewy, które pozostaną w doniczkach przez dłuższy czas, wolą ziarnisty kompost na bazie gliny. Kompost erukowy jest idealny dla kamelii, rododendronów i innych roślin, które dobrze rozwijają się w kwaśnej glebie.
Warto wzbogacić kompost o kryształy zatrzymujące wodę i granulki nawozów o kontrolowanym uwalnianiu. Prostym sposobem na ich dodanie jest wymieszanie kilku łyżek preparatu. Zawiera on również grzyby mikoryzowe, które tworzą lepszy system korzeniowy, poprawiając pobieranie wody i składników odżywczych.
Sadzenie
Jeśli pojemnik ma pojedynczy otwór drenażowy w podstawie, należy go przykryć kawałkami potłuczonej terakoty, aby zapobiec zatykaniu się go kompostem. Niestety, niektóre plastikowe pojemniki nie są wyposażone w fabrycznie uformowane otwory drenażowe, dlatego należy wywiercić własne – w doniczkach o średnicy powyżej 15 cm (6 cali) potrzebne będą cztery otwory, z jednym na środku.
Wsyp trochę kompostu do pojemnika, wyjmij roślinę z doniczki i umieść ją w środku – powierzchnia bryły korzeniowej powinna znajdować się 5 cm od górnej krawędzi doniczki. Dodawaj lub usuwaj kompost, aż roślina znajdzie się na odpowiedniej wysokości. W przypadku tworzenia wystawy mieszanej należy zacząć od największej bryły korzeniowej, a następnie dodać więcej kompostu, aby podnieść poziom roślin w mniejszych doniczkach. Uszczelnij szczelnie, wypełniając kompostem luki.
Pielęgnacja sadzonek
Kompost może szybko wysychać podczas słonecznej lub wietrznej pogody, dlatego należy regularnie sprawdzać jego stan i w razie potrzeby podlewać, aby korzenie były wilgotne. Podczas sezonu wegetacyjnego co tydzień zasilaj rośliny rabatowe, owoce i warzywa płynnym nawozem z dużą zawartością potasu.
Dobrym pomysłem jest umieszczenie pojemników na nóżkach doniczek, aby umożliwić odpływ nadmiaru wilgoci i zapobiec tworzeniu się kałuż, które mogłyby doprowadzić do gnicia korzeni. Podniesienie roślin z ziemi pozwala także na cyrkulację powietrza pod doniczką, stymulując wzrost nowych korzeni i zapewniając roślinom dobrze rozgałęziony system korzeniowy.
Jak uzyskać więcej kwiatów i lepsze kiełkowanie
Wysiewanie nasion jesienią może zapewnić silniejsze, zdrowsze rośliny i wcześniejsze kwitnienie. Nie jest to jednak odpowiednie rozwiązanie dla wszystkich nasion. Ani dla wszystkich ogrodników! Niektórzy wolą odpocząć od ogrodnictwa zimą. Część nasion wysiewają we wrześniu, aby zakwitły w następnym roku. Poprosiłam więc Sue o jej fachowe wskazówki dotyczące siewu nasion. Jeśli wolisz, możesz je obejrzeć na wideo tutaj.
Siew nasion jesienią – jakie kwiaty wysiać?
Są cztery rodzaje roślin kwitnących, które można uprawiać z nasion. Są to byliny, rośliny dwuletnie, półtwarde rośliny jednoroczne i twarde rośliny jednoroczne. Byliny to rośliny, które rosną w ogrodzie przez trzy lata lub dłużej. Wiele z nich można wysiać z nasion jesienią, ale większość osób kupuje byliny jako rośliny, zamiast uprawiać je z nasion.
Rośliny dwuletnie to rośliny, które wysiewa się z nasion w jednym roku, aby zakwitły w roku następnym. Zazwyczaj nasiona roślin dwuletnich wysiewa się wczesną wiosną do połowy lata, aby zakwitły następnego lata. Wrzesień to zbyt późno na wysiewanie nasion roślin dwuletnich.
Półtwarde rośliny jednoroczne również wyrastają z nasion, kwitną i obumierają w ciągu jednego roku, ale nie przetrwają zimy. Tak więc wysiewanie nasion jednorocznych roślin półtwardych we wrześniu to zły pomysł.
Jakie są zalety siewu nasion jesienią?
Wysiewanie nasion jesienią daje roślinie szansę na rozwinięcie dobrego, silnego systemu korzeniowego. Wysiewa nasiona we wrześniu, a następnie często wysadza sadzonkę na miejsce docelowe w ogrodzie około 4-6 tygodni później. Chaber wyhodowany z nasion i wysadzony jesienią zawsze będzie silniejszy i bardziej wyrównany niż chaber wyhodowany z nasion wczesną wiosną i wysadzony w marcu lub kwietniu. Jeśli rośliny dłużej pozostaną w ziemi, będą większe, bardziej krzaczaste i zdrowsze.
Wiele badań wykazało, że kwiaty, takie jak groszek, mogą zakwitnąć do sześciu tygodni wcześniej, jeśli zostaną wysiane z nasion jesienią. Nie trzeba jednak sadzić roślin wysianych jesienią w ogrodzie. Wiele osób trzyma rośliny na chłodnym parapecie lub w szklarni do wiosny. To nadal przynosi korzyści.
Niektóre kwiaty zakwitną wcześniej, jeśli zostaną wysiane jesienią, a inne nie. To zależy od tego, co dzieje się z nimi w trakcie wzrostu. Jeśli w momencie wysiewu jest zimno, ich system korzeniowy będzie lepiej rozwinięty, ale niekoniecznie zakwitną wcześniej.
Wysiewanie nasion – wskazówki dla wtajemniczonych
Po pierwsze, warto bardzo oszczędnie obchodzić się z nasionami. Kiedy byłam amatorką, sadziłam całą paczkę nasion, rozrzucając je na tacy z kompostem. Jeśli przechowujesz nasiona prawidłowo, w ciemnym, suchym miejscu, to będą one trwałe przez lata. Nie zwracaj uwagi na daty przydatności do spożycia na nasionach,” przyznaje. Chociaż, dodaje, w każdej chwili i z każdego powodu może się okazać, że paczka nasion po prostu nie wykiełkuje.
Kluczowe znaczenie ma kompost do nasion
Bardzo ważne jest stosowanie specjalistycznego kompostu do nasion, a nie zwykłego kompostu do doniczek. Nasiona mają już wszystkie składniki odżywcze w nasionach i nie potrzebują żadnych dodatkowych składników z kompostu doniczkowego. Nasiona potrzebują jednak dobrze zdrenowanego kompostu, a taki właśnie jest kompost do nasion. Po napełnieniu tacy na nasiona lub doniczki potrząśnij nią delikatnie, aby kompost się osadził. Zapobiega to powstawaniu kieszeni powietrznych.
Używaj podgrzewanego propagatora lub maty
Zawsze używaj podgrzewanego propagatora lub ustawia tace z nasionami na macie grzewczej – ale tylko do czasu, gdy wykiełkują. Ogrzewany propagator naprawdę pomaga nasionom w kiełkowaniu, ale jak tylko zobaczycie pierwsze dwa małe listki, przenieście rośliny w chłodniejsze miejsce.
Następnie muszą być w miejscu chłodnym lub zabezpieczonym przed mrozem. Idealna jest szklarnia, ale jeśli nie masz szklarni, możesz użyć parapetu w nieogrzewanym pokoju. Jeśli będziesz próbował hodować sadzonki w zbyt ciepłym miejscu przez zimę, staną się one niskopienne i nie poradzą sobie tak dobrze.
Co to jest zamieranie i jak go uniknąć?
Odwilż to wirus, który sprawia, że sadzonki padają na poziomie gleby. Nigdy nie wracają do zdrowia. Jest on powodowany przez uprawę sadzonek w zbyt wilgotnych warunkach, dlatego tak ważny jest dobrze odprowadzający wodę kompost do nasion. Choroba może być również przenoszona przez ponownie używane tace i moduły nasienne.
Jak sadzić nasiona
Nasiona zazwyczaj muszą być sadzone na głębokość około dwa razy większą niż głębokość nasion. Więc bardzo małe nasiona nie będą musiały być sadzone głęboko. Warto zrobić wgłębienie w ziemi palcem lub ołówkiem. Wrzuć jedno lub najwyżej dwa nasiona do każdego modułu. Następnie należy przykryć je ziemią i delikatnie potrząsnąć tacką, aby ziemia osiadła. Jeśli wolisz, możesz również posypać wierzch kompostem z nasion.
Jak podlewać siewki?
Zawsze podlewaj sadzonki od dołu. Nigdy nie spryskujcie od góry. Napełniaj nieco większą tacę wodą, następnie opuszcza tacę z sadzonkami i pozostawiaj ją na około 10 minut, aby gleba wchłonęła całą potrzebną wodę.
Hartowanie jest również bardzo ważne
Kiedy przenosisz nasiona ze szklarni lub doniczki na zewnątrz, bardzo ważne jest, aby je zahartować. Oznacza to pozostawienie ich na zewnątrz na coraz dłuższy czas, przez około tydzień lub 10 dni. Zacznijcie od kilku godzin dziennie na zewnątrz. Następnie pozostawiaj je na zewnątrz przez godzinę lub dłużej każdego dnia.
Co posadzić?
Pietruszka krowia
Wygląda tak uroczo, falując na skraju alei, gdzie mieszkam. Lubi słońce, choć radzi sobie z odrobiną cienia, i jest niezwykle dobra dla owadów. Jeśli miałbym miejsce na słonecznej rabacie, na pewno bym ją posadził.
‘Ravenswing’ jest szczególnie efektowną odmianą. Ma grona drobnych, kremowo-białych, lekko różowych kwiatów, które kontrastują z koronkowymi, ciemnopurpurowymi liśćmi i purpurowo czarnymi łodygami. Efekt jest oszałamiający.
Kwitnie wiosną i latem, a na kwiat cięty nadaje się naprawdę interesująco. Jeśli jednak pozostawimy ją w ogrodzie i nie będziemy jej przycinać, główki kwiatów będą stanowić bardzo potrzebne urozmaicenie także zimą. Czego tu nie lubić?
Gaura
Jedynym minusem jest to, że Gaura może być trochę delikatna i po szczególnie ostrej zimie nagle obumierać. Warto więc mieć plan awaryjny. Próbowałem już sadzonek Gaura, ale bez powodzenia. I choć będę wytrwały (bo nie znoszę być przez coś pokonany), to nagle przyszło mi do głowy, dlaczego nie wyhodować kilku z nasion?
Zapomnij o wypalaniu chwastów – jak wymiatać przy pieleniu!
Jednym z prac ogrodniczych każdy wydaje się nienawidzić jest pielenie. Mogę zrozumieć dlaczego. Po tym wszystkim może czuć się trochę bezlitosny. Nie prędzej wyciągnąłeś je wszystkie w górę i z powrotem przychodzą! W związku z tym ludzie szukają magicznych kul – środków chwastobójczych, wrzątku, palenia chwastów i tak dalej. Ale nie musisz uciekać się do tego wszystkiego, aby utrzymać się na szczycie swoich chwastów.
Akceptacja
Po pierwsze, ważne jest, aby uznać, że nie zamierzasz pozbyć się chwastów. Są one faktem w życiu ogrodnika. Tak więc, cokolwiek robisz, będziesz musiał od czasu do czasu odchwaszczać. Podobnie jak w domu trzeba odkurzać dywany i odkurzać od czasu do czasu. Więc nie trać czasu, próbując znaleźć jakieś magiczne lekarstwo. Palenie chwastów, przyklejanie galonów toksycznych chemikaliów, używanie najnowszego japońskiego narzędzia ogrodniczego… żadne z nich nie wyeliminuje chwastów z twojego życia. One będą wracać. Są one naturalną częścią ogrodu – a niektóre z nich są wręcz piękne. Dlatego zamiast tego skoncentrowałbym swoje wysiłki na zminimalizowaniu tego zadania lub sprawieniu, by w ogóle nie było ono odczuwane jako zadanie.
Zniszcz je
Bliskie sadzenie można osiągnąć dzięki dwóm kluczowym technikom. Możesz albo zignorować porady dotyczące odległości sadzenia roślin i ustawić wszystko blisko siebie. Jeśli to zrobisz, będziesz musiał przesuwać i dzielić rośliny, gdy urosną – i przerosną miejsce, które im przeznaczyłeś. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku roślin wieloletnich, takich jak floksy, rozchodniki i achillea.