Dobry sen zależy nie tylko od materaca, czyli czemu warto zainwestować w tekstylia do sypialni

0
Dobry sen zależy nie tylko od materaca, czyli czemu warto zainwestować w tekstylia do sypialni

Skompletowanie tekstyliów do sypialni to sprawa, która wymaga szczególnej dokładności, zważywszy, że około jedną trzecią życia człowiek statystycznie przesypia.Jesień to właściwy czas na generalny remont sypialni, zdecydować się na zmianę aranżacji lub chociaż zmienić kolor ścian, wymienić łóżko na nowe lub zmienić materac. Nawet drobna modernizacja może dodatnio wpłynąć na jakość wypoczynku. A dobrze wykorzystany czas nocny przekłada się na dobre funkcjonowanie w dzień. Sprzyjający regeneracji sen uwarunkowany jest wieloma elementami. Oprócz ułożenia łóżka, stopnia twardości i wyprofilowania materaca, kluczowe jest, z jakich materiałów wykonane zostały kołdry i poduszki. Musi bowiem zostać utrzymana stosowna cyrkulacja powietrza. Kołdry i poduszki najczęściejwykonane są z pierza. Wraz ze wzrostem liczby alergików, coraz niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także kołdry antyalergiczne składające się najczęściej z wełny owczej z dodatkiem poliestru silikonowanego w kształcie kulki lub w formie włókien, powleczone polarem. Kluczowe jest tu nie tylko wykonanie, ale także grubość splotu warstwy powlekającej, która stanowi dodatkową barierę, zabezpieczającą przed przenikaniem drobnoustrojów do wnętrza. Grubość pościeli powinna być dobrana do temperatury panującej w sypialni.

Aranżacja sypialni to kwestia, której absolutnie nie wolno zaniedbać, zważywszy, na ilość czasu poświęconego na regenerację i sen. Kluczowe są tu takie kwestie, jak dobór łóżka, tamowanie dopływu światła słonecznego oraz właściwie dobrane sztuczne oświetlenie, którego zadaniem jest kreowanie ciepłego oświetlenia. Nawet ważniejsze niż kolor ścian są odpowiednio dobrane tekstylia do spania, zwłaszcza kołdry i poduszki. Ich kolor jest tu drugorzędny, gdyż i tak można nakryć go pościelą. Liczy się natomiast jakość wykonania, w tym dobór naturalnego surowca oraz wysokiej klasy szycie. Dobrze wykonane kołdry puchowe spełniają swoją rolę przez lata. Nie ulegają deformacji, a wsad nie przesypuje się i nie zbryla w jednym miejscu. Alergicy, którzy nie mogą pozwolić sobie na spanie pod kołdrą napełnioną puchem gęsim mogą woleć kołdry antyalergiczne, wypełnione delikatnymi kulkami z tworzywa syntetycznego, najczęściej polietylenu.

Wraz ze zmieniającymi się czasami, zmieniają się znaki rozpoznawcze luksusu. Mimo iż posiadanie ogromnego zapasu pościeli przestało być symbolem dobrobytu, nie oznacza to, że można tę kwestię zaniedbać. Dla własnego dobra, dla jakości snu i przyszłej kondycji stawów nie warto. Aktualnie dostępny wybór na rynku zadowoli każdego. Zakupić możnazarówno kołdry z wypełnieniem pochodzenia zwierzęcego, jak i syntetycznym lub z przewagą syntetycznego. Te pierwsze mogą używać osoby nie mające żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak alergia na produkty pochodzenia zwierzęcego. Z kolei drugi typ wyrobu, kołdry antyalergiczne, przeznaczone są są dla osób reagujących niekorzystnie na na roztocza. Wyroby te są w ogóle pozbawione dodatków organicznych lub zawartość tych dodatków jest minimalna w stosunku do ogólnej masy. Z kolei ekskluzywne kołdry puchowe składają się w całości z puchu gęsiego lub, w nieco tańszej wersji, z półpuchu i mają niezrównane właściwości grzewcze. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, zależnie od budżetu wydatków i specjalnych upodobań. Na pewno jest to wydatek, który w dłuższej perspektywie się opłaci. A relaksujący sen jest nie do przeinwestowania. Warto mieć to na uwadze, decydując się na zakup markowych dodatków do spania.

Już dawno potwierdzono, że jakość tekstyliów do spania, poduszek i kołder, wpływa na wygodę. Stąd ogromnie istotne jest, żeby kołdry były dopasowane nie tylko do gabarytów łóżka, ale także do temperatury panującej za oknem, pory roku i własnych preferencji. Nie jest wskazane przegrzewanie się, ale niedogrzanie również nie jest pożądanym skutkiem. Kołdry puchowe będą wskazane w okresie ostrych zim. Te najnowocześniejsze szyte są z zastosowaniem specjalnej techniki, która sprawia, że puch gęsi rozkłada się równomiernie, nie zbryla się w punktowych miejscach. Nie powstają zatem tak zwane pola zimna. Dla uczulonych na produkty pochodzenia zwierzęcego oraz inne czynniki, takie jak roztocza kurzu oraz niektóre drobnoustroje polecane są kołdry antyalergiczne. Tego typu kołdry wytwarzane są w sterylnych warunkach i ze szczególną dokładnością. To wszystko ma za zadanie wyeliminowanie jak największej liczby alergenów. Wypełnienie stanowi materiał syntetyczny, czasami uzupełniony oczyszczoną kilkukrotnie wełną owczą.

Dodaj komentarz