Wybieramy osłony okienne. Rolety czy żaluzje?

0
rolety

Zanim zdecydujemy się, jaką formę osłony na okno wybierzemy,musimy przeanalizować przede wszystkim dwie podstawowe rzeczy. Należy skupić się nie tylko na funkcjach,jakie mają pełnić,ale także na ich wyglądzie. Są one bowiem swego rodzaju dekoracją okna,która musi współgrać ze stylem naszego wnętrza.

Rolety okienne i żaluzje mają bardzo wiele wspólnych cech. Przede wszystkim dzięki jednym i drugim możemy regulować nasłonecznienie we wnętrzu domu czy mieszkania. Mogą być także elementem aranżacji. Dopasować je można praktycznie do każdego kształtu okna. Dodatkowo zaoszczędzą nam spojrzeń wścibskich sąsiadów.

Które z nich zatem wybrać? Mimo,że pełnią podobne funkcje pod niektórymi względami się różnią.

Dokonując zakupu rolet lub żaluzji najczęściej kierujemy się ich wyglądem zapominając o kilku rzeczach,które są istotne podczas późniejszego użytkowania. Idealnym tego przykładem będzie ich mycie. Kto,mając przed sobą wybór najprzeróżniejszych osłon okiennych myśli o tym,jak będzie je czyścił? Wydawać się to może błahostką ale w praktyce wygląda to nieco inaczej. W przypadku rolet wszystko zależy od materiału,z jakiego są wykonane. Jest on zazwyczaj odporny na brud i  często wystarczy przetarcie wilgotną szmatką. Niektóre modele pozwalają także na łatwe ściągnięcie tkaniny i wyprania jej w niskiej temperaturze. Dodatkowym atutem rolet jest to,że nie nagrzewają się tak szybko jak żaluzje.

W przypadku żaluzji sprawa nieco się komplikuje. Utrzymanie ich w czystości nie jest łatwą sprawą. Wymaga od nas więcej czasu i pracy,ponieważ szybciej się kurzą a wycieranie kurzu pomiędzy poziomymi lamelkami  należy raczej do czasochłonnych zadań. Jeżeli istnieje taka możliwość,można zdjąć je czasem z okna i umyć przy pomocy delikatnych środków. Żaluzje,jak widać,wymagają od nas więcej pracy jeśli chodzi o ich czyszczenie,ale mają też swoje plusy. Niektóre z nich mogą nadawać wnętrzom nietuzinkowy klimat. Dodatkowo ich ruchome lamele,które można obracać o 180 stopni dają nam wiele możliwości ustawiania ich pod wybranym kątem, a więc nie musimy całkiem  odsłaniać okna,aby wpuścić do środka promyki słońca.

Jak widać,wiele czynników przekłada się na wybór między roletą a żaluzją. Jedne i drugie mają swoje plusy i minusy. Tak naprawdę decyzja,jaką podejmiemy zależy głównie od naszych upodobań i stylu, w jakim chcemy urządzić wnętrze oraz tego,jakie funkcje mają pełnić.

Rodzaje żaluzji

Żaluzje to jedna z najstarszych metod zasłaniania okna przed słońcem a ich historia sięga czasów starożytnych. Jak widać przetrwały próbę czasu i wciąż udoskonalane służą nam po dziś dzień. Do wyboru mamy kilka typów żaluzji,które można dopasować z łatwością do każdej aranżacji wnętrz. Głównym podziałem będzie ich podział na poziome i pionowe oraz podział ze względu na surowiec, z jakiego zostały wykonane. I tak wyróżniamy:

Żaluzje drewniane.

Najpopularniejsze wśród żaluzji. Mamy do dyspozycji szeroki wybór,jeśli chodzi o szerokość lameli. Można je montować na wszystkich rodzajach okien. Dzięki różnym kolorom drewna z łatwością dopasowują się do każdego typu wnętrza. Dodatkowo można je lakierować, a więc wykorzystać je można w aranżacji w przeróżnych stylach. Nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat. Zachwycać mogą zarówno solo jak i w towarzystwie zasłon,co daje nam większe możliwości w dekoracji okna.

Żaluzje bambusowe.

Cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mogą być stosowane zamiast żaluzji drewnianych. Równie dobrze komponują się z każdą aranżacją wnętrza. Nadają pomieszczeniom przytulnego klimatu. Są naturalne i ekologiczne,dlatego też są bardzo popularne w dzisiejszych czasach.

Żaluzje aluminiowe.

Są bardzo wytrzymałe i bardzo praktyczne,ponieważ można je montować na wiele różnych sposobów: inwazyjnie,czyli wewnątrz lub poza wnęką okienną,do ściany lub sufitów,pomiędzy lub na listwy przyszybowe skrzydła okna;bezinwazyjnie:na skrzydło okna przy pomocy uchwytów. Łatwe w utrzymaniu czystości. Idealnie pasują do aranżacji nowoczesnych wnętrz,ale dzięki szerokiej gamie kolorów świetnie odnajdą się w każdym wybranym stylu.

Wszystkie wymienione rodzaje żaluzji występują zarówno w formie poziomej jak i pionowej. Warto jednak zaznaczyć, że żaluzje pionowe inaczej “verticale” są delikatne i łatwo je zerwać. Dają nam dużą swobodę sterowania,ale bardziej nadają się do pomieszczeń biurowych,restauracji czy hoteli.

Rolety i ich modele

Rolety są w dzisiejszych czasach najczęściej wybieraną formą osłony okiennej. Przede wszystkim dlatego,że można je zakupić  praktycznie w każdym rozmiarze. Dostępne w przeróżnej kolorystyce i w przystępnej cenie,co także w dużej mierze

wpływa na nasz wybór. Na rynku istnieje ogromny wybór rolet,dlatego mamy w czym wybierać. Chronią one przede wszystkim przed słońcem,ale także nadają wnętrzom stylu. A oto rolet okiennych propozycje:

Rolety ekranowe, inaczej zwijane.

Przy ich podnoszeniu zwijają się w rolkę. Znajdują się wśród najpopularniejszych rolet. Mogą być w wersji wolnowiszącej,czyli przymocowane u góry do okna lub nad nim albo umieszczone w specjalnej kasecie. Dół rolety pozostaje zaś luźno zwisający. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na materiał,z jakiego zostały wykonane. Materiał dobrej jakości będzie bardziej odporny na zabrudzenia a kolor nie będzie płowiał od słońca. Tego typu rolety sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Idealne do domu jak i do biura czy miejsc publicznych.

Rolety austriackie.

Rodzaj dekoracyjnej i bardzo efektownej rolety. Posiadają specjalny system sznurków,który pozwala na podnoszenie ich niczym kurtyn w teatrze. Aby uzyskać optymalny efekt,potrzebna jest duża ilość materiału(najczęściej jest to woal) do uszycia takiej rolety. Dobrze się prezentują na większych oknach,np.balkonowych. Idealne do salonu lub większych pomieszczeń,ponieważ ich pokaźne rozmiary optycznie mogą pomniejszyć wnętrze.

Rolety rzymskie.

Bardzo modne i nowoczesne. Podnoszone za pomocą specjalnego mechanizmu sterowanego łańcuszkiem. Zwijane do góry tworzą fałdy. Wyglądają bardzo estetycznie,idealne do innowacyjnych mieszkań,ale równie dobrze odnajdą się w aranżacji w każdym stylu.

Rolety plisowane, inaczej mówiąc plisy.

Nowoczesna i designerska forma osłon okiennych. Dają nam możliwość montażu na różne sposoby,zarówno na oknach ściennych jak i dachowych. Roleta przy zwijaniu przybiera kształt harmonijki. Dostępne w wariancie jednofunkcyjnym,czyli zwijane do góry oraz w wariancie dwufunkcyjnym, który umożliwia zwijanie w obu kierunkach. Wykonywane z różnych materiałów,dlatego też wybór wśród kolorów i kształtów jest praktycznie nieograniczony. Dodatkowym atutem rolet plisowanych jest to,że nadają się do okien o nietypowych kształtach,np.trapezowych. Idealnie współgrają z każdym stylem wnętrza.

Rolety “dzień noc”.

Są hitem ostatnich czasów. To połączenie dwóch poziomych pasów z dwóch różnych tkanin-jedna przepuszcza światło,druga nie. Dzięki temu mechanizmowi możemy regulować poziom nasłonecznienia naszego wnętrza. “Rolety dzień noc” dają nam możliwość całkowitego zasłonięcia okna ale także dzięki dwóm różnym materiałom możemy ustawić je tak,by okno było zasłonięte a wnętrze względnie jasne. Są bardzo eleganckie. Dostępne w różnych kolorach,co umożliwia nam dopasowanie ich do naszego wnętrza.

Jak widać producenci oferują nam naprawdę szeroki wybór rolet. To,na jaki model się zdecydujemy zależy głównie od naszych upodobań i gustu. Niektóre z nich stanowią idealną dekorację okna i zbędne w tym wypadku okazać się mogą firany i zasłony. Inne natomiast mało atrakcyjnie prezentują się solo,więc mogą potrzebować towarzystwa innych efektownych elementów.

Rolety nie należą do rzeczy,które wymienia się często,dlatego ich zakup powinien być dobrze przemyślany. Nie należy również zapominać o funkcjach,jakie mają spełniać.

Dodaj komentarz