Jak łączyć nowoczesne meble ze starymi?

0
meble nowoczesne

Eklektyzm jest stylem, który łączy to, co nowoczesne z tym, co klasyczne i tradycyjne. W Polsce nie jest niczym nowym, ponieważ od dobrych paru lat zajmuje dumne miejsce w mieszkaniach wielu Polaków. Ceniony przede wszystkim za oryginalne podejście, dużą swobodę w aranżacji oraz niepowtarzalny klimat. Jak stworzyć eklektyczne wnętrze w swoim domu? Jak skutecznie połączyć meble nowoczesne ze starymi?

Eklektyczna przestrzeń – czy dla każdego?

Przywiązujesz dużą wagę do antyków odziedziczonych po dziadkach, ale obawiasz się, że wnętrze będzie przypominało antykwariat? A może przeciwnie, żywisz sympatię zarówno do mebli nowoczesnych, jak i klasycznych i trudno wybrać Ci konkretny motyw przewodni domowego wystroju? W każdej z tych sytuacji najlepszym wyborem będzie zaaranżowanie wnętrza w eklektycznym stylu. To bowiem oryginalny styl, który skutecznie łączy stare z nowymi i co ważne – nie boi się łamać ogólnie przyjętych schematów. Jego istota polega na zestawianiu pozornie niepasujących do siebie przedmiotów w taki sposób, aby wyrażały osobowość właściciela. Rodzi się zatem pytanie, jak mieszać ze sobą style, aby w efekcie końcowym uzyskać harmonijną przestrzeń? Niestety, nie ma na to jednego, sprawdzonego sposobu, albowiem eklektyzm wymaga dużego wyczucia i kreatywności. Nie oznacza to jednak, że jest zarezerwowany wyłącznie dla osób zajmujących się aranżacją wnętrz w sposób profesjonalny. Każdy z nas może spróbować swoich sił w tym temacie. Jest tylko jeden warunek – trzeba kochać niestandardowe połączenia, które bazują na łączeniu nowoczesnych mebli z antykami.

Kilka praktycznych wskazówek…

Planujesz urządzić eklektyczną przestrzeń? W takim razie musisz o tym pamiętać. Po pierwsze – nie bój się eksperymentować. Choć początkowo może kusić Cię zakup gotowego zestawu mebli, spróbuj nieco pofantazjować z pojedynczymi elementami i metodą prób i błędów tak urządzać wnętrze, aż zyska ono satysfakcjonujący efekt. Ciekawie mogą wyglądać meble nowoczesne zestawione z nadszarpniętym zębem czasu fotelem lub antycznym lustrem. Aranżując eklektyczną przestrzeń liczy się kreatywność oraz odwaga.

Po drugie, ważnym elementem są proporcje. To one determinują sukces aranżacji. Co to oznacza? Mianowicie fakt, że w modernistycznym wnętrzu nie może być za dużo antyków. I odwrotnie, w przestrzeni wypełnionej antycznym wyposażeniem, meble nowoczesne nie mogą dominować, a jedynie delikatnie podkreślać cały wystrój.

Po trzecie, nie zaleca się łączenia antyków z dodatkami stylizowanymi na stare. Takie połączenie zburzy cały efekt i doprowadzi do wnętrzarskiej wpadki. Umiar to podstawa. Dotyczy to zarówno eklektycznych aranżacji, jak i wszystkich innych. Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz