Stare cegły – dlaczego warto ozdabiać nimi ściany (i nie tylko)?

0
stare cegły

Nie bez powodu swego czasu kamienice, domy i budynki użyteczności publicznej (szkoły, urzędy) były często budowane z cegły. Jeśli mówimy o dobrej jakościowo cegle, to mamy do czynienia z materiałem bardzo wytrzymałym i żywotnym, a do tego jeszcze estetycznym.

Obecnie nowe budynki z cegły to raczej rzadkość, natomiast coraz większą popularność zyskują całe ściany wyłożone cegłą czy też pomniejsze akcenty stworzone z cegły w domach lub mieszkaniach. Dlaczego warto ozdabiać swoje mieszkanie starą cegłą? Tłumaczymy!

Zakupić można nawet cegły z XIX wieku!

Można co prawda kupić nowe cegły, ale nic nie zastąpi oryginalnej, ręcznie wytworzonej cegły z XX czy nawet XIX wieku. Tak zwaną retrocegłę można zakupić na przykład tutaj: http://www.retrocegla.pl/. Decydując się na starą cegłę, nie dość, że będziemy mieli na swojej ścianie piękny, wysokiej jakości materiał, to jeszcze będzie to niemalże obiekt historyczny. Oczywiście to, że cegły są stare, nie oznacza, że będą uszkodzone czy brzydkie – do sprzedaży selekcjonowany jest tylko materiał najwyższej jakości.

Na korzyść starych cegieł przemawia ich wszechstronność. Znajdą one zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Można je wykorzystać do wyłożenia kawałka ściany, komina, elewacji, stworzenia parapetu i nie tylko. Można też wykorzystać jej do obłożenia cokołów czy ogrodzeń. Opcji jest naprawdę dużo i ogranicza nas tak naprawdę tylko nasza kreatywność. Dzięki specjalnemu impregnatowi nawet płytki z cegły na elewacji powinny mimo upływu lat utrzymać swoje piękne, żywe barwy, więc nie musimy obawiać się o to, jak zareagują one na trudne warunki atmosferyczne.

Elegancja i ponadczasowość

Cegła to nie marmur czy inny tego typu materiał, ale mimo wszystko, jeśli zostanie odpowiednio dobrana, może sprawiać bardzo eleganckie wrażenie. Jest dodatkowo bardzo ponadczasowa, chociaż niewątpliwie szczególnie spodoba się przede wszystkim fanom wystroju retro i bardziej “surowych” stylów architektonicznych. Warto wskazać, że istnieje wiele rodzajów dekoracyjnych cegieł (a także cegieł na elewację), o różnych kolorach, teksturze i nie tylko.

Istnieją nawet specjalne płytki 3D imitujące cegłę. Są one bardzo efektowne, a przy tym łatwe i szybkie w montażu, warto więc się nad nimi zastanowić, jeśli zależy nam na ładnym wyglądzie i szybkiej konserwacji. Każdy powinien być w stanie znaleźć wśród oferty sklepów z retrocegłami taki materiał, który spełni jego oczekiwania. Warto zadbać o to, aby cegła dobrze komponowała się z resztą pomieszczenia, a najlepiej, gdyby w całym domu czy mieszkaniu przyjęty został podobny styl.

Dodaj komentarz