Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

0
styl skandynawski

Styl skandynawski jest połączeniem naturalnej surowości inspirowanej naturalnym pięknem. Skandynawii oraz ciepłych, przyjemnych dla oka i przytulnych detali. Wnętrza w tym stylu wprowadzają elementy takie jak: meble z drewna, ciepłe i miękkie narzuty i poduszki, subtelne, pastelowe akcenty kolorystyczne, ciekawe plakaty i fototapety nawiązujące do skandynawskich pejzaży.

Jakie meble w stylu skandynawskim?

Proste, drewniane meble w kolorze ciepłego, naturalnego drewna połączone z subtelnymi, pastelowymi kolorami zdają się być esencją skandi. Uproszczona, minimalistyczna forma stołów i taboretów pięknie komponuje się z rustykalnymi ścianami oraz drewnianymi podłogami. Obok naturalnych brązów pojawiają się tutaj biel, pastelowy błękit i róż. Na równi z meblami z drewna w stylizacjach pojawiają się również meble tapicerowane w stonowanych kolorach – błękit, ciemna zieleń, morska zieleń, popiel i grafit. Obok prostoty linii pojawiają się kształty zaokrąglone, koliste i owalne.

Jakie dodatki stosować w skandi?

Wnętrza chłodne, bazujące na naturalnych kolorach potrzebują akcentów barwnych, które je ożywią. Żółte poduszki, wzorzyste dywany, miłe w dotyku i ciepłe koce w stonowanych barwach, sukulenty w kolorowych doniczkach… Rośliny grają tutaj jedną z głównych ról, wprowadzając do skandynawskiej surowości odrobinę życia. Ciekawym dodatkiem do sypialni lub salonu są lampy z abażurem ustawione na prostym drewnianym stelażu, który przypomina tradycyjny malarski trójnóg.

Plakaty i fototapety

Aby wprowadzić do salonu styl skandynawski czasem wystarczy jedną ze ścian ozdobić fototapetą przedstawiającą kadr wprost ze skandynawskich krain. Parujący po deszczu, iglasty las, oddychające wilgocią wnętrza lasów, kamieniste góry, dzikie zwierzęta, wodospady itd. Obok realistycznych zdjęć na ścianach mogą pojawić się stylizowane, zgeometryzowane dekory w odcieniach naturalnych lub graficzne (czarne) – drzewa, góry, figury geometryczne. Ciekawy dodatkiem mogą być kolorowe plakaty w pastelowych kolorach uwieczniające zgeometryzowane postacie dzikich zwierząt: jeleni, niedźwiedzi, łosi, lisów, które zamieszkują regiony skandynawskie.

Czy skandi jest tylko dla dorosłych?

Styl skandynawski świetnie nadaje się do wystroju każdego wnętrza, niezależnie od wieku domowników. Biel rustykalnych ścian, ciepłe, drewniane podłogi, piękne naturalne meble – takie tło może stanowić pole do popisu dla projektantów pokoi dziecięcych. W takich pokoikach pojawią się pastelowe kolory mebelków z zaokrąglonymi rogami, kolorowe plakaty przedstawiające wesołe zwierzątka, drewniane łóżko-domek, wykonane z wzorzystego materiału tipi i wiele innych dodatków.

Dodaj komentarz