Jak zabezpieczyć cegłę z rozbiórki w problematycznych pomieszczeniach?
Stara cegła to bardzo ciekawy materiał wykończeniowy. Niemal pewne jest, że zastosowany na ścianie w salonie czy w sypialni sprawdzi się jako wspaniała dekoracja, który na dodatek nada pomieszczeniu zabytkowego sznytu. Czy cegła z rozbiórki sprawdzi się także w nieco bardziej problematycznych pomieszczeniach, takich jak łazienka lub kuchnia? Mnóstwo osób zadaje sobie to pytanie na etapie urządzania własnego mieszkania. Odpowiedź jest prosta. Cegła z rozbiórki jak najbardziej może być stosowana w tych wnętrzach. Wystarczy tylko pamiętać o odpowiedniej impregnacji.
Jak zabezpieczyć cegły z rozbiórki?
Dobrej jakości stara cegła to materiał, który bardzo długo zachowuje swój pierwotny wygląd, w tym kolor i fakturę. Nic zatem dziwnego, że stanowi także często dekorację domowej elewacji. Z uwagi na dużą odporność na działanie szkodliwych czynników mechanicznych, cegła z rozbiórki sprawdza się wszędzie tam, gdzie zwykłe płytki ceramiczne są zbyt kruche. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy cegła z rozbiórki narażona jest na działanie wilgoci, wysokich temperatur czy tłustych zabrudzeń?
Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem jest impregnacja płytek specjalistycznym preparatem. Nie wolno także zapominać o regularnym czyszczeniu i konserwacji płytek. Jeśli odpowiednio zadbamy o cegłę na ścianie, wówczas odwdzięczy się nam pięknym wyglądem przez wiele długich lat.
Czym zaimpregnować cegły z rozbiórki w kuchni i łazience?
Pielęgnacja cegły we wnętrzu kuchni lub łazienki wcale nie jest trudna. Impregnacja to jednak pierwszy i najważniejszy krok do cieszenia się z pięknej ściany. Jeśli zadbamy o to już na etapie montowania cegły z rozbiórki wówczas późniejsze czyszczenie będzie znacznie prostsze.
Aktualnie w sprzedaży dostępne są specjalne środki dedykowane właśnie do powierzchni wyłożonej płytkami z cegły. Zazwyczaj są to różnego rodzaju grunty i impregnaty. Wybierając dany preparat należy koniecznie uwzględnić rodzaj cegły oraz miejsce montażu. Na koniec dobrze też sprawdzić czy efekt końcowy będzie miał wykończenie z połyskiem czy też matowe.
Impregnat to środek bardzo trwały i tworzy na ścianie solidną i twardą powłokę. Z tego powodu, przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie oczyścić powierzchnię cegły z rozbiórki z pyłu i kurzu. Zabrudzenia, których nie usuniemy, zostaną utrwalone impregnatem!
Oryginalna cegła z rozbiórki ma nierówną powierzchnię, dlatego do jej impregnacji zaleca się metodę natryskową. Daje ona najlepsze efekty pod względem pokrycia, sprawdź więcej na https://e-ceglanafantazja.pl/ . Stosując pędzel należy zachować znacznie większą ostrożność i dokładność. Warto także pamiętać, że naniesienie kilku warstw preparatu może spowodować przyciemnienie powierzchni cegły. Właśnie dlatego producenci impregnatów zalecają wcześniejsze sprawdzenie ostatecznego efektu działania produktu na niewielkiej powierzchni ściany.
Zaimpregnowana ściana pokryta starą cegłą nie wymaga od tej pory dużego nakładu pracy przy regularnym sprzątaniu. Za pomocą ściereczki lub odkurzacza bez problemu pozbędziemy się z niej kurzu lub delikatnych zabrudzeń.