Jak założyć akwarium morskie? Poradnik krok po kroku
Możesz być wielce zaskoczony tym, ile elementów potrzeba do założenia domowego akwarium w stylu morskim. Niniejszy poradnik został przygotowany, abyś mógł prościej i szybciej podołać temu zadaniu. Po uprzednim zaplanowaniu, jakiego rodzaju akwarium słonowodne chcesz założyć i zakupieniu całego niezbędnego osprzętu i reszty ekwipunku; możesz zaczynać pracę. Jak założyć akwarium morskie? Wykonaj poniższe 7 kroków i ciesz się działającym i efektownym kawałkiem morza w Twoim domu.
1. Przygotuj akwarium i wszystkie komponenty
Wstępne przygotowanie każdego elementu to jest pierwszy krok każdej instalacji. Pamiętaj o zachowaniu wystarczającego porządku w miejscu pracy, znacznie uprości Ci to całe zadanie. Zacznij od przygotowania samego akwarium:
• Ustaw zbiornik na miejscu docelowym i starannie go wypoziomuj. Pamiętaj, aby zostawić wolne miejsce na połączenia elektryczne i osprzęt.
• Wyczyść zbiornik; użyj świeżej, ciepłej wody i miękkiej szmatki lub gąbki.
• Zainstaluj system uzupełniania wody
• Zamontuj listwę zasilającą i wyłącznik czasowy
2. Zainstaluj cały sprzęt akwariowy
Teraz możesz przejść do instalacji wyposażenia, które zakupiłeś do akwarium. Instalacje oświetlenia możesz odłożyć na później, ponieważ będzie przeszkadzało podczas aplikowania soli morskiej, podłoża i dekoracji zbiornika. Jak powinien przebiegać proces instalacji?
• Dobrze przygotuj filtr; wyjmij wkładki filtracyjne i wypłucz je w świeżej wodzie, a następnie włóż z powrotem do filtra przed zamontowaniem go na tylnej ścianie zbiornika. To dobry moment na sprawdzenie prześwitu między tyłem akwarium a ścianą. W przyszłości będziesz wyjmować elementy do czyszczenia, więc upewnij się, że będziesz mieć przynajmniej kilka centymetrów odstępu.
• Zamontuj system filtracji.
• Zainstaluj odpieniacz białek i pędnik wody. Oba narzędzia są niezbędne w akwarium morskim.
• Zainstaluj głowice wielofunkcyjną lub jej substytuty. Zawieś ją w przybliżonej pozycji, w jakiej będzie się znajdować po zakończeniu całego procesu zakładania akwarium. Docelowe miejsce może się zmienić, gdy zbiornik będzie uzupełniony ozdobami.
• Zainstaluj grzałkę.
3. Przeprowadź test wszystkich systemów
Przed zaaplikowaniem soli morskiej i uzupełnieniem akwarium żywymi organizmami należy przeprowadzić „mokry” test systemu. Poświęcenie na to dodatkowego czasu pozwoli upewnić się, że wszystkie zakupione urządzenia są w dobrym stanie i działają jak należy. Do przeprowadzenia testu wystarczy słodka woda. Oto co powinieneś sprawdzić:
• Sprawdź wszystkie połączenia elektryczne i węże.
• Wypełnij akwarium wodą.
• Wytrzyj zewnętrzną część zbiornika i całą jego powierzchnię do sucha.
• Każdą pompę podłącz z osobna do listwy zasilającej i sprawdź jej działanie.
• Oceń każde połączenie hydrauliczne pod kątem przecieków.
• Jeśli zamierzasz używać odpieniacza białek z początku nie będzie żadnych odpadów, które mogłyby sprawdzić działanie urządzenia, ale wciąż możesz sprawdzić, czy wytwarzają się bąbelki.
• Zasymuluj zanik zasilania akwarium, wyłączając cały system za pomocą listwy zasilającej lub timera.
4. Zbuduj podłoże i dodaj sole morskie
Wybór odpowiedniego podłoża do zbiornika przed założeniem akwarium jest ważny, choćby z powodu potencjalnego skomplikowania usunięcia go po uruchomieniu go. Pamiętaj o prawidłowym dobraniu soli i poziomu zasolenia Twojego akwarium. Sól akwarystyczna jest podstawowym elementem budowy mikrosfery. Przeprowadź szczegółowe poszukiwania najlepszego rozwiązanie i nabądź jak najwięcej informacji na ten temat.
Po sprawdzeniu szczelności i działania całego systemu usuń kilka litrów wody ze zbiornika. Następnie dodaj sole morskie. Włącz wszystkie urządzenia w zbiorniku wraz z filtrami. W miarę rozpuszczania się soli dodawaj jej więcej i często sprawdzaj poziom zasolenia, aż osiągniesz pożądany wynik.
Jeśli używasz żywego piasku, od razu wsyp go do zbiornika. Woda stanie się mętna, ale po włączeniu systemu filtracji powinna się zaraz oczyścić. Jeśli nie korzystasz z piasku tego typu, wypłucz inny piasek w słodkiej wodzie, aby usunąć mniejsze, niechciane elementy, a następnie wsyp go do zbiornika. W przypadku akwarium morskiego możesz także całkowicie zrezygnować z piasku.
5. Instalowanie kamieni i roślin
Na tym etapie Możesz już przejść do aquascapingu, czyli dobierania i układania wodnych roślin, skał, kamieni i innych elementów dekoracyjnych. Proces zajmuje trochę czasu, ale jest bardzo relaksujący. Jeśli będziesz chciał posiadać w swoim akwarium żywą skałę, teraz jest czas, aby ją kupić i przygotować do adaptacji.
Możesz w pełni przystosować żywą skałę do życia w akwarium w oddzielnym zbiorniku lub całkowicie ominąć proces utwardzania i umieścić żywe kamienie bezpośrednio w akwarium i rozpocząć dekorowanie. Jeśli pominiesz proces utwardzania, zdecydowanie zaleca się wstępne, delikatne oczyszczenie żywych kamieni przed umieszczeniem ich w akwarium. Jednak najlepszym scenariuszem jest oczyszczenie skał, umieszczenie ich w akwarium i pozostawienie ich do całkowitego utwardzenia i zaadaptowania.
Włącz wszystkie pompy, filtry i odpieniacz białek (jeśli go używasz). Woda powinna zacząć się klarować, gdy filtry usuną wszystkie cząstki stałe z wody w zbiorniku. Dość często można zobaczyć cienką, prawie przypominającą pył warstwę na wierzchu żywych skał, dekoracji i dna. Są to drobne cząstki podłoża, które osiadły, zanim filtry mogły je odfiltrować. Możesz delikatnie poruszyć pył siatką lub ręką, aby znów zawiesił się w wodzie, co powinno pozwolić filtrom go wychwycić. Następnego dnia woda powinna być już czysta i gotowa do zadomowienia w niej wszystkich stworzeń, choć warto dać jej jeszcze trochę czasu.
6. Zainstaluj oświetlenie
Gdy woda w zbiorniku wciąż się adaptuje i oczyszcza, możesz wykorzystać ten czas, aby zainstalować system oświetlenia akwarium. Wymagania dotyczące oświetlenia przeznaczonego wyłącznie dla ryb są dość elastyczne. Porę dnia i nocy możesz dostosować do Twojego stylu życia, ale upewnij się, że dasz zwierzakom co najmniej osiem godzin ciemności. Zastosowanie elektronicznych timerów to dobry pomysł na skuteczne zarządzanie iluminacją, ponieważ samodzielnie włącza i wyłącza światła o określonej godzinie. Jeśli planujesz dodać korale do swojego zbiornika, prawdopodobnie będziesz chciał zastosować konfigurację oświetlenia przeznaczonego do akwarium rafowego.
Zainstaluj oprawę oświetleniową na szczycie zbiornika i podłącz ją do wyłącznika czasowego i ustaw godziny działania systemu. Możesz już włączyć światła i podziwiać urok zbudowanego zbiornika.
7. Dodaj zwierzęta morskie
Gdy woda w zbiorniku już dobrze się przefiltruje możesz rozpocząć dodawanie żywego inwentarza. Zdecydowanie zaleca się, aby nie spieszyć się z tym zadaniem. Aby dobra podstawa filtra biologicznego została zasiedlona pożytecznymi bakteriami, potrzeba czasu, przeważnie kilku dni.
Od ilu ryb powinno się zacząć na początek? Zależy to w dużej mierze od dwóch czynników. Od tego Jak duży jest twój zbiornik i jak wydajny jest zastosowany filtr biologiczny. Jeśli zaczynasz od zupełnie nowego zbiornika, najlepiej zacznij od jednej lub dwóch małych ryb. Ich obecność zapewni to pożywienie bakteriom (amoniak) potrzebne do rozpoczęcia się ich skutecznego namnażania. Gdy dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyką, najlepiej zdecyduj się na mniej wymagające ryb dla początkujących. Poszukaj informacji o zgodności wybranych ryb z dostępnymi warunkami, aby zobaczyć, jak Twoje ryby będą czuć się w nowym domu.
Dobrze jest użyć startera z bakteriami nitryfikacyjnymi wysokiej jakości, aby wspomóc i przyśpieszyć proces cykliczny. Postępuj zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu. Jedna lub dwie małe rybki nie powinny czuć się źle w świeżo założonym akwarium, oczywiście sporo zależy od gatunku. Zwykle zaleca się, aby w przypadku korzystania z odpieniacza białek wyłączyć go w początkowym okresie cyklu. Pomoże to bakteriom rozprzestrzenić się lepiej. Warto dodaj kilka krabów pustelników lub ślimaków, gdy zakładasz nowe akwarium morskie, nie tylko ze względu na różnorodność, ale i na praktyczność. Te zwierzęta pomogą utrzymać pod kontrolą glony i inne niechciane substancje.