Samodzielne malowanie wnętrz pomieszczeń

0
samodzielne malowanie wnętrz

Malowanie wnętrz pomieszczeń to praca, którą bardzo często zlecamy fachowcom, oczekując, że oni zrobią to szybciej i lepiej. Owszem, jest to jakieś rozwiązanie, w sytuacji braku czasu na prace domowe, ale nawet wtedy, warto się zastanowić nad jego sensem. Każdy, kto ma minimalne pojęcie o remontach, jest w stanie w jedno popołudnie przygotować do malowania i pomalować dowolne pomieszczenie.

Warto się na to decydować, oszczędzając w ten sposób pieniądze, które za wykonanie zlecenia oczekiwałaby firma remontowa. Jak przygotować się do malowania wnętrz pomieszczeń? Co przygotować? Jak malować, by efekt był odpowiedni i trwały?

Przygotowanie ścian do malowania.

W przypadku równych ścian bez ubytków sprawa jest prosta. Wystarczy oczyścić je z zanieczyszczeń, ewentualnie przemyć i po ich wyschnięciu rozpoczynać malowanie. Przy ścianach z ubytkami, ryzykiem powstawania wilgoci jest nieco trudniej. Ubytki w ścianach, widoczne zakrzywienia, odpadająca farba, to rzeczy wymagające szerszego zakresu prac. Wszelkie odpadające elementy, odpadającą farbę, należy usunąć – na przykład – szpachelką.

Tak przygotowane ściany trzeba szpachlować. Niekiedy, przy bardzo dużych ubytkach szpachlowanie należy powtórzyć kilkukrotnie. Po wyschnięciu gipsu, gipsowane elementy trzeba przeszlifować. Idealnie sprawdza się siatka do szlifowania, na specjalnej podstawce z uchwytem. Do szlifowania trzeba przywiązać bardzo dużą uwagę, pamiętając, że najdrobniejsze błędy, zadrapania, nierówności powstałe po szpachlowaniu, po pomalowaniu będą na świeżo malowanej ścianie bardzo widoczne.

Malowanie

Przez lata, jedynym przyrządem służącym do malowania był pędzel. W obecnych czasach, lepiej sprawdzają się wałki z włosia lub z gąbki. Warto zaopatrzyć się w co najmniej kilka wałków, różnych rozmiarów. Do nich koniecznie należy dokupić wiaderko do farby i kratkę do wyciskania wałków, lub specjalną podstawkę. Samo malowanie warto zacząć od sufitu. W przypadku białego sufitu najczęściej wystarcza jednokrotne malowanie, choć zdarza się, że należy malować co najmniej dwa razy, pomiędzy jednym a drugim malowaniem czekając kilka godzin na wyschnięcie farby.

Sufit i ściany pokrywać należy cienką warstwą farby, pamiętając, że lepiej malować dwa razy, niż nałożyć zbyt wiele farby i spowodować zacieki i nieładne smugi. Malowanie ścian nie różni się specjalnie od malowania sufitu. Warto jednak pamiętać, że przy konkretniej zmianie koloru ścian, aby uniknąć wielokrotnego malowania, by zakryć poprzedni kolor, rozsądnym pomysłem jest pomalowanie ścian na biało a dopiero później na właściwy kolor.

Przed malowaniem należy w miarę możliwości opróżnić pomieszczenie z mebli, elementy mogące ulec zabrudzeniu,podobnie jak podłogę, przykryć, a wszelkie plamy z farby w miarę możliwości szybko likwidować.  Odpowiednie podejście do pracy i dokładność przy malowaniu gwarantuje dobry efekt prac i piękny kolor ścian i sufitu dowolnego pomieszczenia.

Dodaj komentarz