Maty grzewcze na podczerwień – zasada działania i zalety

0
Mata grzewcza na podczerwień

W ostatnich latach bardzo dużą popularność zyskało ogrzewanie podłogowe. Można się z nim spotkać przede wszystkim w domach jednorodzinnych, gdzie stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych grzejników. Zimą tego typu ogrzewanie zapewnia domownikom ciepłą podłogę, co jest bardzo przyjemne szczególnie w takim pomieszczeniu jak łazienka. Ciekawą alternatywą dla instalowania tradycyjnego ogrzewania podłogowego jest użycie mat grzewczych na podczerwień. Jak one działają i jakie są ich zalety?

Jak działa ogrzewanie powierzchniowe na podczerwień?

Mata grzewcza na podczerwień to stosunkowo nowe rozwiązanie na ogrzewanie domu w sposób ekologiczny. Tego typu technologia może zapewnić komfort cieplny w budynku, a wytwarzanie energii odbywa się za pośrednictwem prądu elektrycznego, a nie tak jak w przypadku kotłów węglowych poprze proces spalania. Podłączony do prądu grzejnik, który emituje promieniowanie podczerwone, ogranicza emisję szkodliwych substancji do środowiska. Element grzewczy stanowi w tym przypadku folia grzewcza oraz mata grzewcza.

Do zainstalowania takiego ogrzewania nie jest potrzebna kotłownia, w zupełności wystarczy kawałek wolnego miejsca na ścianie, na której można umieścić panel grzewczy. Ciepło, które jest akumulowane w ścianach mieszkania, a nie w powietrzu, nie powoduje znacznych strat podczas wietrzenia, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych form ogrzewania.

Zalety mat grzewczych na podczerwień

Instalacja grzewcza na podczerwień jest przede wszystkim efektywna i oszczędna. Dzięki niej można do minimum zredukować koszty ogrzewania budynku. Nie trzeba też poświęcać wiele czasu na obsługę tego typu ogrzewania, jest ona bardzo prosta i niewymagająca. Co więcej, maty grzewcze na podczerwień cechują się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Są bardzo trwałe, dzięki czemu praktycznie nie trzeba ich serwisować.

To, co jest szczególnie ważne w przypadku mat grzewczych na podczerwień, to fakt, że nie niosą one ryzyka zatrucia gazami, czy poparzenia. Jeśli zależy Ci na jak najwyższym poziomie bezpieczeństwa ogrzewania w Twoim domu, to jest to rozwiązanie, które powinno Cię zainteresować. Maty grzewcze na podczerwień docenią też alergicy. Dzięki minimalnej różnicy temperatur między podłogą a sufitem, nie występuje praktycznie ruch konwekcyjny powietrza, a tym samym w pomieszczeniach nie unosi się kurz.

Tak jak już wspomnieliśmy, zaletą tego ogrzewania jest też to, że jest ono ekologiczne. Korzystając z mat na podczerwień, przyczyniasz się do ochrony środowiska, ponieważ takie maty nie wykorzystują naturalnych zasobów ziemi, co obniża emisję dwutlenku węgla.

Dodaj komentarz