Kiedy fotowoltaika w domu się nie opłaca

0
fotowoltaika dla domu

instalacja fotowoltaiczna dla domu

W naszym kraju coraz więcej osób inwestuje w fotowoltaikę. Panele słoneczne można zobaczyć już na dachach wielkich korporacji, małych biur, gospodarstw rolnych, a nawet domach jednorodzinnych. Nie ma co ukrywać, że jest to inwestycja w przyszłość, która opłaci się większości osób. Jej dużym plusem jest też to, że panele słoneczne wykorzystują odnawialne źródła energii do wytwarzania prądu i nie zanieczyszczają naszego środowiska. Dodatkowo możemy się dzięki niej stać niezależni energetycznie i zmniejszyć rachunki za prąd. Fotowoltaika dla domu nie jest jednak rozwiązaniem dla każdego i należy wiedzieć, kiedy po prostu się nam nie opłaci.

Kiedy fotowoltaika Ci się nie opłaci?

Gdy Twój dom znajduje się w zacienionym miejscu

Jak wiadomo fotowoltaika do efektywnego działania potrzebuje słońca. Zacienienie paneli słonecznych powoduje spadki wydajności instalacji i po prostu nie pracuje tak dobrze, jak moduły, które są wystawione na działanie promieni słonecznych przez większość czasu. Jeśli wokół Twojego domu znajduje się dużo drzew, słupów lub innych budynków, które sprawiają, że Twój dom jest zacieniony to fotowoltaika dla domu może Ci się nie opłacić. Przed zainstalowaniem paneli słonecznych należy dokładnie przeanalizować miejsce, w którym mają się one znaleźć. Profesjonalna firma zajmująca się montażem fotowoltaiki stwierdzi czy na dachu Twojego domu warto instalować panele, czy może lepiej sprawdzi się ich montaż na specjalnym słupie, ziemi, a nawet płocie.

Gdy masz zamiar wymieniać dach

Panele fotowoltaiczne z reguły montuje się na dachu. Jeśli planujesz w najbliższym czasie jego naprawę lub całkowitą wymianę to lepiej wstrzymaj się z zakupem paneli fotowoltaicznych. Nie ma sensu montować paneli na starym dachu, aby po jakimś czasie je zdejmować i montować ponownie. Jest to nie tylko dodatkowy koszt, ale także ryzyko, że instalacja nie będzie pasować do nowej powierzchni i konieczne będą kosztowne zmiany.

Gdy planujesz przeprowadzkę

Kupno paneli fotowoltaicznych jest inwestycją, która zwraca się dopiero po kilku latach. W przypadku gospodarstw domowych jest to zazwyczaj czas od 7 do ok. 10 lat. Jeśli więc planujesz przeprowadzkę to lepiej nie inwestować w instalację fotowoltaiczną dla domu, z którego zaraz się wyprowadzisz. Lepiej jest ją kupić dla miejsca, w którym masz zamiar spędzić więcej czasu. Jeśli jednak już kupisz panele słoneczne i po jakimś czasie okaże się, że musisz sprzedać dom a fotowoltaika jeszcze Ci się nie zwróciła to pamiętaj, że podwyższa ona wartość nieruchomości.

Dodaj komentarz