Czy warto mieć klimatyzację w domu?

0
klimatyzacja w domu kraków

Znasz to przyjemne uczucie, kiedy w gorący dzień wchodzisz do chłodnego pomieszczenia? Klimatyzacja jest rozwiązaniem stosowanym w galeriach handlowych, siłowniach, tak naprawdę w wielu różnych miejscach, nawet w komunikacji miejskiej. Coraz  częściej pojawia się także w domach. Klimatyzacja nie kojarzy już się z drogim luksusem, a jej montaż okazuje się być opłacalnym rozwiązaniem. Dlaczego warto zainstalować klimatyzację w domu?

Jak działa klimatyzacja w domu?

Głównym zadaniem klimatyzacji jest utrzymanie danej temperatury w pomieszczeniu. Parametry ustawiamy samodzielnie i dzięki temu w upalne dni możemy delektować się przyjemnym chłodem. Tak samo w drugą stronę. Klimatyzacją można także podwyższyć temperaturę pomieszczenia.  Po drugie klimatyzacja odpowiada za stały przepływ powietrza i coraz częściej je filtruje. Dlatego też jest to bardzo dobre rozwiązanie do mieszkania w mieście. Jak działa klimatyzacja? Urządzenie zaopatrzone jest w dwa wymienniki ciepła, między którymi krąży powietrze. Klimatyzacja zainstalowana w domu pobiera (a dokładniej wciąga) powietrze z otoczenia i odpowiednio obniża jego temperaturę dzięki specjalnym mechanizmom schładzającym. Dodatkowo powietrze przechodzi przez filtry, które oczyszczają je z różnych zanieczyszczeń. W efekcie końcowym wydmuchiwane powietrze jest nie tylko chłodniejsze, ale także czystsze.

Jakie są zalety klimatyzacji w domu?

Większość osób decyduje się na instalację klimatyzacji w domu ze względu na jej działanie chłodzące. Jednak zalet jest o wiele więcej. Zastanawiasz się co zyskasz oprócz komfortu termicznego? Przede wszystkim powietrze w Twoim mieszkaniu będzie czystsze. Klimatyzacja także je jonizuje, co wpływa na polepszenie się samopoczucia w gorące dni. Warty uwagi jest także fakt, że klimatyzacja pozwala nam na regulację wilgotności powietrza. Te trzy czynniki wpływają na nas nie tylko w ciągu dnia, ale także poprawią jakość naszego snu. 

Nowe modele klimatyzacji są również rozwiązaniem w przypadku bakterii i grzybów. Nie tylko filtrują powietrze pozbywając się drobnoustrojów i wirusów, ale dzięki regulacji wilgotności powietrza zapobiegają osadzaniu się grzyba. Grzyb jest bardzo niebezpiecznym “gościem”’ w domu. Może wpłynąć na osłabienie naszej odporności i przyczyniać się do wielu różnych chorób. Dlatego warto podejmować wszelkie działania, by zapobiegać powstawaniu i rozprzestrzenianiu się grzyba. 

Klimatyzacja a wentylacja 

Klimatyzacja i wentylacja, to dwie różne rzeczy, mimo że czasem są ze sobą mylone. Wentylacja odpowiada za cyrkulację powietrza. Natomiast klimatyzacja jest zaawansowanym urządzeniem montowanym na ścianie. Instalując klimatyzację, nie możesz zrezygnować z wentylacji. Są to dwa różne procesy od siebie niezależne, jednak równie potrzebne. 

Artykuł powstał przy współpracy: Klimatyzacja w domu Kraków 

Dodaj komentarz