Biokominek – wszystko co musisz o nim wiedzieć

0
Co to jest biokominek?

Jeszcze do niedawna posiadaczami kominka mogły być jedynie osoby, które mają własny dom z możliwością podłączenia się do odpowiednich przewodów kominkowych. Jednak w momencie, gdy na rynku pojawiły się biokominki, swój własny kominek może mieć każdy. Biokominki może i nie wyglądają zupełnie tak samo, jak te zwykłe, ale są doskonałą alternatywą dla osób, które w swoim mieszkaniu chciałyby stworzyć przytulny klimat. Zanim zdecydujesz się na zakup biokominka poznaj najważniejsze informacje na jego temat.

Czym jest biokominek?

Biokominek to nowoczesny zastępca zwykłego kominka. Biokominki napędzane są na biopaliwo, na bazie alkoholu etylowego. Podczas pracy nie wytwarzają one żadnego dymu ani zapachu, dzięki czemu świetnie sprawdzą się nawet w małych pomieszczeniach bez okien. Biokominki nie wytwarzają także popiołu, dzięki czemu zachowanie ich w czystości jest o wiele łatwiejsze niż tradycyjnych kominków. Biokominek może przyjmować wiele różnych ciekawych form. Popularne są biokominki narożne bądź ze szklanymi ściankami, przez które widać ogień.

Zalety biokominka

Biokominki mają bardzo dużo zalet, które sprawiają, że stają się one coraz częściej elementem wystroju wnętrz w naszych domach i mieszkaniach.

  • Jedną z największych zalet biokominka jest to, że może mieć go każdy niezależnie od tego, czy mieszka w bloku, kamienicy czy domu. Wielkość biokominka można dopasować do metrażu pomieszczenia, w którym ma się on znaleźć. Można go umieścić w dowolnym miejscu np. na szafce, a nawet stoliku kawowym.

  • Biokominek można umieścić zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz np. na balkonie lub tarasie.

  • Przyciągają wzrok i są ciekawym elementem dekoracji wnętrz.

  • Biopaliwo, na które zasilane są biokominki nie wytwarzają dymu ani zapachu, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska.

  • Jest dodatkowym źródłem ciepła.

  • Jeśli nie są zabudowane, to można w łatwy sposób je przenosić.

Wady biokominka

Mimo swoich licznych zalet, biokominki posiadają również wady, o których warto pamiętać.

  • Cena biopaliwa jest wysoka, przez co ich eksploatacja jest o wiele droższa niż tradycyjnych kominków. Litr paliwa kosztuje ok. 10-16 zł. Biokominek przez 3 godziny może zużyć ok. 1,5 litra paliwa. Godzina użytkowania biokominka będzie nas więc kosztować ponad 5 zł.

  • Biokominki nie generują na tyle ciepła, aby być jedynym źródłem ogrzewania w mieszkaniu. Maja one zbyt małą moc grzewczą i mogą być jedynie uzupełnieniem tradycyjnego ogrzewania.

  • Mimo że biokominek nie wydziela zapachu to wnętrza, w których się znajduje, powinny być i tak regularnie wietrzone, ponieważ podczas spalania biopaliwa powstają minimalne ilości dwutlenku węgla.

Ile kosztuje biokominek?

W zależności od tego, na jaki rodzaj biokominka się zdecydujesz, jego cena może być bardzo różna. Małe biokominki kupimy za około 1000 zł. Z kolei te większe wykonane z wysokiej jakości materiałów mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Należy także brać pod uwagę utrzymanie biokominka. Jeśli chcesz codziennie przez parę godzin podziwiać w nim płomienie, to miesięcznie zapłacisz bardzo dużo za biopaliwo.

Dodaj komentarz