Czy grzejniki dekoracyjne mogą być wydajne?

0
grzejnik dekoracyjny

Dla wielu osób, zwłaszcza chcących stworzyć przytulne, komfortowe miejsce do mieszkania przez długie lata, estetyka urządzeń jest jednym z głównych kryteriów przy ich wyborze. Nie inaczej jest z grzejnikami – nic więc dziwnego, że od kilku lat taką popularnością cieszą się grzejniki ozdobne. Czy jednak mają one coś do zaoferowania poza ciekawym wyglądem? Czy możliwe jest użytkowanie grzejników dekoracyjnych jako główne źródło ciepła w danym pomieszczeniu?

Kluczem jest odpowiedni dobór grzejnika

Jeśli ważne są dla nas walory estetyczne, nie musimy z nich rezygnować przy zakupie grzejników. Mimo wszystko jednak naszym pierwszym i głównym kryterium powinna być moc grzewcza. Musi być ona odpowiednio dopasowana do wielkości i zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia. Wiele grzejników dekoracyjnych ma bardzo małą moc i w konsekwencji nie do końca nadają się nawet do dogrzewania pokojów poza sezonem grzewczym. Jeśli interesuje nas tylko aspekt wizualny, a nawet nie planujemy używać funkcji ogrzewania, być może lepiej jest zakupić po prostu ozdoby, które nie mają zainstalowanej żadnej instalacji grzewczej. Z pewnością będzie nas to znacznie mniej kosztować. Jednak istnieją również takie grzejniki, które z powodzeniem mogą nie dość, że dogrzać pomieszczenie, to nawet stanowić główne źródło ogrzewania w miesiące zimowe. Nawet po zawężeniu naszych kryteriów pod względem mocy grzejnika i tak powinniśmy mieć do wyboru dziesiątki, jeśli nie setki modeli. Wciąż jest więc duża szansa, że znajdziemy model odpowiadający nam również pod względem estetycznym.

Inne zalety grzejników dekoracyjnych

Grzejniki ozdobne występują we wszelkich możliwych wariantach, kolorach i rozmiarach. Zależnie od tego, jaką mamy wizję i jak wygląda nasze pomieszczenie, zdecydować się możemy na grzejnik poziomy, pionowy lub kolumnowy. Musimy jednak przygotować się na to, że im bardziej wymyślny i unikalny grzejnik, tym najprawdopodobniej wyższa będzie jego cena, a niższa moc grzewcza. Jednak większość grzejników nie dość, że upiększa nasze pomieszczenie i jest w stanie je ogrzać, może się poszczycić także innymi cechami. Wiele z nich jest bardzo energooszczędne, dzięki czemu nie będziemy musieli obawiać się nagłego podwyższenia się rachunku za prąd. Mogą także być ekologiczną opcją grzewczą, jeżeli połączymy je na przykład z panelami słonecznymi zamontowanymi na dachu.

Wydajność grzejników dekoracyjnych wbrew pozorom może być znacznie wyższa, niż mogłoby się wydawać. Wszystko zależy od tego, jaki model dobierzemy. Jeśli oszacowanie naszych potrzeb grzewczych jest dla nas wyzwaniem, zawsze możemy poprosić o pomoc specjalistę.

Dodaj komentarz